Tijekom cijelog dana rukama dodirujemo puno stvari. Od samog buđenja, pa do trenutka kada ponovno navečer legnemo u krevet, kroz naše ruke prođe mnogo predmeta. Kako donosi portal 'Prevention', deset predmeta koji su dio naše svakodnevice, itekako donose razne bakterije i viruse, koji ponekad mogu i utjecati na zdravlje čovjeka.
1. Kuhinjska slavina
Metalni dijelovi kuhinjske slavine pravi su magnet za štetne mikrobe, a osobito mreža. Naime, tekuća voda bakterijama omogućava dovoljno vlage za razmnožavanje, a upravo je to najopasnije. Stvar je u tome da voda sama po sebi nije sterilna, a kada slavinu i mrežicu dodirujemo prljavim prstima, potičemo veći i brži razvoj mikroba.
2. Drobilica kuhinjskog otpada
Bakterije od ostataka sinoćnje večere mogu se prenijeti na posuđe i hranu koju jedemo danas, osobito ako u sudoperu ispiremo hranu koja može sadržavati štetne bakterije. Iako metalni dijelovi drobilice kuhinjskog otpada sadrže ione koji pomažu u što uspješnijem uništavanju bakterija, one se svejedno razmnožavaju na udubinama, ali i u gumi oko cijevi.
Zato je potrebno pravilno i redovito čistiti drobilicu, a postupak je sljedeći. Najmanje jednom tjedno uronite metalne dijelove drobilice u otopinu izbjeljivača. S obzirom na jako djelovanje izbjeljivača, voda i deterdžent neće vam biti dovoljni.
3. Krpa za brisanje suđa
Već je poznato da spužve za suđe mogu biti dom za mnogobrojne mikrobe, ali i krpe za suđe su jednako tako problematične. Kako donosi Prevention, nedavno istraživanje pokazalo je da sedam posto kuhinjskih krpa u domaćinstvima diljem SAD-a sadrži opasnu bakteriju MRSA, točnije rezistentni oblik stafilokoka koji uzrokuje opasne infekcije kože.
4. Računalna tipkovnica
- Bakterije koje žive na našoj koži, noktima te rukama u pravilu će se vjerojatno prenijeti i na tipkovnicu računala. Bržem širenju bakterija će doprinijeti i ako kojim slučajem jedete iznad tipkovnice - navodi studija iz 2018. godine koju je objavio časopis International Journal of Environmental Research and Public Health. Tipkovnicu je najbolje čistiti vlažnom maramicom barem jednom tjedno.
5. Mobitel
Mobilni telefon nerijetko ćemo odložiti na mjesta koja nam se za to čine najprikladnijima. Međutim, istraživanja pokazuju da time doprinosimo širenju bacila. istraživanje iz 2017. godine pokazalo je da od 27 telefona koje koriste tinejdžeri, apsolutno svi sadrže štetne bakterije. Mnogi mobiteli se nalaze u kožnim ili plastičnim maskicama, a to bakterijama omogućuje dovoljno 'prostora za razmnožavanje.
6. Otirač
Jeste li znali da se na vašem kućnom otiraču okupljaju mikrobi? Studija u časopisu Anaerobe otkrila je da od 30 uzoraka, veći dio sadrži bakteriju Clostridium difficile koja uzrokuje proljev, vrućicu i jake bolove u trbuhu. I ne samo to, rezutati su pokazali da se spomenuta bakterija češće nalazi na cipelama nego, recimo, na površinama u toaletu ili drugim mjestima u kupaonici.
7. Usisivač
- Usisavači, njegove četke i vrećice su idealni za bakterije. Usisavanjem, naime, ne uvlačite samo bakterije, nego i ostatke hrane te na taj način stvarate 'plodno tlo' za njihovo razmnožavanje - rekao je mikrobiolog dr. Charles Gerba sa Sveučilišta u Arizoni za portal Prevention.
8. Upravljačka ploča u automobilu
- Upravljačka ploča u automobilu je drugo najčešće mjesto kontaminirano bakterijama. Kad se vlaga i spore te bakterije uvuku u ventilaciju, ona je izbacuje preko upravljačke ploče na kojoj se zadržavaju - navodi mikrolog Gerba. Naime, upravljačka ploča mjesto je na kojem ima mnogo sunca i topline, a upravo to pogoduje bakterijama.
9. Spremnik za tekući sapun
Oko 25 posto spremnika za sapun u javim zahodima kontaminirano je opasnim fekalnim bakterijama. Iako se čini ironičnim da sapun kao takav privlači bakterije, upravo je to ono što su potvrdila mnoga istraživanja.
- Većinu tih spremnika nitko ne čisti, pa se samim time prljavština nakuplja zajedno s bakterijama. Dodatno, spremnike dodirujemo prljavim prstima, pa stalno stvaramo nove bakterijske kulture ondje - ističe Gerba za Prevention.
10. Kolica u trgovačkim centrima
Više od stotinu ljudi svakodnevno dodiruje ručke na kolicima u trgovačkim centrima i dio njih sigurno radi neopranih ruku. Sveučilište u Arizoni provelo je istraživanje na čak 85 kolica u trgovačkim centrima i otkrilo da sadrže više bakterija nego javnih zahoda, uključujući bakterije E. coli i salmonelu.