Svi nekada iskusimo besane noći, bilo radi stresa, kofeine, žgaravice, ili iz ovog ili onog razloga. No kada nesanica postane kronična, odnosno kada često imate problema sa usnivanjem, spavanjem, ili preranim buđenjem, nesumnjivo je da će vam neispavanost znatno otežati normalno funkcioniranje naredni dan. Osim toga, nesanica može biti i uzrok depresije, anksioznosti, glavobolje, razdražljivosti, manjka koncentracije, nedostatka energije, itd.
Kako biste se uspješno riješili nesanice, važno je shvatiti uzroke zbog kojih dolazi do iste. Kao što nesanica može biti uzrok sljedećih poteškoća, isto tako i oni mogu biti uzroci nesanice:
• Stres
• Depresija
• Anksioznost
• Lijekovi
• Promjena okruženja, posla ili rasporeda
• Loše životne navike
• Česta potreba za mokrenjem, bolovi te druge zdravstvene tegobe
Ovdje možete saznati više o nesanici i njenim uzrocima s medicinskog gledišta, a kako si pomoći prirodnim putem saznajte ispod.
Što izbaciti
Ne konzumirajte stimulanse ukoliko patite od nesanice, tj. izbacite iz tijela kofein, gazirane i slatke sokove, nikotin, alkohol i sl. Što se tiče prehrambenih navika, preporučuje se izbjegavati masnu i začinjenu hranu, hranu punu aditiva, mahunarke te žute sireve. Također, pripazite da vam zadnji obrok bude barem 3 sata prije spavanja.
Što unositi
Kako biste lakše utonuli u san prije spavanja popijte umirujući čaj od kamilice, lavanda, komorača, ružmarina ili neki drugi okus koji vam paše. No prvo provjerite služi li taj čaj za opuštanje ili je stimulativan. Kako vas čaj ne bi još više razbudio, izbjegavajte zeleni, bijeli ili crni čaj pred spavanje.
Konzumirajte dosta povrća, voća, cjelovitih žitarica, ribe te maslinovog ulja. Smanjite crveno meso te prerađene namirnice. Unosite hranu bogatu magnezijem, proteinima i kvalitetnim ugljikohidratima te namirnice koje sadrže triptofan.
Triptofan je esencijalna aminokiselina koja se može pronaći u mesu (puretina, piletina), jajima, siru, ribi, kikirikiju, sjemenkama bundeve i suncokreta te u proizvodima od soje. Zahvaljujući svojim sposobnostima stvaranja serotonina i melatonina djeluje kao prirodni regulator raspoloženja. Pomaže kod nesanice, depresije te sličnih psiholoških poteškoća.
Triptofan nije moguće sintetizirati u organizmu, već ga je potrebno unijeti u tijelo konzumacijom pravilne prehrane. Ukoliko si želite napuniti hladnjak namirnicama bogatim triptofanom, naš prijateljski savjet je da posjetite aktualni Plodine katalog u kojem smo pronašli većinu spomenutih proizvoda na akcijskoj cijeni.
Provodite više vremena u prirodi
Ubrzan način života, stres i nedostatak tjelesne aktivnosti znatno utječu na sposobnost zaspijevanja te održavanja kvalitetnog dubokog sna. Potrudite si malo osloboditi raspored te nađite vremena za predah i provedite vrijeme na svježem zraku u prirodi. Preporučujemo jutarnju šetnju koja će vam pomoći razbistriti um te započeti dan u dobrom raspoloženju.
Isprobajte eterična ulja
Eterična ulja značajno pomažu vašem tijelu i psihi da se opuste te motiviraju kvalitetan san. Najpopularnije eterično ulje je ono od lavande, a osim nje je kao prirodno sredstvo za smirenje poznata i valerijana. Ako posjedujete difuzer upalite ga pred spavanje, a dobar efekt će imati i ukoliko samo nakapate nekoliko kapljica na jastuk.
Kvalitetna i cjenovno dostupna eterična ulja, kao i mješavine ulja za dobar san možete pronaći na u e-trgovini Tvornica zdrave hrane, uz mnoge druge proizvode odlične za vaše zdravlje. Osim eteričnih ulja, i sušena lavanda će ispuniti prostoriju ugodnim, opuštajućim mirisom.
Uz gore navedene savjete, nudimo još nekoliko preporuka kako biste imali što kvalitetniji san. Prvenstveno, uspostavite normalnu rutinu spavanja, ugasite ekrane i izvore buke u sobi, nemojte pregrijati prostoriju te zamračite prostor. Ukoliko se problemi sa spavanjem ne poprave, svakako preporučamo da se obratite liječniku za savjet.