Kada temperature prijeđu trideset stupnjeva, instinktivno posežemo za čašom ledene vode iz hladnjaka ili aparata s ledom. U tim trenucima, osjećaj osvježenja je trenutačno neprocjenjiv. Ipak, mnogi se pitaju – je li doista dobro piti hladnu vodu za vrijeme velikih vrućina?

Mit: 'Hladna voda hladi tijelo iznutra, pa nam pomaže na vrućini'

Istina je da hladna voda može privremeno sniziti osjećaj temperature, ali tijelo reagira drukčije nego što mislimo. Kada unesemo vrlo hladnu tekućinu, organizam često ulaže dodatnu energiju da je zagrije na tjelesnu temperaturu. Taj proces može privremeno povećati unutarnju toplinu, umjesto da je smanji.

Voda.jpg
Foto: Shutterstock

Osim toga, nagla promjena temperature u organizmu može izazvati grčeve u želucu, osjetljivost kod osoba sa slabijim krvnim žilama, pa čak i vrtoglavicu kod kroničnih bolesnika.

Mit: 'Ledena voda ubrzava metabolizam'

Djelomično točno – hladna voda može privremeno ubrzati rad metabolizma, jer tijelo troši energiju da je zagrije. Međutim, to nije dovoljno značajno da bi imalo ozbiljan učinak na mršavljenje ili zdravlje.

Kod vrućina je puno važnije održavati stabilnu tjelesnu temperaturu, nego izazivati unutarnji temperaturni stres.

Što zapravo savjetuje medicina?

Stručnjaci preporučuju da se u danima ekstremnih vrućina pije voda sobne temperature ili blago rashlađena – optimalno između 15 i 20°C.

Voda s limunom
Foto: Shutterstock

Zašto?

  • Ne opterećuje probavni sustav
  • Ne izaziva sužavanje krvnih žila
  • Ne narušava prirodnu ravnotežu tijela

Također, nikada ne treba piti ledenu vodu odmah nakon fizičkog napora – može doći do tzv. 'termalnog šoka', sa simptomima mučnine i slabosti

Tko treba posebno paziti?

  • Djeca i starije osobe – imaju osjetljiviji sustav za regulaciju temperature
  • Osobe sa srčanim problemima i problemima s krvnim tlakom
  • Osobe sklone grčevima, vrtoglavici i migrenama

Za njih je važno da voda nije ni ledena ni topla, već ugodne temperature za gutanje i da se unosi u malim količinama, redovito – prije nego što nastupi žeđ.

kako očistiti čaše od kamenca
Foto: unsplash/joah brown

Zaključak:

Ledena voda djeluje kao trenutačno olakšanje, ali nije najzdraviji izbor za vrijeme velikih vrućina. Tijelo voli umjerenost – i u temperaturi napitaka. Najvažnije je redovito unositi tekućinu, a ne usmjeravati pažnju isključivo na njezinu temperaturu.

Neka ovog ljeta osvježenje bude pametno i sigurno. Jer zdravlje nije u trenutačnom osjećaju hladnoće, već u pažnji koju svakodnevno dajemo svom tijelu, piše Lepa&Srećna