U životu postoji mnogo razloga za beskrajne brige. To su naši najmiliji, zdravlje, financijska situacija, uspjeh i druge temeljne stvari na kojima se gradi dobrobit svake osobe. Anksioznost nas sprječava da u potpunosti uživamo u životu, ali postoji način da se s njom nosimo.

Kako prevladati svoju tjeskobu

Anksioznost je normalna emocionalna reakcija na događaje, ali postoje dva problema.

1. Naše su brige često nesrazmjerne njihovim izvorima i na kraju previše brinemo.

2. Pod utjecajem tjeskobe poduzimamo ishitrene korake, a onda smo prisiljeni ispravljati svoje pogreške.

A zadatak uopće nije pretvoriti se u nepomičnu stijenu, već znati upravljati tjeskobnim iskustvima i ne dopustiti da nam pogoršaju kvalitetu života.

Kako ublažiti anksioznost na prirodan način
Shutterstock 

8 psihotehnika koje će vam pomoći u borbi s anksioznošću

1. Otpustite tjeskobne misli

Naše emocije i iskustva proizvod su razmišljanja. Osjećamo li se tjeskobno? To znači da su vam kroz glavu prošle uznemirujuće misli. Dakle, nakon što primijetite svoju tjeskobu, zapitajte se: 'O čemu razmišljam?' A onda je važno kritički sagledati te misli.

Postavite si sljedeća pitanja:

Odakle dolaze te misli? Jesu li istinite? Ima li u mojim procjenama pretjerivanja ili drugog iskrivljavanja stvarnosti? Mogu li pružiti dokaz da su moje prosudbe točne? Završna faza je formuliranje novih, racionalnijih misli. Oni će vam dati mirniju percepciju događaja, pomoći će vam da razvijete svoju emocionalnu stabilnost i kao rezultat toga donosite konstruktivnije odluke.

2. Umirite 'unutarnje dijete'

U svakom od nas postoji unutarnje dijete. A tjeskoba se javlja u našem 'ja' iz djetinjstva. Ako se osjećate uzrujano, idite izravno svom unutarnjem djetetu. S njim treba razgovarati kao s petogodišnjim djetetom, nježno ga i smireno tješiti, uvjeravati.

Osim toga, možete pokazati zabrinutost: zamotajte se u deku, pripremite šalicu aromatičnog čaja. Ovo je korisna briga o sebi kako bismo se smirili i tek onda u mirnom stanju vratili analizi problematične situacije.

Psiholog
Shutterstock 

3. Koristimo opuštanje i druge resurse našeg tijela

Sve emocije se 'reflektiraju' u našem tijelu, mogu se manifestirati u napetosti mišića. Kod osjećaja tjeskobe, osoba osjeća napetost u trbuhu, ramenima, čeljusti i potiljku. Tjeskobu možete ublažiti opuštanjem ovih mišića. Preusmjerite pozornost na trbuh i zamislite kako napetost popušta sa svakim izdahom.

Možete staviti ruke na trbuh i nježno ga milovati. Kontrolirajte svoje disanje: trebalo bi biti mirno i duboko. Posvetite 5 minuta ovoj manipulaciji. Sada također otpustite napetost iz ramena, čeljusti i stražnjeg dijela vrata.

4. Zabilježite svoju tjeskobu

Olovka i komad papira često su korisniji od lijeka. Prije svega, opišite svoje stanje: kako se sada osjećate. Zatim zapišite na papir sve misli koje vam se javljaju u glavi: pišite brzo, bez razmišljanja o pogreškama i mrljama. Sada si skuhajte čaj i nakon toga ponovno pročitajte što ste napisali i napravite popis točaka koje će vam pomoći pronaći izlaz iz ove situacije.

pisanje-dnevnika.jpeg
pexels 

5. Nacrtajte ljestvicu katastrofa

Ponovno uzmite list papira. Zapišite u stupac 20 najkatastrofalnijih situacija koje ti se mogu dogoditi u životu. To može biti teška bolest, gubitak voljene osobe, raspad braka, otkaz s posla itd. Obratite pozornost na to gdje se na ovoj ljestvici nalaze vaše trenutne brige (kako ne napraviti budalu od sebe na prvom spoju). Vjerojatno na zadnjoj poziciji? Sad je jasno kakva je to sitnica!

6. Odvojeno promatranje misli

Naša psiha može promatrati misli ili zauzeti poziciju odvojenog svjedoka funkcijama uma. Razmišljajući o tome kako misli lebde, dolaze i odlaze, emocionalno smo odvojeni i nema odgovora na tjeskobu. Nedostatak ove metode je što zahtijeva krivulju učenja. Ali vrijedi.

Evo nekoliko korisnih izmišljenih situacija. Na primjer, sjednite na obalu rijeke i vidite svoje misli kako plove potokom poput papirnatih čamaca. Glavno je ne početi razmišljati o sadržaju tih misli, već samo promatrati. Ako vježbate, ova metoda će vam pomoći da se riješite tjeskobe.

Kundalini-meditacija-koja-smiruje-za-1-minutu.jpeg
Shutterstock 

7. Pozdrav iz prošlosti

Često nas uznemiruju 'odjeci' događaja iz prošlosti. Primjerice, kao dijete ste se bojali u zubarskoj ordinaciji, a i četvrt stoljeća kasnije možete osjetiti strah kad odete liječniku. Kad osjetite tjeskobu, zapitajte se: 'Možda je ova situacija odjek prošlosti?' Ako je odgovor potvrdan, odvojite prošle događaje od sadašnjih. Zatvaranjem vrata prošlosti problem ćete vidjeti drugačije i osjećat ćete se bolje.

8. Korak naprijed

Anksiozni ljudi skloni su izbjegavati uzbudljive situacije. Ova staza omogućuje minimiziranje iskustava, ali ograničava život i ne uklanja izvor tjeskobe. Stoga može biti korisno učiniti ono što je zastrašujuće: govoriti pred publikom, pronaći novi posao, ući u dizalo.

Najučinkovitija strategija je stvarno iskustvo življenja u zastrašujućoj situaciji. Kada prebolite to i vidite da se ništa dramatično nije dogodilo, možete smanjiti svoju tjeskobu ili je se potpuno riješiti, piše Stil.