Pravilna higijena djetetove usne šupljine
Mliječni zubi počinju ispadati oko 6. godine života, kad ih postupno počnu zamjenjivati trajni zubi, a cijeli proces najčešće završava u dobi od 9 do 12 godina (s očnjacima i kutnjacima). Stjecanje navike čišćenja usne šupljine i pranja zubi najmanje dvaput dnevno (ujutro i navečer) pomaže smanjiti rizik kvarenja zubi, što je najčešći zubni problem kod djece u dobi do 7 godina.
Stoga je ključno djecu naučiti kako brinuti o zubima od samih početaka i kod njih razviti naviku higijene usne šupljine. To se odnosi i na dojenčad, odmah nakon rođenja. Naime, njihovi mliječni zubi lako se kvare zbog bočice, a na njima se stvaraju i bijele mrlje. Na roditeljima je da vode brigu o tome da njihova djeca usvoje navike pranja zubi, koja će u budućnosti rezultirati dobrim higijenskim navikama u održavanju zdravlja usne šupljine. Djeca bi trebala povezivati pranje zuba s nečim lijepim, pa je važno osigurati da se od rane dobi naviknu na tu svakodnevnu rutinu. Desni dojenčadi trebaju se nježno brisati mekom gazom namočenom u vodu ili kamilicu, čak i prije nego što niknu prvi zubići. U sljedećim fazama trebat će vam šareni pribor za higijenu usne šupljine kod kuće, poput dječje zubne četkice, aromatizirane zubne paste s fluorom ili električne zubne četkice.
Jedan od koraka izgradnje svijesti o važnosti njege usne šupljine jesu i redoviti posjeti stomatologu. Kad bismo trebali zakazati prvi pregled? To možete učiniti kad budete birali odgovarajuću zubnu četkicu za svoje dijete, u dobi između 6 i 12 mjeseci, kako bi se vaše dijete što prije počelo navikavati na stomatološke preglede.
Osim što će vam pomoći u odabiru četkice i zubne paste, stomatolog će vam pokazati i kako pravilno četkati zube, koristeći poseban model usne šupljine. U stomatološkim ordinacijama mladi pacijenti često dobivaju nagrade za dobro ponašanje, kao što su naljepnice, zabavne sitnice u obliku zuba ili figurice omiljenih likova iz bajke. Sve to kako ne bi povezivali posjet stomatologu s bilo čim neugodnim.
Kako odabrati prikladnu zubnu četkicu za svoje dijete?
Kako se pravilno brinuti za djetetove zube? Taj zadatak na sebe preuzimaju roditelji koji ispočetka trebaju samo nježno brisati desni mekom gazom, silikonskom četkicom ili posebnim naprstkom, i onda po izbijanju prvih zubića, odabrati četkicu prikladnu za dob, s malom glavom i mekanim vlaknima. Desni treba nježno masirati do otprilike navršenih 6 mjeseci, kad počnu izlaziti prvi mliječni zubići. Sve što trebamo napraviti za to je temeljito oprati ruke te pripremiti šalicu s mlakom kamilicom i meku gazicu. Namočenom gazom nježno prijeđite preko bebinih desni. Kad izbiju prvi mliječni zubi (sjekutići), trebali biste početi koristiti meku zubnu četkicu za djecu do 24 mjeseca.
Drška bi trebala biti prikladna za roditelje jer upravo roditelji trebaju prati dječje zubiće u prvim godinama života.
Zubna četkica za malu djecu stariju od 2 godine mora biti napravljena od plastike i imati malu, zaobljenu glavu prikladnu veličini usne šupljine i, što je najvažnije, udobnu ručkicu, prikladnu za dječje ručice. Na tržištu postoje posebne, gumene, silikonske, klasične i električne zubne četkice. Isplati li se za malo dijete kupiti električnu zubnu četkicu? Da, to je dobro rješenje jer će pomoći djetetu da temeljito opere zube, ali trebamo imati na umu da se preporučuje tek za djecu stariju od 3 godine. U toj dobi djeca trebaju naučiti kako sama brinuti o zubima i razviti pravilnu koordinaciju pokreta.
Kako pravilno koristiti zubnu četkicu? Trebali biste slijediti Fonesovu kružnu metodu četkanja: plohe okrenute obrazima i usnama (bukalne i labijalne) čiste se kružnim pokretima, žvačne pokretima naprijed-natrag, a plohe koje gledaju prema jeziku (lingvalne i palatinalne) pokretima gore-dolje. Takvim, pravilnim korištenjem zubne četkice temeljito ćemo ukloniti zubne naslage i ostatke hrane te njegovati desni nježnom masažom.
Treba imati na umu da dijete nakon pranja zubi ne smije ništa jesti ni piti (osim obične vode) jer se za vrijeme spavanja smanjuje lučenje sline, a šećer iz zaslađenog čaja ili voćnog napitka ubrzava kvarenje zubi. Stomatolozi također preporučuju značajno smanjiti učestalost konzumiranja šećera, smanjiti grickanje između obroka i pridržavati se adekvatnih pauza između obroka. Najbolje dječje električne zubne četkice
Od 3 godine
8-12 godina
Električna zubna četkica namijenjena djeci starijoj od 3 godine nudi najbolju higijenu usne šupljine.
4-12 mjeseci
2-4 godine
Klasična zubna četkica, dizajnirana posebno za one najmlađe, s izuzetno mekanim i nježnim vlaknima.
