Uz dizajn i tanje kućište veliki naglasak stavljen je na zdravlje, a naročito na spavanje. I dok Watch8 donosi minimalistički dizajn, uz 11% tanje kućište i dvije dimenzije kućišta odnosno ekrana - 40 i 44 mm, kod Galaxy Watch8 Classic modela (samo promjer od 46 mm) koristi se rotirajuća krunica s kojom smo se već nekoliko puta družili u povijesti Samsungovih pametnih satova.
Prednosti su očigledne naročito u situacijama kad vam nije zgodno koristiti ekran osjetljiv na dodir pa se rotiranjem tog vanjskog dijela sata vrlo lako kreće kroz različite opcije i izbornike. Sa strane se na kućištu koje podsjeća na Galaxy Ultra sat nalaze tipke, a naročito će koristan biti brzi gumb koji podržava različite aplikacije poput diktafona, kamere, zdravlja, alarma i LED lampe.
Velika novost svakako je i korištenje Google Gemini kako biste u bilo kojem trenutku mogli postaviti bilo kakvo pitanje. Ekran je čak 50% svjetliji te uz 3.000 nita i 8% duže trajanje baterije kao i snažni 3 nanometarski čipset omogućuje snažnim performanse.
Uz pametni sat iz Samsunga možete koristiti vodič za spavanje, ali i druge korisne značajke poput učitelja za trčanje. Ukoliko imate apneju, a da to niti ne znate, sat će vam ujutro dati informaciju u koliko sati se to dogodilo. Predložit će i najbolje vrijeme za spavanje nakon što tri dana bude analizirao spavanje osobe. Tijekom spavanja pratit će se i vaskularni sustav.
Razlika između običnoga Watch8 i Watch7 Classica je u memoriji te klasično izdanje uz 64 GB donosi dvostruko više prostora, a oba modela imaju po 2 GB radne memorije. Koriste Wear OS 6, a razlikuju se i po ugrađenoj bateriji pa početni model od 40 mm ima 325 mAh, model promjera 44 mm ima 435 mAh (klasično izdanje 445 mAh).
Prošlogodišnji Samsung Galaxy Watch Ultra nije dobio pravog nasljednika, ali je dobio nadogradnju kroz novu titan plavu boju te više memorije, a zadržano je kućište od 47 mm kao i ultra sposobnosti koje nudi ovaj fenomenalni sat.