Bojan Stojnić već se godinama bavi nutricionizmom. Iako mu je tek 31 godina, uspješna sportska karijera, magisterij iz nutricionizma i doktorat iz područja Nutrigenomike i Personalizirane prehrane u Španjolskoj i više su nego dobar argument za posjesti ga i pitati sve što nas zanima o hrani, prehrani, dijetama i mentalnom sklopu koji nam je presudan za krenuti u bilo kakve promjene.  Kad tome pridodamo činjenicu da surađuje s našom najpoznatijom voditeljicom Antonijom Blaće koja izgleda vrlo fit i zadovoljno sobom, vrlo brzo dođete do zaključka da je Bojan tražen. S obzirom na to da je upravo Antonija još prije nekoliko godina osmislila svoj vlastiti hashtag na Instagramu #ljetobezpareakoji mnoge od nas i danas jedva čekaju zalijepiti uz morsku fotku, zanimalo nas je da li je ovo ljeto 2020. konačno THE ljeto.

„Zapravo je. Nisam u nekakvoj top formi da se razumijemo, ali s obzirom na to da su iza nas korona, potres i ostali stresovi, nisam nabacila kila viška što bi inače u bilo kojem drugom periodu života bio slučaj. Neopterećena sam jer vidim promjene i pomake, Bojan je pogodio točno ono što mi treba poznavajući moje prehrambene navike“, opisuje svoje stanje uma i tijela Antonija.

Pitali smo Bojana kako se uopće započinje i postoji li neka magična formula koja mijenja mentalni sklop?

„Magične formule nema. Radi se o procesu promjene koji se ne događa preko noći. Prvi korak je donijeti odluku o promjeni. Zvuči banalno, ali bez čvrste odluke ćemo odustati na prvoj prepreci. Promjena životnog stila nije lagan posao, ali isplatit će se stostruko. Na promjenu se ne treba odlučivati radi prolaznih trendova u ljepoti, privremenih i povremenih skidanja u badiće ili kako bi zasjali u nekoj prigodi. Ta odluka mora se temeljiti na želji da izgledate dobro uvijek, da budete što dulje što zdraviji i da imate dovoljno energije tijekom cijelog dana.Nitko ne može umjesto nas promijeniti naše navike. Ono što netko drugi može napraviti za nas jest dati nam alate za napraviti kvalitetnu promjenu. A to radi nutricionist.“

Dobar dio ljudi smatra da je uloga nutricionista prodati im jelovnik. No dobar nutricionist nudi puno više od toga“, nastavila je Antonija i dodala: „Nutricioniste sam obično doživljavala kao ljude koji te prisiljavaju da život podrediš hrani ili da ti broje svaki gram. Međutim evo kroz ovu suradnju pokazalo se da ti zapravo treba – dobar nutricionist. A dobar nutricionist će ti pokazati kako u skladu sa svojim mogućnostima, s minimalno odricanja ostvariti maksimalne rezultate. I još bitnije kako postići zdrav odnos s hranom i uživati u pripremi i jelu“.

Na pitanje što nakon što smo donijeli odluku kao Antonija, Bojan kaže: „Ako se odlučite potražiti stručnu pomoć, posjetite naše Savjetovalište. Tamo besplatno možete saznati jesu li vaša kilaža i prehrana zdravi. Izračunajte vaš indeks tjelesne mase, udio masti u tijelu, a zatim zatražite Analizu prehraneAnaliza se vrši putem jednostavnog upitnika nakon kojeg ćete imati bolji uvid u to što unosite u svoj organizam. Rezultate ćete besplatno primiti na vašu mail adresu, a ponudit ćemo vam i termin neobveznog savjetovanja. Nakon utvrđivanja stanja, jedan od naših nutricionista će donijeti odluku može li vam pomoći. Ponekad nismo kompatibilni, pa je najbolje što za klijenta možemo učiniti – preusmjeriti ga kolegi ili čak stručnjaku nenutricionistu (najčešće će to biti psiholog). Ako pak utvrdimo kako vam možemo pomoći, i uspješno se dogovorimo oko uvjeta suradnje, slijedi izrada plana djelovanja te početak suradnje“.

Antonija je istaknula kako joj je posebno „sjelo“ kod suradnje s ekipom s nutricionizam.hr to što je dobila jelovnik prilagođen svom inače kaotičnom životu: „Nikad nisam uspijevala odraditi tih 5 manjih obroka u danu, a osjećala sam neki pritisak da moram. Dok mi Bojan i ekipa nisu rekli – ne moraš. Složili su mi jelovnik koji me sada ne umara nego mi je gušt“.

Antonija Blaće i Bojan Stojnić otkrivaju tajne nutricionizma
Foto: Instagram

Međutim, stvari ne staju nakon izrade jelovnika: Bez praćenja i podrške u procesu rijetki će jelovnik dati dugoročne rezultate“, objašnjava Bojan. „Bez povratne informacije o napretku, lako je izgubiti se u procesu. Bez edukativnog aspekta procesa klijent ostaje bez znanja o postizanju zdrave prehrane. Bez obzira na tvoj primarni cilj, dužnost je nutricionista usaditi ti zdrave navike, stavove i razmišljanja o prehrani. Praćenje napretka ne uključuje samo kontrolu brojke na vagi. Dobra kontrola je mnogo više od toga. Uključuje praćenje klijentova emocionalnog stanja, subjektivnih dojmova, procjenu razine motivacije te posljedično prilagođavanje procesa“. Antonija je upravo to i naglasila kao dodatni plus – mijenjanje stanja svijesti: „Hrana mi je jednostavno od neprijatelja postala prijatelj. A ja sam tvrdoglava, onda znate koliko su uporni“, kroz smijeh nam je rekla Antonija. Ljeto je provela malo u Šibeniku, malo na Pelješcu i uživala sa suprugom i prijateljima daleko od gradske buke. Ne sumnjamo da ju čekaju gusti rasporedi na jesen i veselimo se gledati ju na malim ekranima.

Projekt nutricionizam.hr započeo je 2011. godine kao osobna frustracija zbog golemog broja prehrambenih dezinformacija u medijima. Kroz stručne članke, besplatnu analizu prehrane, individualizirane usluge te predavanja i radionice nastojimo demistificirati prehranu, pojednostaviti prehrambeni savjet i usmjeriti fokus na doista bitne prehrambene čimbenike. 

Ne zagovaramo niti jedan specifični prehrambeni pristup. Naše znanstveno iskustvo upotrebljavamo za kritičku interpretaciju literature. Rezultat su nepristrani savjeti u najboljem interesu naših čitatelja i klijenata.