Povišene masnoće u krvi i povišen kolesterol vrlo su opasni za opće zdravlje te mogu dovesti do razvoja kardiovaskularnih bolesti kao i do srčanog i moždanog udara.

Imate li problema s povišenim masnoćama i kolesterolom, taj se problem rješava prema savjetima liječnika, no poznato je da pravilna prehrana itekako ima utjecaj na to.

Što bismo trebali konzumirati, a što izbaciti iz prehrane otkrila je nutricionistica Ana Banduka Todorović.

Kruh i žitarice

Integralni kruh.jpg
Shutterstock 

‘Ako imate problema s povišenim lipidima i kolesterolom, trebali biste potpuno izostaviti bijeli kruh, lisnato tijesto i pekarske proizvode, grisine, čips i slične proizvode te krumpirovo tijesto. Prednost se daje cjelovitim žitaricama, kruhu od cjelovitih žitarica, pšeničnim mekinjama i svemu što je bogato dijetalnim vlaknima koja na sebe vežu čestice kolesterola i tako se izlučuju putem stolice’, kaže ona za portal Žena.

Mliječni proizvodi

Kefir.jpg
Shutterstock 

‘Od mlijeka i mliječnih proizvoda najviše se preporučuje kefir koji, prema brojnim istraživanjima, povoljno djeluje na smanjenje masnoće u krvi. S jelovnika treba izbaciti masno mlijeko i jogurt, masne sireve, vrhnje, maslac, kajmak i sir, dozvoljeni su nemasni jogurt i mlijeko, kiselo mlijeko i grčki jogurt’, objasnila je nutricionistica.

Meso, jaja i mahunarke

Kuhano meso i povrće.jpg
Shutterstock 

Meso, navodi, bi se na našem jelovniku trebalo naći dvaput tjedno, kao i gljive te mahunarke poput graha, slanutka, leće i boba.

Birajte nemasne vrste mesa - pileći ili pureći file, goveđi i teleći but. Jaja su ograničena na tri puta tjedno i više nisu ograničena samo na bjelanjke.

Riba i ulje

Dijeta riba pastrva.jpg
Shutterstock 

Tri puta tjedno treba jesti ribupoput haringe, oslića, skuše i lososa koje sadrže korisne masnoće te tako zaštititi srce i krvne žile. Sve treba peći na masnom papiru ili konzumirati kuhano ili pirjano u vlastitom soku. Ovakav način pripreme vrijedi i za sve ostale namirnice koje se termički obrađuju - kao preljev treba koristiti ulje, a hladno prešano maslinovo ulje, laneno ulje, laneno ulje... Ulje od sjemenki grožđa izvrsno je za termičku obradu namirnica jer ne podvrgava se kemijskim promjenama na visokim temperaturama, što je slučaj s drugim vrstama’, savjetuje Ana Banduka Todorović.

Povrće

Salata od grejpa.jpg
Shutterstock 

‘Preporučljivo je jesti što više svježeg, termički neobrađenog povrća u obliku salate, a bogato je i korisnim dijetalnim vlaknima. Ne preporučuje se previše krumpira, a pogotovo ne krumpir pečen u masti. Za preljev salata vrlo je korisno koristiti preljev od maslinovog ulja i jabučnog octa. Općenito, jabučni ocat je dobar za snižavanje kolesterola i triglicerida’, kaže nutricionistica.

Voće i slatkiši

Jagode sa čokoladom.jpg
Shutterstock 

‘Važno je ne pretjerivati, šećer koji se u organizam unosi voćem ili slatkišima ima tendenciju pretvaranja u lipide i često se događa da ljudi koji pretjeraju s količinom voća ili ga konzumiraju kasno navečer imaju i problem s povišenim lipidima. Preporučuje se birati manje slatko voće kad su masnoće visoke. Orašaste plodove poput badema, oraha, lješnjaka treba biti zastupljeno umjereno – oko 30 grama, sadrži korisne masnoće, ali i previše kalorija, te je zato važna umjerenost’, istaknula je.

Što u potpunosti treba izbaciti

Sok.jpg
Shutterstock 

Ono što se izričito ne  preporučuje su:slatki sokovi, gazirana pića, energetska pića, šećer, džemovi i marmalade, mliječna čokolada, punjeni keksi, torte i kolači s margarinom i šlagom’, otkrila je.

Primjer jelovnika

Doručak

Kruh od pira i zobenog brašna, namaz od grilanog patlidžana i pečene paprike (patlidžan i crvenu papriku ispecite na roštilju, ogulite ih i stavite u blender, dodajte malo maslinovog ulja, češnjaka, morske soli, blendajte dok ne postane kremasto. Namaz može stajati u hladnjaku, u staklenci nekoliko dana), kriška mladog, nemasnog sira, šalica domaćeg soka od rajčice.

Humus i mrkva.jpg
Shutterstock 

Međuobrok

Dvije jabuke, nekoliko sirovih badema ili cijeđena mješavina (limun, naranča, crveni grejp sa žličicom đumbira u prahu ili naribanog đumbira)

Ručak

Juha od povrća, pastrva pečena u foliji s marinadom od maslinova ulja, peršina i češnjaka, zelena salata s maslinovim uljem i preljevom od limuna, umjereno posoljena (koristite morsku sol).

Međuobrok

Šalica smrznutih višanja ili malina (svježih) ili šipak ili nekoliko kolutića ananasa. 

Prehrana za snižavanje kolesterola i masnoća u krvi po preporuci nutricionista
Story 

Večera

Šampinjoni punjeni mladim sirom (klobuke šampinjona napuniti mladim sirom, dodati malo maslinovog ulja i origana, zapeći u pećnici), pire od cvjetače (cvjetaču nasjeckati, zgnječiti, dodati nemasno mlijeko, vrlo malo svijetlog maslaca i dodati začine po želji, izmiksati mikserom), kuhanu kvinoju sa žličicom lanenih sjemenki.