Najmanje 30% ukupnog mjesečnog proračuna prosječnog kućanstva odlazi na hranu. Rast cijena kojim posljednje vrijeme svjedočimo prisiljava nas da kupujemo puno promišljenije, uspoređujemo cijene i vrebamo akcije. Kako uštedjeti na špeceraju važna je misija za svaku obitelj koja traži prostor za popunjavanje rupa u ograničenom budžetu. I, uistinu, ako djelujemo na pravi način tamo gdje trošimo najviše – u šopingu hrane i kućnih potrepština – moguće je rasteretiti mjesečni budžet.
"Kupujte robne marke!“, čest je savjet koji čujemo, jer su ti proizvodi vrlo kvalitetni, a cjenovno povoljniji od poznatih brendova, budući da poznato ime nerijetko neopravdano plaćamo više. Eurospin je lanac diskontnih trgovina koji prodaje isključivo svoje robne marke, po čemu je specifičan. Ovaj model distribucije vlastitih robnih marki razlog je njihovog rastućeg uspjeha u Europi. Eurospinov model kvalitetnih proizvoda kupcima jamči veliku uštedu, a tako će biti i u tjednu Pametne kupnje od 17. do 23. srpnja, kad će mnogi proizvodi biti 0,50, 2, 1,50 ili 2 eura. Pročešljali smo najnoviji katalog i isplanirali kupnju u kojoj ćemo baš svaki proizvod platiti manje od dva eura.
Što smo odabrali iz najnovijeg kataloga koji donosi čitav niz proizvoda za pametnu kupnju? Puna košarica za 7 eura!
Kiselo vrhnje Land, 400 g, 1 euro; mousse borovnica, marakuja, malina, 0,50 eura; šljive 1 kg, 1,50 eura; Pašteta premium (više vrsta), 0,50 eura; toast kruh, 0,50 eura; grčki jogurt Vitalia, 0,50 eura; rajčica umak, razni okusi, 1 euro; pasirana rajčica,
3 x 200 g, 1 euro
Dakle, najvažnije je ugrabiti kvalitetne proizvode po povoljnim cijenama, no kako dodatno uštedjeti? Stručnjaci preporučuju prije odlaska u kupnju odvojiti nekoliko minuta na skeniranje hladnjaka i kuhinjskih ormarića kako biste vidjeli što imate, a čega vam nedostaje. Nakon toga napraviti plan prehrane. Izrada plana prehrane svaki tjedan ne samo da uklanja pitanje "što je danas za ručak" s vašeg popisa obaveza, već i pojednostavljuje kupnju, jer su na popisu samo namirnice koje su dio plana prehrane. Učinak ovog plana je sličan savjetu da ne idete u kupnju gladni – u protivnom ćete kupiti brdo toga što vam ne treba.
Ima jedno zanimljivo pravilo – 6 prema 1 – koje olakšava kupnju i planiranje obroka, ali i jamči uštede. Naime, kad idete u kupnju špeceraja, kupite šest vrsta povrća, pet vrsta voća, četiri vrste proteina, tri vrste škroba, dva umaka ili namaza i jednu "zabavnu“ hranu (ili neku za svoj gušt koju možda i ne kupujete tako često). To će vam dati puno raznolikosti za kombiniranje jela za tjedan - a fokus na voće i povrće nije samo zdraviji za vas, već i za vaš budžet.
Jedan od najvećih izvora otpada - i novca i resursa - jest bacanje hrane. Ukupno se u Hrvatskoj godišnje baci više od 280.000 tona hrane. Oko 30% te količine dolazi iz kućanstava, što ih čini najvećim izvorom otpada hrane (više nego trgovine, restorani ili proizvodnja), kažu podaci. Najviše se bacaju voće, povrće, kruh i pekarski proizvodi te mliječni proizvodi. Pametna kupnja, planiranje obroka i zamrzavanje viška hrane uvelike mogu pomoći u smanjenju količine otpada u vašem domu.
Pasivna kupovina nikako nije dobra u ovo vrijeme inflacije. Usporedite cijene, saznajte gdje su i kada određeni proizvodi sniženi. Obratite pažnju na cijene u više lokalnih trgovina kako biste saznali gdje su ponude za određene proizvode bolje. I pripazite na shrinkflation (od engl. shrink = smanjiti + inflation = inflacija), pojavu kad proizvođači smanje količinu ili težinu proizvoda, ali zadrže istu cijenu ili je čak i povećaju.
Izračunajte svoj burn rate! Vaš burn rate odnosi se na to koliko često trošite proizvode. Preporučuju da utvrdite koliko vam dugo traju određeni proizvodi, a zatim se u skladu s tim opskrbite količinama istog po sniženim cijenama. Ako imate mjesta u kuhinji za smjestiti, primjerice, više deterdženata za pranje suđa (Dexal deterdžent za suđe od jedne litre u Eurospinu košta samo 1,50 euro!), go for it! Ali ako je salata na sniženju i kupite više nego što možete pojesti prije nego što strune, na kraju nećete pametno kupovati.
Deterdžent za pranje suđa Dexal (limun), 1l, 1,50 eura; folija za frižider i mikrovalnu (20 m), 0,50 eura; sol za perilicu posuđa Dexal, 1 kg, 0,50 eura
Danas, kad cijene neprestano rastu, svjesna i dobro isplanirana kupnja postaje ključna za uspješno upravljanje kućnim budžetom. Iskorištavanjem akcija, kupnjom robnih marki poput onih u Eurospinu, te pažljivim planiranjem obroka, moguće je znatno uštedjeti. No pametna kupnja nije samo stvar štednje, već i odgovornog odnosa prema prirodnim resursima koje otpad (pa i od hrane) svakodnevno ugrožava.
*Sadržaj nastao u suradnji s Eurospinom.