Uslijed brzog načina života, neredovite i nepravilne prehrane dolazi do prekomjernog zadržavanja vode u organizmu. Otečeni zglobovi, višak kilograma i pospanost samo su neki od simptoma koji ukazuju na ovaj problem.

Nutricionist, dr Momčilo Matić objasnio je zašto se voda zadržava u organizmu i kako se prirodno može izbaciti.

'Do zadržavanja vode u tijelu može doći iz više razloga, ali to znači da se voda ne izbacuje u dovoljnoj količini. Organski sustavi za izbacivanje tekućine, prvenstveno bubrezi i limfa, ne izbacuju dovoljno tekućine i tada dolazi do njenog zadržavanja – ispod kože, u nekim organima, u nekim dijelovima tijela. Najčešće se to očituje u oteklinama, koje se pojavljuju na donjim ekstremitetima, a zatim se mogu pojaviti i na licu – natečenost lica, na rukama, otekline u trbuhu...', objasnio je dr. Matić u emisiji Jutro na Prvoj TV.

Voda.jpg
Shutterstock 

'Pretile osobe imaju tendenciju zadržavanja tekućine, jer puno tekućine ne može proći kroz limfni sustav, da se izbaci, zbog masnih stanica koje začepljuju prostor. Dakle, u tom slučaju možemo imati dvostruki učinak – i na zadržavanje vode i na stvaranje celulita', dodao je liječnik.

Što uzrokuje zadržavanje vode u tijelu

'Razloga je mnogo - oni koji su banalni, nisu opasni, a to je ako unosimo previše tekućine, a naš eliminacijski sustav, poput bubrega, ne može izbaciti dovoljno tekućine zbog problema na tim istim organima. Zatim, dekompenzacija srca, problemi s plućima, problemi na razini drugih organa – jetre... i to su već ozbiljnije stvari. Također, problemi s venskom cirkulacijom mogu biti uzrok. Zatim, ako postoje trombi, krvožilni sustav, sve to može ometati izbacivanje vode', kaže on.

'Najčešći razlozi su nedovoljno kretanja, nedovoljno sna i tjelesne aktivnosti. Moramo vježbati kako bismo pokrenuli limfu. Također, tijekom trudnoće povećava se volumen krvne plazme i javlja se nadutost. Ako pijemo malo vode, tijelo može zadržati vodu kako bi je uštedjelo', istaknuo je.

Kava
Shutterstock 

Dodao je i da trebamo obratiti pozornost i na to koliko kave pijemo.

'S kofeinom treba biti jako oprezan, jer je poznati diuretik. Diuretike treba uzimati s oprezom, jer mogu izbaciti toliko tekućine da mogu uzrokovati probleme u našem organizmu – raste krvni tlak, kortizol, adrenalin, dolazi do hormonalne neravnoteže', upozorava dr. Matić.

Najbolji način za izbacivanje vode iz organizma

'Pravilna hidratacija. najbolja tekućina koju treba uzimati je voda, ujutro čim ustanemo treba popiti dvije čaše mlake vode. Zašto? Kada čista voda uđe u tijelo, ona jednostavno hidrira cijelo tijelo, opskrbljuje naše organe i stanice, posebno mozak i bubrege. I oprez s kavom i diureticima, jer ćemo izbaciti kalij, a višak ili nedostatak kalija može izazvati velike probleme jer o kaliju ovisi srčani ritam, tlak... Moja preporuka, nakon što ujutro popijete dvije čaše vode, može uzeti neki čaj, npr. stolisnik i u taj čaj dodati recimo matični sok od šipka, borovnice, vrlo malo i bez šećera. Dobra je i lubenica, mogu je koristiti i dijabetičari', zaključio je liječnik, a prenosi Stil.