Smombie je neformalni izraz nastao spajanjem riječi "smartphone" i "zombie". Ovim pojmom označavaju se osobe koje, poput zombija, hodaju ulicom ili drugim javnim prostorima potpuno zaokupljene svojim pametnim telefonom, ne obraćajući pažnju na okolinu.

Takvo ponašanje može biti opasno jer im je vidno polje suženo, koncentracija na svijet oko njih smanjena pa često ne primjećuju promet, druge ljude ili prepreke.

Kako prepoznati smombieja na ulici ili u javnosti? Smombieja na ulici ili u javnosti možete prepoznati po nekoliko vrlo uočljivih karakteristika:
• Neprestano gleda u ekran pametnog telefona dok hoda, često bez obzira na to što se oko njega događa
• Hoda sporije ili nepravilno, ponekad naglo zastane ili mijenja smjer bez očitog razloga
• Ne obraća pažnju na promet, druge ljude, prepreke ili semafore, što može dovesti do opasnih situacija
• Tijelo mu je blago pogrbljeno prema naprijed, a pogled stalno usmjeren prema dolje, prema uređaju
• Često se može dogoditi da se sudara s prolaznicima ili predmetima jer mu je pažnja u potpunosti na ekranu.

Ovakvo ponašanje najčešće ćete primijetiti na pješačkim prijelazima, u javnom prijevozu, trgovačkim centrima ili na prometnim ulicama. Smombieji su tipični primjer modernog društvenog fenomena povezanog s ovisnošću o digitalnim uređajima.

Pješak ulica pametni telefon pješački prijelaz Mircea Iancu, Pixabay.jpg
Foto: Mircea Iancu, Pixabay

Važno je prepoznati smombieja prije nego što se dogodi nesreća jer takve osobe, zbog potpune zaokupljenosti ekranom pametnog telefona, često ne primjećuju promet, druge ljude ili prepreke na putu. To ih čini posebno ranjivima na prometne nesreće, sudare s vozilima ili padove, ali i uzrokuje opasnost za druge sudionike u prometu, osobito na pješačkim prijelazima i u gužvama.

Preventivno prepoznavanje i reagiranje omogućuje da se na vrijeme upozori smombie ili da ih se izbjegne, čime se smanjuje rizik od ozljeda i tragičnih posljedica. Kao što je naglašeno u priručnicima za ponašanje u kriznim situacijama, prevencija i pravovremena reakcija ključne su za smanjenje štete i spašavanje života – kada se nesreća već dogodi, često je kasno za učinkovite mjere zaštite.

Prepoznavanjem smombieja unaprijed možemo spriječiti potencijalne nesreće i pridonijeti sigurnijem okruženju za sve sudionike u prometu i javnim prostorima.

Žena pametni telefon promet Jan Vašek, Pixabay.jpg
Foto: Jan Vašek, Pixabay

Da biste postali svjesniji i zaštitili se od smombieja (osoba koje hodaju nesvjesno gledajući u ekran), možete poduzeti nekoliko konkretnih koraka:

1. Razvijajte vlastitu svjesnost i pažnju

Hodajte ulicom ili javnim prostorima s namjerom da budete prisutni u trenutku – svjesno promatrajte što se događa oko vas, umjesto da gledate u mobitel. Vježbajte samosvijest: redovito se zapitajte jeste li fokusirani na okolinu ili ste zaokupljeni ekranom. Ako primijetite da vas mobitel odvlači, svjesno ga spremite dok hodate.

2. Upravljajte korištenjem mobitela u pokretu

Ograničite korištenje pametnog telefona na sigurnim mjestima (npr. dok sjedite ili stojite sa strane), a ne tijekom hoda ili prelaska ceste. Ako morate koristiti mobitel stanite sa strane i provjerite poruke ili obavite poziv, pa nastavite hodati tek kad završite.

3. Prepoznajte i izbjegavajte smombieje

Obratite pažnju na ljude oko sebe koji hodaju pogleda uprtog u ekran i kreću se nesigurno ili nepredvidivo. Držite sigurnu udaljenost od takvih osoba, osobito na prometnim mjestima ili pješačkim prijelazima.

4. Koristite tehnološka rješenja za sigurnost

Postoje aplikacije poput Smombie Guardian koje mogu upozoriti korisnika na prepreke dok koristi mobitel u hodu, smanjujući rizik od sudara. Ako ste skloni koristiti mobitel u pokretu, razmislite o instalaciji takvih aplikacija.

5. Razvijajte emocionalnu inteligenciju i kontrolu navika

Prepoznajte razloge zbog kojih često posežete za mobitelom u pokretu i radite na kontroli te navike. Naučite odgoditi zadovoljstvo i umjesto trenutnog odgovaranja na poruke, odaberite sigurnost i pažnju prema okolini. Prakticiranjem ovih navika možete povećati vlastitu sigurnost i smanjiti rizik od nesreća uzrokovanih smombie ponašanjem kao i biti pažljiviji prema drugima koji su potencijalno nesvjesni okoline.