Ako ste veliki ljubitelj biljaka, onda sigurno imate puno kućnih biljnih ljubimaca u vašem interijeru i eksterijeru. Dom prepun biljaka je zasigurno sretniji i harmoničniji. Uz minimalan napor, biljke mijenjaju izgled i osjećaj prostora. Zelena je boja koja smiruje, a baš to nam treba u današnjem ubrzanom vremenu.
Mit je da trebate imati previše svjetla i prostora za smještaj biljaka. Naime, čak i ako vaše sobe imaju malo prirodnog svjetla, uvijek imate izbor biljaka kojima odgovaraju baš takvi uvjeti. Treba proučiti kojim biljkama odgovara baš ono stanište s nešto manje svjetla.
Transformacija prostora
Postoji rješenje i za skučene prostore – viseće biljke. Vaše biljke mogu visiti sa stropa ili s police. Primjerice zlatni puzavac, koji može doseći i do dva metra. Nevjerojatno je do koje mjere biljke mogu transformirati prostor. Biljkama možete i ograditi neki vaš omiljeni kutak u stanu, tako da stvorite pravu oazu, prostor unutar prostora.
Biljke ne trebaju biti samo zelene – ima drugih privlačnih tonova kojima možete nijansirati boje u vašem prostoru bez potrebe za bojanjem zidova ili presvlačenjem namještaja.
Gdje pronaći cvijeće i sadnice po vašem ukusu
Ako ste u potrazi za cvijećem koje bi dekoriralo vaš životni prostor, obavezno prolistajte Kauflandov katalog, gdje imate veliki izbor svježeg bilja. Tu su bogate hortenzije, zahvalne sadnice povrća, šareni tulipani, orhideje različitih boja, kalanhoja raznobojnih cvjetova, buketi ruža. Od sadnica povrća možete pronaći rajčice, paprika, krastavac, patlidžan, salatu, cvjetaču, crveni ili bijeli kupus, celer, peršin i ukrasni peršin. Svakako dovoljno za ritualnu proljetnu sadnju!
Raspored cvijeća po vašem stanu
Znate li da postoji posebna znanost o tome kako rasporediti cvijeće po sobama? Ono se ne stavlja samo nasumično. Primjerice, vašoj spavaćoj sobi kojoj odgovara hladnija do umjerena temperature zimi. Tamo možete smjestiti bršljan, kućnu lipu, bršljanolisnu araliju ili šefler.
Hodnici su prikladni za smještaj cvijeća koje raste brzo, te ne može stajati na prozoru. To je idealno za biljke koje ne zahtijevaju mnogo svjetlosti, primjerice fuksija, aspidistra ili kućna sreća.
Možete li zamisliti cvijeće u kupaonici? Budući da tamo imamo vlagu i više temperature, ovi uvjeti imitiraju tropsku klimu. Baš takvi uvjeti odgovaraju lavandi, bosiljku, ružmarinu i peršinu. Eto, zašto ne biti otvoren za nove ideje!
Nije svejedno ni na koju stranu sadite cvijeće – naime, na sjevernu stranu treba saditi manje grmaste biljke, otporne na vjetar i kišu, poput drvenastih pelargonija. Dok na južnu stranu sadite biljke otpornije na sunce, poput puzavih pelargonija ili tamjana.
Kako održavati cvijeće
Cvijeće je živo, i zahtijevaju stalnu brigu. Redovno zalijevanje i pravilna prehrana, kao što trebaju sva živa bića. Pod “prehranom” mislimo na zemlju, za koju je idealno da bude mješavina one kupovne i vanjske zemlje. Količina vlage koju biljka treba ovisi o njenom položaju: na primjer, cvijet na južnoj strani treba više vode. Kućno cvijeće preporučeno je zalijevati u večernjim satima, i to sa odstajalom vodom.
Zemlju možete gnojiti da bi bila što kvalitetnija, a biljci možete dodati željezo da listovi ne bi požutili. Kad biljka gubi zelenu boju, to je jasan znak gubitka željeza u prehrani. Također ne zaboravite odstranjivati stare požutjele cvjetove i listove. Dolazi ljeto pa ne zaboravite na lisne uši koje se suzbijaju insekticidima.
Svakako, brinite se o svojim biljkama i uživajte u harmoniji svog zelenog prostora!