S kim god sam razgovarala tijekom mjeseci koji su prethodili kupnji, svatko je imao svoje mišljenje... Evo nekih bisera koje sam upamtila: 'Jesi luda, zašto bi kupovala išta, živi u najmu cijeli život', 'ne budi luda, bogato se udaj', 'kredit? Ne dolazi u obzir, radije ću preseliti na pusti otok i živjeti u šatoru', 'stari stan je grozota, ja kupujem samo novogradnju', 'nikad ne bih živio u centru grada, nemoguće je naći parking', ''nekretnina je najbolje ulaganje', 'ma kupi si kamper i putuj po svijetu', 'čekaj, ti si glazbenik i kupuješ stan? ...Ša to je suludo', 'nema ništa ljepše od starog stana koji renoviraš po svom'.

Sto ljudi, dvjesto mišljenja i jednako toliko cica. I sad ti budi pametan i donesi najbolju odluku...? Ono što sam uspjela dokučiti kao presudno pitanje koje si moraš postaviti, bilo da kupuješ stari ili novi stan: koliko ti se žuri?

Ako u novi dom želiš preseliti odmah, bez peripetija, kupuješ novogradnju. Ako pak imaš vremena polagano se seliti i renovirati ''mic po mic'' – kupuješ starogradnju.

Naravno, vrijeme je novac, to ne smijemo zaboraviti. Ako kupuješ novogradnju, kupio si si nekoliko mjeseci života i navlačenja s majstorima, ali to će te koštati odmah i sada. Ako pak imaš ograničenu svotu novaca, onda je pametnije prvo kupiti stariju nekretninu, odahnuti nekoliko mjeseci i 'zbiti redove' na financijskom polju i tek onda krenuti s renoviranjem. Ja sam se, baš zato što sam glazbenik (čitaj: ograničen mi je budžet) odlučila za potonju opciju.

Na kraju balade, ukupni uloženi iznos ispast će više manje isti, osim ako niste imali ludu sreću i nekretninu 'uboli' po brutalno niskoj cijeni. Ja sam, s obzirom da sam dugo tražila odgovarajući stan, s cijenom nekretnine prošla izvanredno dobro – za širi centar Zagreba. Zato sam duboko udahnula i odlučila ne cicijariti s uređenjem – nisam stavila stakleni zid koji sam u inicijalnoj ideji imala u planu, ali sam, na primjer, stavila hrastov parket i odlučila se za crne slavine koje su nešto skuplja opcija.

Također, još jedna stvar koja me pretegnula na stranu renoviranja starog stana jest činjenica da nakon renoviranja točno znaš gdje ti u stanu prolaze žice za struju i cijevi za plin, da se odmah rješava prolaz za optički internetski kabel i da se odmah radi priprema za klima uređaj. Nema tuckanja po zidu i traženja nacrta u arhivu Grada Zagreba kako bi vidjeli gdje je žica od struje u zidu. Sve je novo, prohodno i točno određeno.

Ako ste tip koji voli vintage stil uređenja, prije nego što ogromnim maljem krenete u rušenje (i najjeftiniju psihoterapiju), posavjetujte se s arhitektima i dizajnerima što biste od dijelova starog stana mogli ostaviti, kao šarmantni detalj koji će spajati staro i novo. Možda su to podne pločice u kupaonici, možda je to neka stara kalijeva peć koju ćete očistiti i ostaviti u kutu sobe... Ako ste pak kao ja, i treba vam novi početak, srušite sve i krenite od nule. Ponekad staro treba ostaviti iza sebe i napraviti mjesta za nove priče, zar ne?

Nove priče donose i nove borbe. Borba s financijama i kreditom jedna je od stavki koje su me dugo mučile. Kredit ili ne? Doslovno sam provela besane noći vrteći se u podstanarskom krevetu, pokušavajući smisliti 'master plan'. Kako izvesti opciju bez kredita i je li to uopće moguće za ženu koja dolazi iz radničke obitelji i zapravo, sve što ima uza svoje ime, jest samo ono što može spakirati u tri kofera. Pomisao da na leđima nosim kredit me užasavala – no to je ono što je bilo neminovno.

Jedino što vam tu mogu savjetovati – pokušajte ga ograničiti na što kraći rok, ako možete. Prvih nekoliko godina otplaćivat ćete samo kamatu, a tek onda i glavnicu. Kad odete u banku, ne dajte se smesti i tražite da vam detaljno objasne bankarski vokabular kojim se koriste. Ja sam doslovno bankovnog agenta natjerala da mi isprinta rječnik pojmova koji se koriste u kreditnom ugovoru, he he... Ne sramite se pitati sve što ne znate – nitko ne zna sve! Budite škrti sa svojim novcem – zašto biste banci plaćali nešto što se može izbjeći?

E, da, vezano uz vokabular – nevjerojatno je koliko novih riječi naučite tijekom komunikacije s majstorima i arhitektima: 'šlic' nije samo na hlačama nego i u zidu, i kroz njega prolaze žice. 'Zub' nije samo u ustima nego i dio zida. 'Fuga' nije samo glazbeni oblik nego i ono što spaja pločice. Knauf, gletanje, maskica, prva/druga ruka, auzvinklano, render... Sve je to novi vokabular koji naučiš kada renoviraš i pričaš s arhitektima. Također, silikon nije samo u cicama i ustima – dolazi u velikoj tubi i jako je koristan za sve završne radove. (Molim starlete koje ovo čitaju da ga ne kupuju na svoju ruku i rabe samo uz stručan nadzor, ha ha...)

U idućem blogu, pisat ću o kralježnici stana i koliko je ona bitna. Ne, nije riječ o fizioterapiji, he he, ali da je bilo terapeutski – to jest! No više o tome pri idućem susretu.

Sretno s renoviranjem!
Remi