Hrana s visokim glikemijskim indeksom brzo podiže šećer u krvi. No, osim hrane, neke navike koje prakticiramo svaki dan mogu pridonijeti naglim skokovima šećera u krvi.

Doktor Edmond Hakimi i dijetetičarka Trista Best otkrili su pogreške koje većina ljudi čini svaki dan, a koje mogu povećati razinu šećera u krvi.

1. Nedostatak sna

Nedostatak sna može povisiti šećer u krvi, ometajući sposobnost tijela da učinkovito regulira glukozu. Nedostatak sna smanjuje osjetljivost na inzulin, zbog čega stanice teže reagiraju na inzulin, što dovodi do viših razina šećera u krvi.

Spavanje na boku.jpg
Shutterstock 

'Kad se ne odmaramo dovoljno, tijelo proizvodi više kortizola, hormona stresa, koji može uzrokovati porast šećera u krvi. Loš san također smanjuje osjetljivost na inzulin, pa je teže stabilizirati razinu šećera u krvi', objašnjava liječnik.

2. Preskakanje obroka

Kad preskočite obrok, razina šećera u krvi može u početku pasti, a tijelo zatim oslobađa glukozu kako bi nadoknadilo manjak. To često izaziva oslobađanje hormona stresa, poput kortizola, što može dovesti do skoka šećera u krvi.

doručak
Shutterstock 

'Preskakanje obroka može se činiti bezopasnim, ali često dovodi do niske razine šećera u krvi koja naglo raste kad konačno jedemo. Ovaj ciklus može biti stresan za tijelo, pogotovo ako prvi obrok sadrži puno ugljikohidrata, što dovodi do brzog porasta šećera', ističe liječnik.

3. Nedovoljna tjelesna aktivnost

Kada smo neaktivni, glukoza se duže zadržava u krvi, što povećava razinu šećera. Redovita tjelovježba povećava osjetljivost na inzulin, omogućujući stanicama da bolje reagiraju na inzulin.

shutterstock_1352116679.jpg
Shutterstock 

Dr. Hakimi kaže: 'Tjelesna aktivnost pomaže mišićima da koriste glukozu za energiju, što snižava šećer u krvi. Ako smo većinom neaktivni, osobito nakon jela, razina šećera dulje ostaje viša, što stvara dodatni pritisak na inzulin i otežava stabilizaciju šećera,' prenosi Stil.