Zadnje srijede u travnju diljem svijeta se obilježava Denim Day, dan u kojem je nošenje trapera simbol prosvjeda protiv okrivljavanja žrtava i destruktivnih mitova o seksualnom nasilju nad ženama.
Od 2021. godine ovaj se dan obilježava i u Hrvatskoj, pod inicijativom magazina Story i Ženske sobe. Pokret su podržali i brojne zastupnice i zastupnici u Hrvatskom saboru, odjeveni u jeans s višim ciljem. Uz to, u organizaciji Ureda potpredsjednice Sabora Sabine Glasovac, u suradnji s Odborom za ravnopravnost spolova, magazinom Story i Ženskom sobom, u Saboru se po prvi puta održao okrugli stol 'Glasno NE seksualnom nasilju - Traperom protiv predrasuda'.
'Svake godine trudimo se kroz naš doprinos pojačati vidljivost ove kampanje, stoga smo se ove godine odlučili, da osim ovog zajedničkog fotografiranja zastupnika i zastupnica u simboličkom odjevnom komadu - traperu, ove godine to dignemo na višu razinu i da otvorimo raspravu kroz ovaj okrugli stol, čije ćemo zaključke moći uputiti svim parlamentarcima, ali i izvršnoj vlasti da vidimo gdje smo danas u odnosu na jučer i gdje želimo biti sutra. Ja sam sigurna da sutra želimo biti zemlja u kojoj ćemo ne samo deklatarno, nego i stvarno imati nultu toleranciju na sve oblike nasilja', rekla je Sabina Glasovac, potpredsjednica Hrvatskoga sabora.
Dodala je da kao društvo imamo dužnost stvoriti kulturu u kojoj se više nećemo pitati 'zašto nije rekla' već 'zašto nismo slušali', kulturu u kojoj nećemo pitati 'što je imala na sebi, nego ćemo joj vjerovati i pitati je 'što ti je učinio'.
‘Seksualno nasilje je jedan od prevladavajućih oblika rodno uvjetovanog nasilja i predstavlja jedan od najtežih oblika pojavnosti nasilja i diskriminacije žena, a nasilje nad ženama i obitelji je najteži oblik kršenja ljudskih prava žena te onemogućava postizanje pune ravnopravnosti spolova i održava postojeće odnose nejednakosti', rekla je Vesna Bedeković, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića
Dodala je da Vlada RH kontinuirano unapređuje sustav zaštite žena od nasilja, kako kroz strateške dokumente poput Nacionalnog plana za suzbijanje seksualnog nasilja za razdoblje od 2022. Do 2027. godine, tako i kroz izmjene zakonodavnog okvira, odnosno tri važna zakona, Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku i Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.
Marija Lugarić, predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova, navela je nekoliko mitova i istina o seksualnom nasilju.
'Mit je da je žrtva kriva ako je bila izazovno obučena ili se provokativno ponaša. Istina je da odjeća i ponašanje ne opravdavaju nasilje, da je silovanje čin nasilja i moći, a ne nesporazum zbog odjeće. Mit je da većinu silovanja počine nepoznati ljudi u mračnim ulicama. Istina je da je u preko 80 posto slučajeva počinitelj osoba koju žrva poznaje, najčešće dobro poznaje. Mit je da je pristala ako se nije opirala, a istina je da se tijekom napada mnoge žrtve dožive reakciju zamrzavanja i nisu fizički u stanju opirati se', rekla je.
Lugarić je primijetila da oko stola nema nijednog muškarca, a dodala je da i oni mogu biti žrtve seksualnog nasilja.
'Seksualno nasilje ostavlja dugotrajne posljedice ne samo na žrtvi, nego i na njoj bliskim osobama, ali i za čitavu zajednicu', istaknula je dr.sc. Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe, prije nego je pokazala konkretno istraživanje Ženske sobe koje je započelo u prosincu 2024. Godine pod nazivom 'Nisam rekla da'.
Tada se javilo 3319 žrtava, a a svi su preživjeli neki oblik seksualnog nasilja, od njih čak 32,6 posto tri i više oblika. Podatak koji je šokirao okupljene onaj je da se dob žrtava kreće od samo pet pa do 95 godina.
Marina Živković, brend menadžerica magazina Story / Story.hr, podsjetila je na petogodišnju povijest obilježavanja Denim Dayja u Hrvatskoj te istaknula da je sve krenulo u pandemijskoj 2021. godini.
'Denim Dan smo tada obilježili u jednostavnijem okruženju zbog okolnosti. Na društvenim mrežama su nam se priključile brojne osobe iz javnog života koje su se fotografirale u traperu i poslale podršku svim ženama koje su preživjele seksualno nasilje te ih pozvale da se obrate Ženskoj sobi i potraže pomoć', podsjetila je.
Otada je svake godine obilježavanje dobivalo dodatan zamah, preko tematskog stola 2022., prvog fotografiranja zastupnika u traperu 2023. pa do današnjeg okruglog stola.
'Seksualno nasilje je tabuizrana tema u hrvatskom društvu, jer postoje brojne predrasude i mitovi, ali i nepovjerenje u sustav te razočaranje u sudske odluke i dugotrajne procese koje žrtve prolaze, te nedovoljno rodno senzibilni pristup stručnih, educiranih osoba koje moraju prepoznati žrtvu i njezine trauma te imati adekvatan pristup', rekla je Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.
Sandra Batlak, voditeljica Službe u Sektoru za razvoj socijalnih politika Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike otkrila je nešto više o Nacionalnom planu za suzbijanje seksualnog nasilja.
'Nacionalni plan sadrži mjere za prevenciju, ali i unapređenju skrbi i osiguranja dostupnosti usluga podrške žrtvi i postizanju odvraćujućeg djelovanja kod počinitelja', naglasila je.
'Drago mi je vidjeti da ste iskoristili priliku da iz Hrvatskog sabora upozorite na ovaj problem. Organizacija ovakvog događaja je primjer dobre prakse i na Europskoj razini te pokazuje da žene diljem Hrvatske imaju saveznicu u našoj kolegicu Sabini, koja kontinuirano ove teme stavlja vrlo visoko na listu prioriteta Sabora', rekao je Marko Vešligaj, potpredsjednik Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost Europskog parlamenta.
Denim Day obilježava se još od 1998. godine, kada je uz poruku 'Jeans: alibi za silovanje', ustanovljen u Italiji kao reakcija parlametarnih zastupnica na odluku Vrhovnog suda da silovatelja oslobodi jer je žrtva nosila uske traperice pa su suci zaključili 'da je jedini način da ih skine bio taj da djevojka silovatelju pomogne, čineći tako seksualni akt sporazumnim'. U Hrvatskoj se Međunarodni dan borbe protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja obilježava jubilarnu, 5. godinu za redom pod inicijativom magazina Story i Ženske sobe. Cilj je uputiti podršku osobama koje su preživjele seksualno nasilje i ohrabriti ih da kroz poruku #glasnoNEnasilju istupe i podsjete na važnost nulte tolerancije društva prema seksualnom uznemiravanju i svim oblicima seksualnog nasilja.