Peparativna kozmetika prvi se put počela koristiti još prije 12 tisuća godina, kada su u drevnom Egiptu otkrivena korisna svojstva biljnih esencijalnih ulja. U početku je bila rezervirana samo za više slojeve društva, a koristili su ju podjednako i žene i muškarci. Blagodati kozmetičkih pripravaka od biljaka prepoznali su i u drugim dijelovima svijeta pa su se tako njima počeli služiti i stari Rimljani i Grci. Iako je suvremeni napredak kemije i farmaceutske industrije omogućio razvoj sintetskih sastojaka koji se koriste u modernoj industriji ljepote, danas se ponovno sve više naglašava nužnost povratka korijenima, odnosno prirodi. Najvećim dijelom zbog straha od bolesti, osobito raka, žene žele koristiti što sigurniju kozmetiku, a samim time ponovno se povećala potražnja za prirodnim sastojcima.
Mnoge male tvrtke ili proizvođači stvorili su vlastite linije kozmetike ručne izrade, koristeći uglavnom prirodne sastojke, a slijede ih i veliki proizvođači koji svoje proizvode temelje na prirodnim uljima i izbjegavaju štetne konzervanse poput parabena, ftalata i aluminija. Jedna od najpopularnijih biljaka koja se koristi u kozmetičke, ali i u zdravstvene svrhe, jest Aloe vera koja sadrži više od 75 hranjivih sastojaka, uključujući 20 minerala, 18 aminokiselina i 12 vitamina. Nalazi se u kozmetičkim proizvodima koji imaju protuupalni, umirujući, hidratantni i zaštitni učinak na koži: kremama za lice i tijelo, proizvodima za njegu kose i prirodnim dezodoransima.
Osobito su popularne i ruže koje nisu samo lijepo cvijeće nego i vrijedan kozmetički sastojak. Ružino ulje bogato je vitaminom C te ima izrazito hidratantna svojstva. Lavanda, odnosno njezino ulje, također se koristi za hidrataciju kože. Osim što ima ugodan miris pogodan za proizvode poput parfema, kupki i krema za njegu tijela, lavanda također ima antiseptička svojstva. Jojoba se također često koristi kao sastojak u kremama za lice, jer ulje iz te biljke ima svojstva slična sebumu koji izlučuje naša koža. Stoga poboljšava elastičnost kože i sprečava njezinu dehidraciju. Odličan protiv dehidracije jest i kokos koji je bogat zdravim uljima.
Engleski naziv smilja, immortelle, dovoljno govori o tome koliko je ta biljka moćan saveznik mladosti i ljepote. