Vaš kuhinjski ormarić možda je prepun raznih sredstava za čišćenje i dezinfekciju koji mogu uništiti koronavirus, ali nisu sve kemikalije u tome djelotvorne. Znanstvenici sa sveučilišta Rutgers u američkom New Jerseyu ponudili su savjete kako čistiti vlastiti dom da budete sigurni da ste uništili sve tragove virusa koji se možda nalaze na površinama.
Opće preporuke dezinficiranja u vrijeme epidemije:
1) Svakodnevno dezinficirajte površine koje često dodirujete, kao što su stolovi, kvake na vratima, prekidači za svjetla, drške i držači, radni stolovi, tipkovnice, wc školjka, bide i umivaonik.
2) Na prljavim površinama preporučuje se upotreba deterdženata i sapuna s vodom prije nanošenja dezinfekcijskog sredstva.
3) Ako netko u vašem domu ima simptome gripe, najbolje je redovito dezinficirati površine u domu jer je dokazano da koronavirus može preživjeti na plastičnim površinama i do 16 sati.
4) Ne koristite istovremeno dvije ili više kemikalija. Neka kemijska sredstva, ako se pomiješaju, mogu stvoriti opasne i otrovne plinove.
Sredstva koja u sebi sadrže izbjeljivač tj. varikinu ('bleach'). Obično su to natrij-hipoklorit ili hidrogen-peroksid.
1) Izbjeljivač se može rastopiti u hladnoj vodi i kao takav biti učinkoviti 'ubojica' bakterija, gljivica i svih vrsta virusa, uključujući koronavirus. Obično je dovoljno 1/8 šalice izbjeljivača rastopiti u dvije litre vode, ali uvijek provjerite uputstva na proizvodu da utvrdite potreban omjer.
2) Tako napravljenu otopinu iskoristite unutar 24 sata jer nakon toga gubi na učinkovitosti.
3) Nepropusne predmete poput plastičnih igračaka možete potopiti u otopinu izbjeljivača na 30 sekundi. Površine u domu koje neće oštetiti izbjeljivač trebalo bi prebrisati otopinom i pustiti da djeluje 10 ili više minuta.
4) Sredstva na bazi izbjeljivača nagrizaju kožu i ne biste ih trebali koristiti kao zamjenu za pranje ruku sapunom ili dezinfekcijskim sredstvima za ruke.
Alkohol
1) Alkohol je učinkovit u uništavanju virusa i bakterija. Možete ga razrijediti s vodom (ili aloe verom ako radite dezinfekcijsko sredstvo za ruke) no morate paziti da se koncentracija alkohola pritom zadrži na otprilike 70 posto, kako bi uništila koronavirus. Većina dezinficijensa za ruke ima koncentraciju između 60-80 posto.
2) Otopinu alkohola od 70 posto trebalo bi ostaviti da djeluje na površinama najmanje 30 sekundi (što uključuje i mobitele, no provjerite uputstva prozvođača kako ne biste izgubili jamstvena prava). Nerazrijeđeni 100-postotni alkohol nemojte koristiti u tu svrhu jer on ispari prebrzo.
3) Posude sa 70-postotnim razrijeđenim alkoholom moraju biti čvrsto zatvorene i nepropusne za zrak. Na taj način će, za razliku od izbjeljivača, zadržati učinkovitost kroz dulji period.
4) Takva otopina nije nježna za kožu na vašim rukama i zato je ne biste trebali koristiti kao zamjenu za pranje ruku sapunom ili sredstvom za dezinfekciju.
Hidrogen-peroksid
Hidrogen-peroksid obično se prodaje u koncentraciji od 3 posto. Za djelotvorno uništavanje koronavirusa može se koristiti takav ili razrijeđen na koncentraciju od 0,5 posto. Pustite ga da djeluje jednu minutu prije brisanja.
Prirodne kemikalije (ocat ili ulje od čajevca)
Ocat, ulje od čajevca i drugi prirodni proizvodi nisu preporučeni za obranu od koronavirusa. Studija o virusu gripe utvrdila je da je čišćenje sa 10-postotnom otopinom vinskog octa bilo učinkovito u uništavanju virusa, ali je nekoliko drugih studija zaključilo da ocat može uništiti samo jedan (ali značajni) dio virusa i mikroba. Iako je za ulje od čajevca utvrđeno da može suzbiti viruse koji uzrokuju prehladu, nikada nije dokazano da može ubiti koronavirus.