Mobilna aplikacija namijenjena je lakšem pronalasku i korištenju hotspotova namijenjenih građanima i posjetiteljima u zajednicama koje su implementirale WiFi4EU. Lokator besplatnih WiFi4EU hotspotova je intuitivna karta koja prikazuje više od 93.000 hotspotova u više od 7200 općina diljem EU.
Aplikacija automatski prikazuje hotspotove u vašoj blizini ili omogućuje pretragu bilo kojeg mjesta u Europi, uz jednostavno povezivanje. Hotspotovi su postavljeni u javnim prostorima: parkovima, trgovima, knjižnicama, zdravstvenim ustanovama, muzejima itd.
Sve što trebate za korištenje je preuzeti aplikaciju i pronaći “WiFi4EU” pristupnu točku na karti. Kako biste se spojili na besplatni Wi-Fi potražite istu SSID mrežu – “WiFi4EU”. Zajamčena je potpuna privatnost jer aplikacija ne prikuplja osobne podatke niti prati korisnike. Korištenje je anonimno i bez reklama i skrivenih troškova, a upotreba je potpuno besplatna.
Usluga je dostupna za Android i iOS uređaje, a preporučuje se ažurirati operativni sustav za najbolje iskustvo.
Inicijativa WiFi4EU potiče digitalnu uključenost i povezanost širom EU-a, posebno u manjim zajednicama. Mreže moraju biti besplatne, bez oglasa i komercijalnog iskorištavanja podataka najmanje tri godine.
Korištenje WiFi4EU hotspotova generalno je sigurno i bez posebnih opasnosti jer Inicijativa Europske unije osigurava da mreže budu besplatne, sigurne i bez komercijalnog praćenja korisnika. Mreže WiFi4EU ne prikupljaju osobne podatke niti oglašavaju korisnike, čime se štiti privatnost i sigurnost.
Međutim, kao i kod svih javnih Wi-Fi mreža korisnicima se preporučuje pridržavanje osnovnih sigurnosnih mjera poput izbjegavanja pristupa osjetljivim podacima (npr. bankovnim računima) preko javnih mreža i korištenja VPN-a za dodatnu zaštitu, budući da je javni Wi-Fi inherentno ranjiviji na neke vrste napada poput prisluškivanja.
Ponovimo koje su mjere zaštite pri korištenju javnog WiFi pristupa:
Koristite VPN (virtualnu privatnu mrežu) koja šifrira vaš internetski promet, čineći ga nečitljivim za potencijalne hakerе i sprečavajući presretanje podataka poput lozinki i financijskih informacija.
Provjerite naziv Wi-Fi mreže ispred lokacije i povežite se samo na autentične, službene mreže koje traže lozinku. Izbjegavajte sumnjive i nepoznate mreže ili one s čudnim nazivima, jer mogu biti lažne ("evil twin" mreže).
Izbjegavajte unos osjetljivih podataka poput lozinki, brojeva kreditnih kartica, pristup bankovnim računima ili izvršavanje online kupovina dok ste spojeni na javni Wi-Fi.
Koristite web stranice s HTTPS protokolom (provjerite simbol lokota u adresnoj traci) jer one osiguravaju šifriranu komunikaciju, dodatno štiteći vaše podatke.
Isključite dijeljenje datoteka i mrežne opcije poput „Network Discovery“ na svojim uređajima kako biste spriječili neovlašten pristup datotekama i informacijama na uređaju tijekom korištenja javnog Wi-Fi-ja.
Isključite automatsko povezivanje na Wi-Fi mreže u postavkama uređaja kako biste spriječili da se uređaj automatski spoji na nesigurne mreže bez vašeg znanja.
Redovito ažurirajte operativni sustav i sigurnosni softver na uređajima kako biste zatvorili poznate sigurnosne propuste i smanjili rizik od napada.
Izbjegavajte javni Wi-Fi za osjetljive aktivnosti te kad god je moguće koristite mobilne podatke ili privatne, sigurne mreže.