Isporuke pametnih telefona su diljem svijeta pale za 1%, a razlog su rastuće neizvjesnosti, slabljenje vala zamjene uređaja iz doba pandemije i globalno makroekonomsko okruženje, smatraju u istraživačkoj tvrtki Canalys. Nisu niti potrošači zainteresirani za kupnju novog uređaja.
Samsung je uglavnom zahvaljujući svojoj seriji Galaxy A uspješno obranio svoju vodeću poziciju u drugom kvartalu zadržavši udio od 19 posto kao i prije godinu dana ranije, ali su imali rast isporuka za 3 posto.
Apple je završio na drugom mjestu sa 16% tržišnog udjela i 2 posto pada isporučenih iPhone telefona. Za vrat mu puše Xiaomi s 15% tržišnog udjela. Slijede Transsion i Oppo koji su zaokružili prvih pet vodećih, svaki s 9% tržišnog udjela, ali s padom isporuka za 2 odnosno 3 posto.
Mnogi dobavljači imali su veće ambicije u drugom tromjesečju, ali su bili prisiljeni smanjiti svoje proizvodne ciljeve kako bi izbjegli prekomjerne zalihe, smatraju u Canalysu te dodaju kako je iznimka SAD gdje su velike neizvjesnosti oko tarifnih politika i vremenskih rokova Trumpove administracije potaknule dobavljače poput Applea, Samsunga i Motorole (Lenovo) da održavaju visoke razine zaliha i unaprijed opskrbljuju uređaje tijekom cijelog tromjesečja.
Očekuje se da će mnogi potrošači koji su odgađali kupnju u prvoj polovici 2025. kupovati tijekom glavnih festivala kupovine i događaja pred kraj godine. Važno će biti učinkovito određivanje cijena telefona i pametne promocije, što pokazuje Huaweijev i Appleov uspjeh tijekom kineskog festivala kupovine 618 u svibnju.
Uz tanje dizajne novih modela uređaja potrošače bi na kupnju trebale privući inovacije ekosustava i narativi o zaštiti privatnosti. Ipak, potrošači koji su svjesni cijena i traže dobru ponudu za zamjenu svojih starih uređaja bit će glavni pokretač potražnje. Očekuje se da će se industrija vratiti rastu isporuka u drugoj polovici godine.