Nošenje trapera zadnje srijede u travnju svake godine međunarodni je simbol prosvjeda protiv okrivljavanja žrtava i destruktivnih mitova o seksualnom nasilju nad ženama. Globalno, ali i u Hrvatskoj, Denim Day bit će ove godine upriličen u srijedu, 30. travnja, pod inicijativom magazina Story i Ženske sobe. Pokret će podržati i brojne zastupnice i zastupnici u Hrvatskom saboru, odjeveni u jeans s višim ciljem. Uz to, u organizaciji Ureda potpredsjednice Sabora Sabine Glasovac, u suradnji s Odborom za ravnopravnost spolova, magazinom Story i Ženskom sobom, u Saboru će po prvi puta biti održan i okrugli stol 'Glasno NE seksualnom nasilju - Traperom protiv predrasuda'.
'Kad žena preživi seksualno nasilje, najčešće svi propituju na koje je sve načine rekla ‘ne.’ Je li se branila, je li vikala?' – 'Je li jeans alibi za silovanje?'
Denim Day obilježava se još od 1998. godine, kada je uz poruku 'Jeans: alibi za silovanje', ustanovljen u Italiji kao reakcija parlametarnih zastupnica na odluku Vrhovnog suda da silovatelja oslobodi jer je žrtva nosila uske traperice pa su suci zaključili 'da je jedini način da ih skine bio taj da djevojka silovatelju pomogne, čineći tako seksualni akt sporazumnim'. U Hrvatskoj se Međunarodni dan borbe protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja obilježava jubilarnu, 5. godinu za redom pod inicijativom magazina Story i Ženske sobe. Cilj je uputiti podršku osobama koje su preživjele seksualno nasilje i ohrabriti ih da kroz poruku #glasnoNEnasilju istupe i podsjete na važnost nulte tolerancije društva prema seksualnom uznemiravanju i svim oblicima seksualnog nasilja.
Saborske zastupnice i zastupnici obilježit će Denim Day, odjeveni u jeans s višim ciljem Inicijativu #DENIMDAY - Nosi traper s višim ciljem! i Međunarodni dan borbe protiv okrivljavanja žrtava seksualnog nasilja, u kojem inače sudjeluje preko 12 milijuna ljudi diljem svijeta - u srijedu, 30. travnja, obilježit će zastupnice i zastupnici u Hrvatskom saboru odjeveni u traper i ujedinjeni u poruci #glasnoNEnasilju.
Uz to, u Saboru će po prvi puta biti održan i okrugli stol 'Glasno NE seksualnom nasilju: Traperom protiv predrasuda' u organizaciji Potpredsjednice Hrvatskoga sabora Sabine Glasovac u suradnji s Odborom za ravnopravnost spolova, magazinom Story i Ženskom sobom, u 9:30 sati, a na kojem će sudjelovati:
- Sabina Glasovac, potpredsjednica Hrvatskoga sabora (moderira)
- dr.sc. Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe
- Sandra Batlak, voditeljica Službe u Sektoru za razvoj socijalnih politika (Ministarstvo rada, mirovinskog sustava,
obitelji i socijalne politike) - Marija Lugarić, predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora
- Višnja Ljubičić, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova
- Marko Vešligaj, potpredsjednik Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost Europskog parlamenta (video
poruka)
'Svi su mi govorili da sam sama kriva' – napad nakon nasilja, odgovornost žrtve društvo ne smije propitivati!
Prema podacima istraživanja i iskustvu rada Ženske sobe na jedno prijavljeno dolazi 15 do 20 neprijavljenih slučajeva silovanja u Hrvatskoj. Preko 90% žena koje prežive silovanje godinama nikome neće povjeriti svoje iskustvo, a još u manjem broju slučajeva će ga prijaviti. 'Seksualno nasilje je jedno od najtežih kaznenih djela, koje se najmanje prijavljuje, i to ne samo u Hrvatskoj, nego svugdje' ističe psihologinja dr.sc. Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe, organizacije koja već više od 23 godine radi na području suzbijanja i prevencije seksualnog nasilja, te osiguravanja direktne pomoći i podrške osobama koje su preživjele seksualno nasilje.
