Ako se povremeno javlja, abdominalna distenzija najvjerojatnije je uzrokovana prejedanjem ili plinovima. Međutim, ako vam je trbuh duže vrijeme natečen, moguće je da se radi o ozbiljnijem zdravstvenom stanju koje zahtijeva posjet liječniku.

Simptomi abdominalne distenzije

Glavni simptom abdominalne distenzije je vidljivo povećanje trbuha. Također, može biti popraćen osjećajem nelagode, bolovima u trbuhu, učestalim podrigivanjem ili ispuštanjem plinova.

Distenzija se razlikuje od nadutosti, koja predstavlja osjećaj zarobljenih plinova ili pritiska u trbuhu, iako se oba simptoma često javljaju zajedno.

Uzroci nadutosti

Možda ćete primijetiti da vam trbuh otiče nakon konzumacije hrane koja potiče stvaranje plinova, a koja je bogata vlaknima, poput voća i povrća. Također, višak plinova u crijevimamože nastati zbog gutanja previše zraka tijekom jela, žvakanja žvakaćih guma ili konzumacije gaziranih pića.

Recept za domaću Coca Colu
Shutterstock 

Međutim, većina slučajeva kronične (dugotrajne) abdominalne distenzije nije povezana s plinovima. Uzrok nije uvijek potpuno jasan, a može uključivati više faktora. Evo nekih od najčešćih:

Probavni poremećaji

Nadutost je čest simptom probavnih poremećaja, uključujući dispepsiju (otežanu probavu), sindrom iritabilnog crijeva (IBS), zatvor, celijakiju ili Crohnovu bolest.

Iako su ova stanja različita, sva ona utječu na način rada probavnog sustava i mogu uzrokovati tegobe poput nadutosti.

Ako je probavni poremećaj uzrok vaše abdominalne distenzije, vjerojatno ćete primijetiti da je oticanje trbuha dugotrajno (kronično) ili se često ponavlja, kao i da imate druge simptome poput bolova u trbuhu, promjena u pražnjenju crijeva i mučnine.

Nakupljanje tekućine

Ascites je stanje koje uzrokuje nakupljanje viška tekućine u trbuhu, što dovodi do njegovog oticanja. Obično nastaje zbog problema s jetrom, poput ciroze, ali može biti povezano i s drugim organima – srcem, bubrezima ili drugim zdravstvenim problemima.

Trbuh nadutost
Shutterstock 

Kod ascitesa možda u početku nećete primijetiti nikakve jasne simptome. Međutim, kako se tekućina počinje nakupljati, trbuh će izgledati natečenije. Neki ljudi također osjećaju bol i otežano disanje.

Netolerancija na laktozu

Netolerancija na laktozu znači da vaše tijelo nije u stanju probaviti ili razgraditi laktozu, šećer koji se prirodno nalazi u mlijeku i mliječnim proizvodima. Kao rezultat toga, javljaju se neugodni simptomi nakon konzumacije mlijeka, jogurta i sira.

Abdominalna distenzija u ovom je slučaju čest simptom, a oticanje se pojavljuje ubrzo nakon unosa laktoze. Može biti popraćeno bolovima u trbuhu, mučninom, povraćanjem i proljevom.

Prekomjerni rast bakterija

Trbuh može nateći i kada dođe do prekomjernog rasta uobičajenih bakterija u tankom crijevu, a stanje je poznato kao SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth – prekomjerni rast bakterija u tankom crijevu). Višak ovih mikroorganizama može uzrokovati povećanu proizvodnju plinova, što dovodi do širenja tankog crijeva i čini da trbuh izgleda natečeno.

Osobe koje su imale abdominalne operacije ili oni s određenim reumatskim bolestima, poput reumatoidnog artritisa ili lupusa, mogu biti skloniji SIBO-u. Osim abdominalne distenzije, prateći simptomi uključuju bolove u trbuhu i višak plinova.

Crijeva probava.jpg
Shutterstock 

Cista ili tumor

Kada abnormalno tkivo raste na unutarnjem organu, može se razviti tumor ili cista, a oba tipa izraslina mogu dovesti do vidljivog oticanja u području trbuha.

Primjerice, cista na jajniku može uzrokovati oticanje donjeg dijela trbuha na strani zahvaćenog jajnika. U većini slučajeva, ove ciste ne izazivaju simptome.

Miomi maternice su obično benigni tumori koji rastu u stijenci maternice. Ako postanu veliki, donji dio trbuha može postati veći, iako većina mioma također ne uzrokuje simptome.

Iako je rijeđi uzrok abdominalne distenzije, rak jajnika također može uzrokovati oticanje trbuha. Osim toga, može se javiti bol i pritisak u tom području.

Slabi trbušni mišići

Ako je oticanje trbuha očito dok stojite, ali nestane ili se smanji kada legnete, uzrok mogu biti slabi trbušni mišići. Ovo je stanje češće kod žena koje su bile trudne, budući da se tijekom trudnoće trbušni mišići istežu i gube tonus.

Kad posjetiti liječnika

Povremeno oticanje trbuha obično nije razlog za zabrinutost, ali ako primijetite da se pogoršava, da je trbuh osjetljiv na dodir ili imate dodatne simptome poput vrućice, proljeva, krvi u stolici ili otežanog unosa hrane, trebali biste se obratiti liječniku.

Ultrazvuk
Shutterstock 

Liječenje abdominalne distenzije

Ne postoji univerzalan pristup liječenju ovog problema. Kako bi se trbuh vratio u normalno stanje, potrebno je liječiti osnovni uzrok.

U slučajevima nadutosti povezane s prejedanjem, jedite češće, ali manje obroke. Ako je oticanje uzrokovano plinovima, ograničite unos hrane koja potiče stvaranje plinova. Ako je distenzija reakcija na hranu koju vaše tijelo ne podnosi, poput mlijeka, izbjegavajte tu vrstu hrane.

Ako je problem u probavi, postoje različiti pristupi liječenju. Primjerice, kod zatvora se preporučuje:

  • Povećan unos tekućine
  • Tjelesna aktivnost
  • Povećan unos vlakana
  • Laksativi ili lijekovi na recept, prema potrebi

Neka istraživanja sugeriraju da probiotici također mogu pomoći kod zatvora, ali se prije upotrebe savjetujte s liječnikom.

Ako je sindrom iritabilnog crijeva (IBS) uzrok distenzije, liječenje može uključivati:

  • Lijekove na recept
  • Promjene u prehrani i načinu života
  • Smanjenje stresa

Ascites se može liječiti rješavanjem osnovnog uzroka nakupljanja tekućine, što može uključivati i diuretike. SIBO se obično liječi antibioticima. Izrasline u trbuhu mogu, ali ne moraju biti tretirane, ovisno o tome uzrokuju li simptome ili ne. Kancerogene izrasline zahtijevaju posebnu terapiju, piše Health