Tropski val nas je uvelike zahvatio, stoga bismo trebali posvetiti više pažnje svom tijelu, kako nam određene navike ne bi stvarale zdravstvene probleme. Poseban naglasak stavljen je na osobe koje ne mogu zamisliti jutro bez kave. Prema savjetu liječnika, poželjno je znati kako vaš omiljeni napitak za razbuđivanje djeluje na organizam pri visokim temperaturama jer tako možete izbjeći nuspojave. Osim toga, upozoravaju da se određenih smjernica moraju pridržavati i potpuno zdrave osobe jer ni one nisu imune na opasnost od paklenih vrućina.

Doktor Petar Borović zastupa stav daljeti nije dobro piti puno kave, a ni inače.

Kava
Shutterstock 

'Kava, koja je inače zelene boje, prži se na visokim temperaturama dok ne pocrni, na preko 270 stupnjeva, pa i do 300. Tada se ugljične veze u kavi raspadaju i stvara se 19 karcinogena. Pogreška je što mnogi dan započinju kavom umjesto vodom, jer jedna šalica kave iz organizma izbaci sedam puta više tekućine nego što smo je unijeli. I tijelo traži vodu, pa se tkiva suše, počinju promjene na krvnim žilama', kaže liječnik.

Ističe da kava po vrućem vremenu stvara dodatni problem jer potiče izbacivanje tekućine, a ljeti to može biti posebno opasno jer povećava vjerojatnost dehidracije organizma.

'Nije dovoljno kad se kaže – pijem kavu s vodom jer znam da je diuretik. To je kao kad nekome gori kuća, a on dolije malo vode, ali i malo benzina. Kava nam, dakle, šteti, nije korisna i zato ni ljeti ne bismo trebali piti kavu. Kao i alkohol, kava ubrzava mokrenje. A mi time ništa ne dobivamo, samo nanosimo štetu, a zašto bismo sami sebi nanosili nepotrebnu štetu', naglašava dr. Borović.

Posebno je savjetovao osobe s niskim krvnim tlakom.

'Nakon šalice kave srce izgubi ritam na tri sata. Međutim, ljudi piju kavu s izgovorom da imaju nizak krvni tlak. No, kad se popije kava, ona djeluje na nadbubrežnu žlijezdu, tjera je da luči hormon stresa kojeg svi imamo dovoljno, tlak tada stvarno poraste na neko vrijeme i kava onda razbudi čovjeka. Ali to je isto kao da te netko ošamari. Pritom šamar traje kratko, a kava ostaje u tijelu 72 sata. Ne treba zaboraviti da tada kava, iako diže tlak, kao diuretik potiče mokrenje, pa će taj tlak sigurno ponovno pasti. Zato je za nizak krvni tlak i inače dan bolje započeti vodom. Voda regulira sve u organizmu i zato je najbolje popiti dvije čaše ujutro s temperaturom od 16 do 18 stupnjeva', zaključio je dr. Borović.

Voda s limunom i chia sjemenkama
Instagram 

Umjesto kave, ljeti preporučuje piti čajeve od mente, lipe ili hibiskusa, po želji s medom, ohlađene.

Sličnog je stava i dr. Ivan Gornik koji ističe da nas 'kava ljeti lako može prevariti', ali otkriva kako ju je najbolje piti za vrućih dana.

'Kava dovodi do smanjene hidratacije, no možemo si priuštiti dvije do tri male šalice ili jednu veliku, uz uvjet da dodamo puno vode. Znamo da je kava diuretik, pa uzrokuje gubitak tekućine iz tijela, a mokrenje izazvano kavom može nas prevariti da mislimo da smo hidrirani, čak i kada nismo. Prilikom ispijanja kave bilo bi poželjno izbjegavati kavu s aromama i raznim dodacima, sirupima, šećerima i zaslađivačima. Najbolje bi bilo da kavu pijete kod kuće i to domaću kavu ili espresso, bez ikakvih dodataka i šećera', rekao je dr. Gornik, a prenosi Stil.