Iako se često zanemaruje, kvaliteta i kvantiteta sna ima presudan utjecaj na naše svakodnevne funkcije, koncentraciju, emocije i opću dobrobit.

Osim trajanja sna, vrlo je važno paziti i na položaj u kojem spavamo, jer on može značajno utjecati na to hoćemo li se probuditi s bolovima u leđima, umorni i ukočeni, kaže Srđan Anđelkov, fizioterapeut, specijalist manualne terapije.

spavanje
Unsplash 

'Pravilan san i odgovarajući položaj spavanja ključni su za očuvanje zdravlja i dobrobiti. Bez obzira na to koliko sati spavate, a to bi trebalo biti između sedam i devet sati tijekom noći, ako ne spavate u pravilnom položaju, vaše tijelo može pretrpjeti brojne posljedice', upozorava fizioterapeut te navodi neke od najčešćih položaja uz savjete da eksperimentirate i pronađete onaj pravi koji vam najviše odgovara.

Spavanje na leđima

Spavanje na leđima smatra se jednim od najboljih položaja za držanje kralježnice u neutralnom položaju, ali za ljude koji hrču ili pate od apneje, to može pogoršati simptome.

Spavanje na leđima
Shutterstock 

'Ova poza izvrsna je za osobe s bolovima u leđima jer omogućuje ravnomjernu raspodjelu težine i smanjuje pritisak na kralježnicu. Dodavanje jastuka ispod koljena može dodatno pomoći u smanjenju napetosti u donjem dijelu leđa', kaže fizioterapeut.

Kako pravilno spavati u ovom položaju?

• Lezite ravno na leđa

• Stavite jastuk ispod koljena kako biste održali prirodnu krivulju kralježnice

• Također možete staviti mali smotani ručnik ili mali jastuk ispod donjeg dijela leđa za dodatnu potporu, ako je potrebno

Spavanje na boku

Spavanje na boku jedan je od najčešćih položaja i preporučuje se osobama koje hrču, ali i trudnicama. Može poboljšati disanje i smanjiti rizik od gastroezofagealnog refluksa (GERB) ili žgaravice. Spavanje na lijevoj strani smatra se boljim zbog poboljšane cirkulacije krvi, ali predugo forsiranje jedne strane može dovesti do bolova u kukovima i ramenima.

Spavanje na boku
Shutterstock 

'Spavanje na boku može biti udobno za mnoge ljude s bolovima u leđima, osobito kada se koristi jastuk između koljena. Ovaj položaj pomaže da kralježnica bude u pravilnom položaju i smanjuje pritisak na donji dio leđa', dodaje Srđan.

Kako pravilno spavati u ovom položaju?

• Lezite na bok i lagano povucite koljena prema prsima

• Stavite jastuk između koljena kako bi vam kukovi, zdjelica i kralježnica bili poravnati

• Ako postoji prazan prostor između struka i madraca, možete staviti mali jastuk ili ručnik kako biste dodatno poduprli donji dio leđa

Spavanje na trbuhu

Iako neki ljudi preferiraju ovaj položaj, spavanje na trbuhu može izazvati niz problema. Ovaj položaj vrši pritisak na kralježnicu i vrat, što može dovesti do boli i nelagode.

Spavanje na trbuhu
Shutterstock 

Također može otežati disanje, jer zahtijeva okretanje glave na jednu stranu, što opet može uzrokovati napetost u vratu. Zato ga je bolje preskočiti.

Fetalni položaj

Spavanje u položaju fetusa, gdje su koljena savijena prema prsima, može biti ugodno, ali može stvoriti napetost u kralježnici i zglobovima. Ako se tijelo previše steže u ovom položaju, može ograničiti disanje, pa se preporučuje da bude što opuštenije.

Spavanje u položaju fetusa
Shutterstock 

'Ispravan položaj spavanja može značajno smanjiti bolove u leđima i pomoći da se ujutro osjećate odmornije i opuštenije. Ako bolovi u leđima traju dulje ili se pogoršavaju, najbolje je konzultirati liječnika ili fizijatra za individualizirani savjet i liječenje', savjetuje Srđan.

Izbor madraca

Madrac koji je premekan može pogoršati bol u leđima. Tvrđi madrac pruža bolju potporu, ali izuzetno čvrst madrac može biti neudoban. Idealan je srednje tvrdi madrac koji podržava prirodnu krivinu kralježnice, kaže Srđan Anđelkov.