Dr. Jaban Moore, specijalist funkcionalne medicine, nedavno je podijelio uobičajene simptome koji upućuju na to da vašajetra možda ne funkcionira dobro – i svi se pojavljuju na koži.

Jetra je jedan od najvećih organa u tijelu i pomaže filtrirati krv te uklanja toksine iz organizma. Međutim, toksičnost jetre, odnosno toksični hepatitis, stanje je u kojem jetra postaje upaljena zbog izloženosti određenim toksičnim tvarima poput alkohola, kemikalija, lijekova ili dodataka prehrani.

Toksični hepatitis može trajno oštetiti jetru, dovesti do nepovratnog ožiljkavanja jetrenog tkiva (ciroza), disfunkcije i zatajenja jetre, što može biti opasno po život. Ciroza je deseti najčešći uzrok smrti u SAD-u i uzrokuje gotovo 55.000 smrti godišnje.

Jetra.jpg
Foto: Shutterstock

Uobičajeni simptomi oslabljene jetre uključuju žuticu, umor, bol u trbuhu i groznicu, no mogu se pojaviti i drugi, blaži i manje očiti znakovi, poput osipa, svrbeža kože i crvenila lica.

Dr. Moore je u videu na Instagramu objasnio: 'Kad je protok žuči usporen, jetra se preopterećuje, hormoni postaju neuravnoteženi, a toksini se nakupljaju – što dovodi do vidljivih simptoma na koži.'

Dermatitis i osipi oko usta

Toksičnost jetre može uzrokovati nemogućnost tijela da učinkovito apsorbira određene nutrijente, poput vitamina B2 i cinka. Prema pregledu iz 2022. objavljenom u časopisu Nutrients, česta komplikacija nedostatka cinka je dermatitis – kožno stanje koje može izazvati upalu, crvenilo i osipe, uključujući područje oko usta.

Pregled usta
Foto: Shutterstock

Dermatitis se često pojavljuje kao iritacija kože oko usta i izgleda kao osip s malim mjehurićima ili čvrstim kvržicama. Drugi mogući uzrok dermatitisa na licu je nedostatak vitamina B2, što može ukazivati na degeneraciju jetre, jer je jetra jedan od ključnih organa koji zahtijeva taj nutrijent za pravilno funkcioniranje, prema riječima dr. Moorea.

Paučaste vene

Proširene krvne žile na prsima, trbuhu, licu ili rebrima jedan su od prvih znakova disfunkcije jetre. Budući da je jetra ključna za regulaciju kemije krvi kroz njezino pročišćavanje, problemi u jetri mogu izazvati poremećaje u krvnom tlaku.

Paučaste vene
Foto: Shutterstock

To može utjecati na razine i obradu hormona u cijelom tijelu, što se može manifestirati kao paučaste vene, poznate i kao telangiektazije. Riječ je o malim proširenim krvnim žilama koje izgledaju poput crvenih ili plavih linija na koži, često nalik na paukovu mrežu.

Paučaste vene mogu biti i rani znak nealkoholne masne bolesti jetre (NAFLD), kod koje dolazi do nakupljanja masnih molekula u jetri – što može usporiti protok krvi i uzrokovati stvaranje ugrušaka u venama.

Svrbež i potamnjela koža

Oštećena jetra može imati problema s obradom i eliminacijom toksina i žuči – što dovodi do nakupljanja žučnih soli u krvotoku. To može izazvati iritaciju živaca i trajni svrbež po tijelu, uključujući lice.

Stručnjaci preporučuju da se svrbež ne češe jer to može pogoršati iritaciju živaca i pogoršati stanje. Iako se liječenje razlikuje ovisno o težini svrbeža, uobičajena rješenja uključuju upotrebu blagih sapuna i propisane oralne lijekove.

Opsežno nakupljanje masnih molekula u jetri također može dovesti do stanja zvanog acanthosis nigricans, koje uzrokuje tamne, baršunaste mrlje kože u pregibima oko vrata i pazuha.

Tamne mrlje na koži
Foto: Shutterstock

Upala jetre uzrokovana nakupljanjem masti smanjuje njezinu osjetljivost na inzulin koji izlučuje gušterača i koji signalizira stvaranje glukoze – šećera. To remeti sposobnost jetre da obrađuje glukozu i inzulin – čineći tijelo otpornim na hormon.

Kada stanice postanu otporne na inzulin, tijelo proizvodi još više inzulina kako bi nadoknadilo manjak, što dovodi do hiperinzulinemije (povišene razine inzulina u krvi). Prekomjeran inzulin može ubrzati rast stanica kože u tijelu i time dovesti do zadebljanja vanjskog sloja kože – uzrokujući njezino tamnjenje.

Oštećenje jetre također može dovesti do hormonalne neravnoteže i promjena u sposobnosti jetre da metabolizira hormone – što može rezultirati promjenama pigmentacije kože koje stvaraju sivkast ten lica i tamniju kožu u pregibima vrata.

Rozacea

Rozacea je stanje koje može uzrokovati izrazito crveno lice s malim kvržicama i osipima. Najčešće je vidljiva na licu.

Iako to crvenilo lica, koje često pogađa obraze i nos, nije izravan pokazatelj toksičnosti jetre, povezano je s masnim bolestima jetre poput NAFLD-a i NASH-a (nealkoholni steatohepatitis).

Rozacea
Foto: Shutterstock

Masna bolest jetre nastaje kada se nakupljaju molekule masti, što može uzrokovati oštećenje jetre, a ponekad i upalu – potencijalno stvarajući toksično okruženje u organu.

Neka istraživanja sugeriraju da NAFLD i NASH mogu utjecati na gene koji kontroliraju folikule dlake i stanice koje proizvode sebum – što može dovesti do razvoja rozacee.

Prema riječima dr. Moorea, iako članak iz 2017. godine Američke akademije za dermatologiju sugerira da rozaceja može biti vidljiv znak disfunkcije jetre, nije svaki slučaj rozacee povezan s problemima jetre, piše Daily Mail.