Operite zube kao profesionalac.
Zubna četkica za školarce (za djecu stariju od 7 godina) ne razlikuje se osobito od one namijenjene mlađoj djeci: ima manju glavu, prikladnu za dječja usta u toj dobi, i mekana vlakna koja ne štete osjetljivim desnima. U ovom razdoblju treba postupno prijeći na drukčiju tehniku pranja zuba koja bi se prije svega trebala usredotočiti na uklanjanje ostataka hrane. Kružnim potezima naprijed-natrag trebaju se čistiti sve površine zuba, a sa žvačnih površina treba očetkati ostatke hrane.
Ovo je dob kad možete uvesti naprednije dodatke za pranje zubi: tekućine za ispiranje usne šupljine, strugač za jezik, zubni konac i električne zubne četkice. A što je s oralnim tuševima? Autori studije „Preporuke u vezi oralne higijene za djecu i mlade“ kažu sljedeće: oralni tuševi se preporučuju djeci s invaliditetom ili onima koji u određenoj dobi ne mogu koristiti zubne četkice zbog rizika od pojačanog krvarenja desni ili boli tijekom četkanja.
Međutim, ako se dijete ne voli držati pravila i nije u stanju prati zube barem preporučene 2 minute, električna zubna četkica mogla bi biti dobro rješenje. Na tržištu postoje posebne dječje električne zubne četkice s ugrađenim mjeračem vremena koji odbrojava vrijeme pranja pojedinog dijela usne šupljine. Zubne četkice Oral-B s malom okruglom glavom, posebno su prilagođene dječjim potrebama, a imaju i posebnu aplikaciju za pametne telefone. Upravo su one dobar primjer vrste proizvoda koji će vam pomoći da motivirate svoje dijete i kontrolirate trajanje njegovog pranja zubi:
– Pri korištenju aplikacije Disney Magic Timer čak 90% djece dulje pere zube. Dok peru zube, djeca mogu otkrivati nove likove i dobivati atraktivne naljepnice kao nagradu. – stoji u opisu same aplikacije.
Budući da mališani vole bajke i šarene uređaje, električne zubne četkice Oral-B osmišljene su tako da uz pomoć zanimljivih sličica i korisnih značajki olakšaju da pranje zubi traje dovoljno dugo. Jedno punjenje baterije dostatno je za do 8 dana pranja zubi. Pri tome se svaki put mjeri točno dvije minute koje treba provesti u četkanju zuba. Osim što djecu nagrađuje naljepnicama ili novim likovima, aplikacija omogućuje i praćenje kalendara čišćenja usne šupljine te praćenje daljnjeg napretka. Neki od modela zubnih četkica imaju nekoliko načina rada za njegu zubi i desni na nježan i učinkovit način, već od najranije dobi.
Kako potaknuti dijete na brigu o zubima – najbolji načini
Djeca vole šarene igračke i to svakako trebamo imati na umu prilikom odabira prvog pribora za njegu zubi. Obične jednobojne zubne četkice iz djetetove su perspektive dosadne, jednako kao i korištenje bijele paste za zube s fluoridom. Srećom, u trgovinama, ljekarnama i drogerijama možete pronaći vizualno atraktivne dječje zubne četkice i posebne zubne paste. Izgled četkice također je važan, a u trgovinama možete kupiti proizvode s motivima iz primjerice Priče o igračkama, Ratova zvijezda, Auta
ili Snježnog kraljevstva (u slučaju proizvoda Oral-B). Ako kupite čašu ili zubnu pastu s istim motivom, vaše će dijete biti daleko spremnije oprati zube. Odlična je ideja zajedno otići u kupovinu i odabrati zubnu četkicu – mališani će sigurno radije koristiti nešto što su odabrali sami.
Učenje kroz igru
S malom je djecom dobro je spojiti pranje zubi s nekom zabavom: mama, tata i dijete trebali bi zajedno prati zube, u ritmu djetetove omiljene pjesme. Dobro funkcionira i sustav nagrađivanja: dijete možete nagraditi za izvanrednu rutinu pranja zuba, npr. dodatnom zabavnom igrom nakon večernje kupke ili čitanjem još jedne priče prije odlaska u krevet.
Uvjerljivi argumenti
Kako uvjeriti malo starije dijete da se pridržava redovite njege usne šupljine? Konstruktivan razgovor mogao bi biti od pomoći. Djecu ne biste trebali plašiti pričama o kvarenju i vađenju zubi jer bi im to moglo stvoriti bauk od posjeta stomatologu. Dobro je istaknuti prednosti redovite njege: svjež dah, lijepi i zdravi zubi, kao i blistav osmijeh. Trebali biste pokušati pohvaliti dijete svaki put kad nešto učini kako treba. Roditelj bi trebao pratiti kako dijete pere zube sve dok ono ne napuni 10 godina. Osim toga, trebali biste s djetetom redovito posjećivati stomatologa.
I da zaključimo, pravilna njega usne šupljine trebala bi započeti i prije izbijanja prvih mliječnih zubića. Čišćenje desni i zubi ispočetka je odgovornost roditelja, a nakon toga slijedi postupno nadziranje tehnike pranja zuba i poticanje pridržavanja svakodnevne redovite higijene kupnjom odgovarajućih dodataka (zubnih četkica, zubnih pasti, čaša i tekućina za ispiranje) i redovitim pregledima kod stomatologa.