'Odgovornost za nasilje je isključivo na počinitelju nasilja, a ne na osobi koja ga je preživjela i zato je iznimno važno da stalno govorimo o tome jer kad jednom kao društvo razbijemo predrasude o seksualnom nasilju, nećemo više propitivati i osuđivati osobe koje su ga preživjele', poručuju iz Ženske sobe.
Tek manji broj osoba koje su preživjele seksualno nasilje, isto odluče prijaviti - ne samo zbog potencijalnog straha ili srama koje proživljavaju, nego i zbog nerazumijevanja okoline i predrasuda koje imaju isti smjer - minimiziraju proživljeno iskustvo, a odgovornost počinitelja prebacuju na žrtvu.
Osvještavanje javnosti spram žrtava seksualnog nasilja i važnosti sustavne edukacije o njegovoj prevenciji – svrha je kampanje Denim Day. Stoga će magazin Story i ove godine 'odjenuti traper ruho' i biti sadržajno posvećen ovoj problematici s ciljem borbe protiv sekundarne viktimizacije žrtava seksualnog nasilja.
30. travnja odjenite i vi traper s višim ciljem i pridružite se pokretu Denim Day – recite glasno NE seksualnom nasilju
'Tu smo za Vas, obratite nam se s povjerenjem“, poručuju iz Ženske sobe i pozivaju sve osobe koje su preživjele neki oblik seksualnog nasilja da potraže besplatnu pomoć i podršku u savjetovalištu Ženske sobe (01 6119 – 444; e mail: savjetovaliste@zenskasoba.hr). Kako se vi možete uključiti?
Odjenite traper, fotografirajte se i objavite fotografiju na vlastitom profilu na Instagramu te označite osobu koja će učiniti isto (uz oznaku @story.hr @zenska.soba i hashtagove #storydenimday #glasnoNEnasilju)
Prema statistikama WHO (World Health Organization), 1 od 3 žene preživjet će rodno uvjetovano nasilje, a 1 od 5 silovanje ili pokušaj silovanja.
Prema EU - istraživanju EU o rodno uvjetovanom nasilju koje su od 2020. do 2024. proveli Eurostat (statistički ured EU-a), Agencija EU-a za temeljna prava (FRA) i Europski institut za ravnopravnost spolova (EIGE):
- Svaka treća žena preživjela je seksualno uznemiravanje na radnome mjestu.
- Mlađe žene prijavljuju veću učestalost – čak su 2 od 5 žena preživjele takvo uznemiravanje.
- Svaka treća žena u EU-u preživjela je fizičko nasilje, seksualno nasilje ili prijetnje u odrasloj dobi.
- Neprijavljivanje nasilja: tek se svaka peta žena obratila pružatelju zdravstvenih ili socijalnih usluga, a tek je svaka osma žena prijavila nasilje policiji
Statistike o seksualnom nasilju nad ženama u RH za 2024. godinu Statistike Centra za žrtve seksualnog nasilja: u okviru rada Centra pruženo je ukupno 2 055 različitih usluga za 359 osoba koje su preživjele seksualno nasilje. Od ukupno 359 osoba koje su nam se obratile, 90 % su žene (369), a 10 % muškarci, transrodne, interspolne i rodno varijantne osobe. Najveći broj usluga odnosio se na kazneno djelo silovanja (51,6 %).
Statistike MUP RH: prijavljeno 259 silovanja (2023. – 194 silovanja) i 21 pokušaj silovanja (2023. – 17 pokušaja silovanja), 146 bludne radnje (2023. – 123 bludne radnje) i 103 spolno uznemiravanje (2023. – 71 slučaj seksualnog uznemiravanja).