Renomirana stručnjakinja s Harvarda, gastroenterologinja dr. Jacqueline Wolf, otvoreno je govorila o prehrambenim navikama koje mogu uništiti crijevnu floru i pogoršati stanje organizma na više razina. Ako vam je stalo da vaše tijelo surađuje s vama, a ne protiv vas, ovo su 'neprijatelji' prehrane koje biste trebali ozbiljno razmotriti izbaciti s jelovnika.

1. Masno, masnije, najgore – crveno meso

Kad često posežete za masnijim komadima mesa, unosite velike količine zasićenih životinjskih masti koje ne samo da sabotiraju rad vaših crijeva, već narušavaju i mikrobiološku ravnotežu.

Doktorica otkriva koja vrsta mesa uništava crijeva
Foto: Shutterstock

Dr. Wolf objašnjava kako ovakva prehrana smanjuje proizvodnju korisnih kratkolančanih masnih kiselina – prirodnih 'gasilaca' upale u debelom crijevu.

2. Industrijski otrov na vašem tanjuru – ultra-prerađena hrana

Sve što je prošlo kroz strojeve, napunjeno aditivima i konzervansima, i ima rok trajanja duži od vašeg godišnjeg odmora – treba promatrati s velikim oprezom.

Pileći prutići iz pećnice
Foto: Shutterstock

Takve namirnice, zbog načina obrade i sastava, mogu izazvati upalne reakcije u probavnom sustavu i poremetiti osjetljivu crijevnu ravnotežu.

3. Šećerna bomba u čaši – gazirana i zaslađena pića

Sokovi puni rafiniranog šećera prava su poslastica za loše bakterije u crijevima.

Recept za domaću Coca Colu
Foto: Shutterstock

Dok ih ispijate uz obrok, oni nadiru i guše korisne mikroorganizme, stvarajući kaos koji se često manifestira probavnim tegobama i promjenama raspoloženja.

4. Ulja prerušena u zdravlje – kokosovo i palmino ulje

Iako se često reklamiraju kao 'zdrave alternative', ova ulja sadrže visoke razine zasićenih masti koje, poput masnog mesa, negativno utječu na crijevnu mikrofloru.

Kokosovo ulje.jpg
Foto: Shutterstock

Što staviti na tanjur?

Da ne ostanemo samo na zabranama, evo što stručnjaci preporučuju kao 'prvu pomoć' za obnovu crijeva:

Nemasno meso i riba – piletina, puretina i masna riba lakše se probavljaju i ne narušavaju crijevnu ravnotežu.

Puno voća i povrća – vlakna, antioksidansi i prirodni spojevi iz biljaka hrane dobre bakterije i pomažu regeneraciju.

Kuhano povrće.jpg
Foto: Shutterstock

Integralne žitarice – zaboravite bijeli kruh, prebacite se na zobene pahuljice, kvinoju i smeđu rižu.

Pametna ulja – ekstra djevičansko maslinovo ulje i laneno ulje ne samo da štite srce, već pomažu i crijevima zahvaljujući omega-3 masnim kiselinama.

A što s pićem?

Zaboravite litru gaziranog napitka – vaša crijeva bi radije 'popila' zeleni ili crni čaj, pa čak i šalicu kave. Ova pića bogata su antioksidansima koji mogu pomoći u borbi protiv upala. Naravno, kavu konzumirajte umjereno, piše Espresso