Prehrana ima velik utjecaj na razinu kolesterola, jer hrana koju konzumiramo može izravno utjecati na proizvodnju i metabolizam kolesterola u našem organizmu.

Birajući zdrave namirnice bogate vlaknima, nezasićenim mastima i omega-3 masnim kiselinama, možemo smanjiti razinu 'lošeg' LDL kolesterola i povećati razinu 'dobrog' HDL kolesterola, što je ključno za zdravlje srca i krvnih žila.

Evo nekoliko preporuka za prehranu koja može pomoći u snižavanju kolesterola:

  • Birajte zdrave masnoće: Umjesto zasićenih i trans masti (koje se nalaze u prerađenoj hrani poput margarina, industrijskih kolača, brze hrane, prženih proizvoda i grickalica), birajte nezasićene masti koje se nalaze u maslinovom ulju, avokadu, orašastim plodovima i ribi.

Namirnice koje snižavaju kolesterol
Foto: Shutterstock
  • Povećajte unos vlakana: Hrana bogata topivim vlaknima, poput voća, povrća, mahunarki, integralnih žitarica i lanenih sjemenki, pomaže u smanjenju razine LDL kolesterola.
  • Jedite ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama: Losos, skuša, tuna i sardine su izvori omega-3 masnih kiselina koje mogu pomoći u snižavanju triglicerida i povećanju HDL kolesterola.
  • Povećajte unos voća i povrća: Voće i povrće su bogati antioksidansima (tvarima koje štite organizam od štetnog djelovanja slobodnih radikala – nestabilnih molekula koje mogu oštetiti stanice i tkiva, čime se povećava rizik od bolesti poput srčanih bolesti i prijevremenog starenja), vlaknima i fitonutrijentima koji pridonose regulaciji kolesterola i očuvanju zdravlja srca.
  • Birajte integralne žitarice: Integralne žitarice poput smeđe riže, integralnog kruha, integralne tjestenine i zobenih pahuljica bogate su vlaknima koja pomažu u smanjenju LDL kolesterola.

  • Žitarice.jpg
    Foto: Shutterstock
  • Ograničite unos šećera i rafiniranih ugljikohidrata: Prevelik unos šećera i prerađenih ugljikohidrata može povećati razinu triglicerida, što povećava rizik od srčanih bolesti.
  • Povećajte unos orašastih plodova: Bademi, orasi i indijski oraščići bogati su nezasićenim mastima, vlaknima i drugim hranjivim tvarima koje mogu poboljšati razinu kolesterola.
  • Pravilna prehrana, u kombinaciji s redovitom tjelesnom aktivnošću i zdravim životnim navikama, može biti ključna za održavanje zdrave razine kolesterola i smanjenje rizika od bolesti srca.

    Prije nego što napravite bilo kakve značajne promjene u prehrani, važno je znati koja hrana odgovara vašem organizmu, piše Poliklinika dr. Nikolić, a prenosi Najžena.