Madeži su obično benigne prirode. Mogu se pojaviti bilo gdje - na licu, leđima, rukama, nogama, glavi, pazuhu, ispod noktiju... Nije neobično da nekim madežima rastu dlake. Neki stručnjaci misle da to znači da se nakupina stanica kože koje čine madež nalazi iznad područja gdje se nalazi folikul dlake.

Međutim, najveća briga kod madeža je jesu li ili nisu kancerogeni. Dlačice koje iz njih rastu za neke mogu biti zvono za uzbunu, ali stručnjaci smatraju da dlakavi madež nije znak bolesti, osim ako nije povezan s drugim promjenama.

Madež
Shutterstock 

Oblici i boje zdravih madeža

Madeži mogu biti urođeni (što znači da ih imamo od rođenja), stečeni ili atipični. Madež je obično okruglog ili ovalnog oblika, ne širi od pet milimetara i ujednačene je boje (smeđe, žutosmeđe, crvene, ružičaste, plave, boje mesa ili prozirne). Atipični madeži mogu imati različite boje, teksture i oblike, objasnio je dr. Paul Curtis za Health Digest.

Madež
Shutterstock 

Kad je dlakavi madež opasan znak?

Ako primijetite da vam je madež narastao, nepravilnog je oblika ili je promijenio boju (potpuno ili mjestimično), možda je vrijeme da posjetite liječnika. Ostali znakovi na koje treba obratiti pažnju su krvarenje ili curenje iz madeža.

Budući da je uvijek bolje biti siguran, nove madeže u odrasloj dobi ili postojeće madeže koji su se promijenili trebao bi pregledati vaš dermatolog. Ovo je posebno važno za osobe s obiteljskom poviješću raka kože (melanoma), piše Espresso.