Iako je teško zamisliti svakodnevicu bez digitalnih uređaja koji olakšavaju naše radne zadatke, privatne obveze te nam služe kao utočište za opuštanje uz serije i filmove na popularnim streaming platformama, dugotrajna i svakodnevna izloženost ekranima ostavlja posljedice na naše zdravlje. Mobiteli, tableti i računala često su povezani s glavoboljama i nesanicom, no rijetko se spominje da mogu izazvati još jedan zdravstveni problem: umorne oči. Način na koji (pretjerano) koristimo digitalne uređaje koji emitiraju plavo svjetlo dobio je tako i svoje medicinsko ime – sindrom računalnog vida ili digitalni umor očiju, a manifestira se kroz neugodu, peckanje, suhoću očiju i zamagljen vid.

Optika Ocularia 13.5.2025--17.jpg
Foto: Vision Center Ocularia

"Prema nekim istraživanjima čak 70 posto ljudi provede minimalno pet sati gledajući u zaslone različitih digitalnih uređaja. Nažalost, postalo je uobičajeno da ujutro posežemo za telefonom doslovno čim otvorimo oči, međutim, takva praksa utječe na naše zdravlje, primarno oči, pa se sve češće suočavamo sa stanjem računalnog vida. Iako ne možemo reći da je dugotrajna izloženost zaslonima digitalnih uređaja „krivac“ za računalni sindrom vida, zbog činjenice da kad gledamo u zaslone koji emitiraju plavo svjetlo, trepćemo puno manje nego inače, dolazi do suhoće i nadraženosti oka. Postoje, naravno, „trikovi“ kojima ovo stanje možemo spriječiti, no svakako je najbolje ići u smjeru odabira onih uređaja koji imaju tehnologiju kojom se čuva zdravlje očiju“, pojasnila je Dolores-Ivana Muller, magistra znanosti o vidu.

Certifikati koji jamče zaštitu vida na telefonima

Redmi Note 14 Pro+ 5G_2.jpg
Redmi Note 14 Pro 5G Foto: Vision Center Ocularia

Iako se prilikom odabira novog pametnog telefona često usredotočujemo na kameru, performanse ili dizajn - zaštita očiju postaje sve važniji faktor. Također, sve više se gleda na to da uređaji koje koristimo, osim tehnologije kojom se čuva zdravlje očiju, a koja je primarno vezana za značajke kojima se umanjuje emitiranje plavog svjetla, ne remete naš cirkadijalni ritam.

Jedan od takvih uređaja je novi Redmi Note 14 Pro Plus 5G koji dolazi s već postavljenim hardverskim rješenjem za nisko emitiranje plavog svjetla, što Xiaomi jamči TÜV Rheinland certifikatom za nisko plavo svjetlo.

Redmi Note 14 Pro+ 5G_mood.jpg
Redmi Note 14 Pro+ 5G Foto: Vision Center Ocularia

Osim ovog, najjači model iz nove Redmi Note 14 serije ima i TÜV Rheinland certifikat za cirkadijalno prilagođavanje te TÜV Rheinland certifikat za zaštitu od titranja, kao i SGS certifikat za nisko plavo svjetlo. Najviša razina cerftikata potvrda je da će odabrani uređaj dokazano zaštititi oko korisnika smanjujući plavo svjetlo!