Cimet je jedan od najstarijih začina na svijetu, poznat po svojim brojnim zdravstvenim prednostima. Osim što obogaćuje okus jela i pića, cimet ima i dokazana svojstva koja pozitivno utječu na zdravlje.

Bogat je antioksidansima koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, smanjujući rizik od razvoja kroničnih bolesti. Dobar je za vašu kožu, imunitet i probavu, a izuzetno koristan i kad želite smršavjeti.

Cimet pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, smanjujući nagle skokove inzulina koji mogu dovesti do nakupljanja tjelesne masti. Stabiliziranjem šećera, cimet pomaže u kontroli apetita i smanjuje želju za nezdravim grickalicama. Osim toga, cimet poboljšava metabolizam, što znači da tijelo bolje sagorijeva kalorije i brže prerađuje unos hrane.

Cimet.jpg
Shutterstock 

Također, cimet ima termogenički učinak, što znači da može povećati temperaturu tijela i ubrzati sagorijevanje masti. Za najbolje rezultate, cimet je najbolje konzumirati u kombinaciji sa zdravom prehranom i tjelesnom aktivnošću. Možete ga dodati u shakeove, smoothieje, čajeve ili čak u kavu, a redovito uključivanje cimeta u prehranu može vam pomoći da postignete ciljeve mršavljenja.

Cimet nije samo ukusan začin koji poboljšava okus hrane, već i snažan saveznik u očuvanju zdravlja i postizanju željene tjelesne forme.

Antioksidativna snaga

Cimet je bogat antioksidansima, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu. Slobodni radikali mogu uzrokovati oksidativni stres, što može dovesti do različitih bolesti. Antioksidansi u cimetu, poput polifenola, pomažu u smanjenju upala i poboljšavaju opće zdravlje organizma.

Regulacija šećera u krvi

Jedna od najpoznatijih zdravstvenih prednosti cimeta je njegova sposobnost da regulira razinu šećera u krvi. Cimet poboljšava osjetljivost na inzulin, što može biti korisno za osobe koje pate od dijabetesa tipa 2.

Kako funkcionira cimet dijeta
Shutterstock 

Redovita konzumacija malih količina cimeta može smanjiti nagle skokove šećera u krvi nakon obroka, čineći ga korisnim dodatkom za sve koji žele održati stabilnu ravnotežu šećera u krvi.

Poboljšanje zdravlja srca

Cimet također igra ključnu ulogu u zdravlju srca. Istraživanja sugeriraju da cimet može smanjiti razinu lošeg kolesterola (LDL) i triglicerida, dok istovremeno povećava razinu dobrog kolesterola (HDL). Time se smanjuje rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Također, cimet ima protuupalna svojstva koja pomažu u smanjenju upala u krvnim žilama, što doprinosi boljoj cirkulaciji.

Poboljšanje probave

Cimet je poznat po svom pozitivnom učinku na probavni sustav. Pomaže u ublažavanju nadutosti, plinova i grčeva te djeluje kao prirodni lijek protiv probavnih smetnji. Osim toga, cimet ima sposobnost stimuliranja proizvodnje želučane kiseline, što može pomoći u boljoj apsorpciji hranjivih tvari i poboljšanju probave.

Cimet
Shutterstock 

Antimikrobna i antibakterijska svojstva

Zbog svojih snažnih antimikrobnih i antibakterijskih svojstava, cimet je učinkovit u borbi protiv različitih infekcija. Studije su pokazale da cimet može inhibirati rast bakterija i gljivica, uključujući one koje uzrokuju bolesti kao što su kandidijaza i respiratorne infekcije. Ove karakteristike čine ga korisnim i za vanjsku primjenu, posebno u obliku eteričnog ulja za dezinfekciju prostora.

Kako konzumirati cimet?

Najbolje je konzumirati cimet u njegovom prirodnom obliku, bilo kao prah ili u obliku štapića. Može se dodavati u razna jela, smoothije, čajeve, pa čak i u kavu. Međutim, važno je napomenuti da pretjerana konzumacija cimeta može dovesti do negativnih učinaka zbog visoke koncentracije kumarina, spoja koji u velikim količinama može biti toksičan za jetru. Zato je preporučljivo konzumirati cimet umjereno i preferirati Cinnamomum verum, 'cejlonski cimet', koji sadrži manje kumarina od standardnog cimetovog praha, piše Zadovoljna.rs