S obzirom na to da djeca od danas odrađuju online nastavu, cijele dane će sada neko vrijeme provoditi kod kuće. Kako biste izbjegnuli dosađivanja, donosimo vam sedam ideja, koje vam mogu poslužiti kao svojevrsna igra s vašom djecom. Igrice na mobitelima ili računalima, zamijenite zanimljivim i zabavnim znanstvenim projektima, kroz koje djeca mogu i učiti.
1. KRISTALNA GEODETSKA JAJA
Geode su u osnovi stijene, u kojima se nalaze kristali. Nastaju kada plinski mjehurići postanu zarobljeni u rastaljenoj stijeni ili se u sedimentnoj stijeni formiraju zaobljene šupljine. Minerali otopljeni u vodi prodiru u prostor u stijeni i vremenom se polako talože na unutarnju površinu. Ovdje se kristali formiraju iz zasićene otopine i rastu izravno na Alumu koji je ljepilom pričvršćen na ljusci jajeta. Boja jaja daje kristalima svoju boju, a rezultat je vrlo sličan stvarnoj geodi.
2. ELEKTROMAGNET
Kada električna struja teče kroz žicu, stvara magnetsko polje. Svaki od elektrona (vrlo malih, negativno nabijenih čestica) koji teče kako bi stvorio električnu struju, stvara nekakav magnetski tunel oko sebe kada se kreće. Kada se puno elektrona kreće (poput električne energije), oko vodiča (žice) kroz koji prolaze, stvara se veliko magnetsko polje. Magnetsko polje oko svake zavojnice sažima se i čini jedno veće polje. Ovo polje magnetizira nokat ili vijak, koji zatim podiže kopče za papir.
3. LAVA LAMPA
Mjehurići ugljičnog dioksida nastaju zbog kemijske reakcije koja se odvija u vodi između kiseline (limunska kiselina) i baze (natrijev bikarbonat - soda bikarbona) koji se nalaze u Alka-Seltzeru. Mjehurići plina uvlače obojenu vodu kroz sloj ulja do vrha spremnika. Nakon što se mjehurići ispuštaju, obojena voda (koja je gušća i ne miješa se s uljem) tone na dno spremnika.
4. KRISTALNI UKRASI OD BORAKSA
Kako se super zasićena otopina hladi, Boraks je istjeran iz otopine (jer voda više ne može zadržati sve) i kristali se spontano formiraju na milijunima mikroskopskih površina (nazvanih mjesta nukleacije) po cijelom materijalu sredstva za čišćenje cijevi. Kako se broj Boraksovih molekula povećava, kristali se povećavaju, s vremenom postaju dovoljno veliki da bi stvorili fantastične kristale koje vidite na svom ukrasu!
5. DOMAĆA KREDA ZA CRTANJE
Parizski žbuka sastoji se od djelomično dehidriranog gipsa koji je tijekom intenzivnog procesa grijanja izgubio oko 75% svoje vode. Gips apsorbira energiju topline za oslobađanje vode iz kristalnog oblika (endotermička reakcija) i rezultira bijelim prahom. Kad se pomiješa s vodom, gips apsorbira vodu izgubljenu u procesu grijanja kako bi ponovno uspostavio svoj izvorni oblik kristalne rešetke. Ova reakcija oslobađa toplinu (egzotermna reakcija), a žbuka u tom postupku stvrdnjava.
6. SVJETLUCAVI SLIME PROFESORA FIGGYJA
Kada se pomiješa s vodom, Boraks stvara alkalnu (osnovnu) otopinu koja reagira s ljepilom kako bi lagano povezala svoje duge molekule, proizvodeći materijal sličan kitu koji se zove polimer. Najjednostavnije rečeno, polimer je dugačak lanac molekula. Svakodnevni materijali poput plastike koja se koristi za izradu boca i najlonske tkanine sastoje se od polimera. Slime svijetli pod crnom svjetlošću jer tinta u markerima (koja se nalazi u sjajnoj vodi) sadrži kemikaliju koja se naziva piranin, fosfor, koji apsorbira zračenje (poput ultraljubičastog svjetla iz crne svjetlosti) i emitira je natrag kao vidljivu svjetlost.
7. GIGANTSKI BALONČIĆI
Mjehurić je tanki film vode sapuna koji ima 3 sloja: tanki sloj molekula vode zašećeren između dva sloja molekula sapuna. U ovoj smjesi glicerin usporava brzinu isparavanja vode iz otopine i čini mjehuriće veće i jače. Bez obzira koji oblik mjehurića ima u početku, on će uvijek pokušati postati sfera jer minimizira površinu mjehurića i zahtijeva najmanje energije za postizanje.