U doba TikToka i viralnih 'čudotvornih' savjeta, postavljamo važno pitanje: tko su novi zdravstveni autoriteti za generaciju Z i milenijalce – liječnici ili influenceri? Uz podršku stručnjaka iz Poliklinike Affidea, istražujemo zašto su savjeti s Instagrama i YouTubea često daleko od znanstvene istine, te kako prepoznati što je korisno, a što potencijalno opasno. Donosimo i popis onih koji na društvenim mrežama ipak promiču znanost, a ne mitove.

Serija Apple Cider Vinegar, temeljena na istinitom događaju, početkom godine šokirala je gledatelje diljem svijeta pričom o influencerici koja je tisućama ljudi obećavala ozdravljenje – prirodnim metodama, bez liječnika, bez lijekova. Među njezinim lijekovima 'najčudotvorniji' je bio jabučni ocat. Šarmantna, karizmatična, naizgled zdrava – ozbiljno bolesnima je postala simbol nade.... Kada je napokon raskrinkana, postala je i važno upozorenje - koliko nas zapravo može koštati povjerenje u online savjete o zdravlju?

Što kada su ugrožena djeca i kako ih zaštititi od loših viralnih savjeta?
Foto: promo

Generacija Z često odgovore ne traži u ordinacijama, nego upravo na TikToku, YouTubeu i Instagramu. Tamo ih čekaju nebrojeni fitness i health influenceri, često s više milijuna pratitelja, čija riječ za njih ima veću težinu od preporuke liječnika. Iako sve može djelovati bezazleno – smoothieji, suplementi, 'prirodne' metode – posljedice mogu biti ozbiljne. Stručnjaci upozoravaju kako povjerenje u online savjete može skupo koštati.

Što kada su ugrožena djeca i kako ih zaštititi od loših viralnih savjeta?
Foto: promo

Influenceri: osobni treneri, savjetnici i 'stručnjaci'

Danas mladi jutro najčešće započinju 'skrolajući' po najnovijim trendovima u prehrani, suplementaciji ili vježbanju koje zagovaraju influenceri. Prema istraživanju MyFitnessPal iz 2024., čak 87 % pripadnika generacije Z i milenijalaca konzumira zdravstvene savjete s društvenih mreža, dok samo 2 % tih savjeta odgovara službenim zdravstvenim smjernicama. Istraživanje je pokrilo više od 67 000 videa – od kojih je, zabrinjavajuće, samo 2,1 % sadržavalo točne nutricionističke informacije.

Jedan od najvećih razloga zbog kojeg pratitelji slijepo vjeruju je emocionalna bliskost koju influenceri uspješno stvaraju sa svojim sljedbenicima. Dodatno, društvene mreže omogućuju brzu viralizaciju sadržaja koji obećava čudesne rezultate. 'Pij ovo svaki dan za ravan trbuh', '15 minuta dnevno i više nikad nećeš biti bolestan', 'skini 10 kg bez muke'... Pa tko u to ne želi vjerovati?! Istina je, nažalost, ipak da takve rečenice nemaju baš nikakvo utemeljenje u znanosti.

Razgovarali smo sa stručnjacima iz Poliklinike Affidea, koji su istaknuli važnost kritičkog pristupa infekciji online savjeta. 'Fitness influenceri često dijele savjete koji djeluju privlačno i motivirajuće, ali važno je razumjeti da svaki pokret, program vježbanja ili prehrambena preporuka trebaju biti prilagođeni pojedincu, njegovom zdravstvenom stanju i tjelesnim sposobnostima. Slijepo pratiti nestručne ili općenite savjete s društvenih mreža povećava rizik od ozljeda, preopterećenja mišića ili čak kroničnih problema. Kao fizioterapeut, posebno upozoravam roditelje i mlade da ne podcjenjuju važnost stručnog vodstva i pravilne procjene tijela prije nego što započnu bilo kakav režim vježbanja ili dijete. Informacije koje dolaze iz provjerenih izvora i uz podršku stručnjaka najbolji su put do sigurnog i učinkovitog zdravlja", poručuje tim fizioterapeuta iz poliklinike Affidea Sveti Rok.'

vježba.jpeg
Foto: Poliklinike Affidea

Pet health influencera iza kojih stoje stručnjaci

Društvene mreže nisu same po sebi loše – pitanje je koga slušamo i zašto. Ako već tražimo savjete online, najbolje je potražiti profile stručnjaka. Ovo je pet profila ispred kojih stoje cijenjena imena i koje prate milijuni diljem svijeta, no čak i neke od njih, poput Hubermana, rado 'prozivaju' jednako obrazovani kolege. Zato je teško razlučiti kome vjerovati i baš u svakom slučaju, uvijek i za svaku tvrdnju, najbolje je potražiti relevantne izvore utemeljene na znanosti.

Andrew Huberman – Neuroznanost kao lifestyle

Tko je on? Profesor neuroznanosti na Stanford Universityju, autor podcasta Huberman Lab.
Teme koje obrađuje: kvaliteta sna, produktivnost, mentalna higijena, dopamin, svjetlosna terapija.
Zašto ga vrijedi pratiti? Huberman ima znanstvenu podlogu i jasno komunicira kompleksne teme. Iako mu neki kolege zamjeraju na pojednostavljivanju, uvijek navodi studije i potiče kritičko razmišljanje.
Napomena: Neki znanstvenici mu zamjeraju pretjerano “protokoliziranje” svakodnevnih navika, no njegovi savjeti nisu opasni – sve dok ih se ne shvati doslovno kao medicinske upute.

