Da je kiseli kupus iznimno zdrav znali su i naši preci pa se ova namirnica tradicionalno nalazi na meniju tijekom jesenskih i zimskih mjeseci, a tepaju joj i da je lijek za stotinu bolesti.
Sto grama sirovog kiselog kupusa sadrži čak 20 mg vitamina C. Slijede vitamin A, folna kiselina, magnezij, željezo, fosfor, kalcij, kalij, natrij, balastne tvari i bjelančevine.
Odličan je izvor vitamina B12, zbog toga se posebno preporučuje vegetarijancima i veganima. Crveni kupus je i do sedam puta ljekovitiji od bijelog, a njegova boja ukazuje da sadrži i ljekovite antocijanine.
Ono po čemu se kiseli kupus razlikuje od sirovog su probiotičke bakterije. Kiseli kupus je izvorna fermentirana hrana prirodno bogata probiotičkim kulturama. Zbog toga je kiseli kupus jako bitan u liječenju bolesti prouzrokovanih disbalansom crijevne flore, posebice nakon terapije antibioticima, piše portal farmer.ba.
Blagotvorno djeluje na želudac i crijeva, na njihovu mikrofloru i na peristaltiku, čime pogoduje probavi. Pomaže i u probavljanju masnih obroka te ubrzava metabolizam što pospješuje izlučivanje štetnih tvari iz organizma te čisti i regenerira jetru.
Tako čisti krv, usporava starenje i jača otpornost organizma. Osim toga, kiseli kupus ima samo 25 kalorija na sto grama pa je dobar i za one koji pokušavaju smršavjeti.
Poboljšava probavu
Kiseli kupus sadrži spomenute probiotike koji su zapravo korisne bakterije i djeluju kao prva linija obrane od toksina i štetnih bakterija.
Također mogu poboljšati probavni sustav i opće zdravlje. Probiotici također pomažu u smanjenju plinova, nadutosti, zatvora, proljeva i simptoma povezanih s Crohnovom bolešću i ulceroznim kolitisom, prenosi Healthline.
Osobe koje boluju od navedenih bolesti trebale bi pratiti kako na njih djeluje kiseli kupus i prema tome odlučiti hoće li ga konzumirati.
Kao i većina drugih fermentiranih namirnica, kiseli kupus sadrži razne enzime koji pomažu razgraditi hranjive tvari u manje molekule koje su lakše probavljive.
Jača imunološki sustav i štiti od infekcija
Kiseli kupus je bogat izvor nutrijenata za jačanje imuniteta. Bakterije koje se nalaze u crijevima mogu imati snažan učinak na imunološki sustav.
Redovita konzumacija hrane bogate probioticima poput kiselog kupusa može smanjiti rizik od razvoja infekcija poput prehlade i infekcija mokraćnog sustava.
Također je bogat vitaminom C i željezom, što doprinosi jačanju imuniteta.
Pomaže kod mršavljenja
Redovita konzumacija kiselog kupusa može pomoći u borbi protiv viška kilograma. To je djelomično zato što kiseli kupus, kao i većina povrća, ima malo kalorija i puno vlakana.
Prehrana bogata vlaknima dulje nas drži sitima, što može pomoći u prirodnom smanjenju broja kalorija koje unosimo svaki dan.
Smanjuje stres i održava zdravlje mozga
Hrana koju jedemo može utjecati na naše raspoloženje i rad mozga. Utvrđeno je da probiotici pomažu u poboljšanju pamćenja i smanjuju simptome tjeskobe, depresije, autizma, pa čak i opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OKP).
Štiti srce
Kiseli kupus štiti zdravlje srca jer sadrži veliku količinu vlakana i probiotika koji pomažu u smanjenju razine kolesterola.
Osim toga, kiseli kupus jedan je od rijetkih biljnih izvora menakinona, poznatijeg kao vitamin K2. Smatra se da vitamin K2 pomaže u smanjenju bolesti srca sprječavajući nakupljanje kalcija u arterijama, izvještava Healthline.
Jača kosti
Kiseli kupus sadrži vitamin K2 koji ima važnu ulogu u zdravlju kostiju. Točnije, vitamin K2 aktivira dva proteina čija je funkcija vezati kalcij, glavni mineral koji se nalazi u kostima.
Trogodišnja studija žena u postmenopauzi otkrila je da su one koje su uzimale dodatke vitamina K2 imale sporiji gubitak mineralne gustoće kostiju povezan sa starenjem.
Također, nekoliko drugih studija pokazalo je da uzimanje dodataka vitamina K2 smanjuje rizik od prijeloma kralježnice i kuka za 60-81 posto, piše Stil.