Dr. Mike Varshavski (Doctor Mike) – “Najseksi doktor” koji razbija mitove

Tko je on? Liječnik opće prakse iz SAD-a, viralna YouTube zvijezda s više od 10 milijuna pretplatnika.
Teme koje obrađuje: razbijanje mitova, aktualne zdravstvene teme, pregled trendova (od antivaksera do TikTok dijeta).
Zašto ga vrijedi pratiti? Njegov sadržaj je edukativan, zabavan i temeljen na medicini. Često komentira popularne viralne tvrdnje i upozorava na pseudoznanost.
Napomena: Njegov stil je vrlo YouTube-friendly, ali to ne umanjuje stručnost. Ima diplomu, praksu i dobro zna kako komunicirati medicinske teme mlađoj publici.

Rhonda Patrick – Biokemija za znatiželjne

Tko je ona? Biokemičarka s doktoratom, istraživačica i osnivačica stranice FoundMyFitness.
Teme koje obrađuje: mikronutrijenti, kronične bolesti, starenje, genetika, prehrana.
Zašto je vrijedi pratiti? Objavljuje sadržaj temeljen na znanstvenim radovima, a pritom uspijeva sačuvati dubinu bez da djeluje “elitistički”.
Napomena: Ponekad koristi izrazito stručno vokabular – ali to je znak poštovanja prema publici, ne distanciranja. Idealna za one koji vole science-heavy pristup.

Layne Norton (Biolayne) – Borac protiv nutricionističkog BS-a

Tko je on? Doktor znanosti iz prehrambene biokemije, bodybuilder i powerlifter.
Teme koje obrađuje: mitovi o dijetama, kalorijski balans, dodaci prehrani, fitness industrija.
Zašto ga vrijedi pratiti? Layne je poznat po tome što oštro upozorava na marketinški šum i proziva popularne fitness mitove. Njegova kombinacija znanstvene baze i stvarnog iskustva u fitness svijetu čini ga izuzetno relevantnim.
Napomena: Stil mu je direktan, često i provokativan – no upravo zbog toga mu mnogi vjeruju.

Gail Cresci – Dijetetičarka koja ne popušta trendovima

Tko je ona? Klinička dijetetičarka i istraživačica sa klinike Cleveland; članica znanstvenog savjeta za Bragg (brend poznat po jabučnom octu).
Teme koje obrađuje: zdravlje crijeva, probiotici, prehrambeni mitovi, klinička prehrana.
Zašto je vrijedi pratiti? Cresci redovito upozorava na zloupotrebu “prirodnih lijekova” i često sudjeluje u razotkrivanju prehrambenih mitova – posebno onih koje influenceri najčešće promoviraju.
Napomena: Možda nije Instagram zvijezda, ali njena prisutnost u znanstvenim i kliničkim krugovima je snažna. Pravi izbor za one koji žele behind-the-scenes znanje iz bolničkog sustava.

Svi ovi influenceri imaju jednu važnu zajedničku točku: ne prodaju čudesa, već promiču znanost i ne obećavaju “ravni trbuh za 7 dana”, nego potiču na kritičko razmišljanje i bolje razumijevanje vlastitog tijela.

Kako se zaštititi od laičkih savjeta?

Kad savjeti dolaze bez temelja u znanosti i bez medicinske provjere, mogu imati ozbiljne posljedice zato je i više nego važno prepoznati tko je relevantan, a tko opasan. Konzultanta za nutricionizam u poliklinici Affidea, mag. nutr. Luku Batura, pitali smo prati li on koji od ovih profila te što općenito potražiti i provjeriti kod renomiranih stručnjaka.

mag. nutric. Luka Batur
Foto: mag. nutric. Luka Batur

Rekao nam je da prati Nortona, a kada je riječ o vjerodostojnosti savjetuje: "Provjerite titule – MD, RD, PhD, CPT... znače da je osoba prošla edukaciju, ispite i licenciranje, ali također nisu uvijek garancija bezuvjetne stručnosti. Zato je uvijek najvažnije provjeriti izvore i istražiti je li neki savjet potkrijepljen znanstvenim istraživanjem. Izbjegavajte “čudesne rezultate”, jer zdravlje nikada ne dolazi u obliku instant rješenja. Konzultirajte liječnike jer online savjet ne može zamijeniti osobni pregled kod stručnjaka, a kada je nestručan i ne uzima u obzir individualne potrebe, može i ozbiljno naštetiti onima koji stvarno trebaju medicinsku intervenciju."

Serija o jabučnom octu nije samo priča o jednoj običnoj laži, nego prije svega o opasnoj, i služi kao važno upozorenje na moć dezinformacija. Zato je u moru “detox” lajkova i “miracle cure” reelsa važnije nego ikada sve kritički preispitivati i vjerovati stručnjacima – to je prvi i najvažniji korak prema stvarnom zdravlju.

Poliklinike Affidea osiguravaju medicinske usluge širokog raspona u najvećim gradovima u zemlji djelujući s pet centara Affidea Čavka – Poliklinika u Zagrebu, Affidea Sveti Rok – Poliklinika u Zagrebu, Affidea Eljuga – Poliklinika u Zagrebu, Affidea Kalajžić – Poliklinika u Splitu, Affidea Vita – Poliklinika u Šibeniku.

Sve o uslugama Affidea poliklinika potražite na https://affidea.hr.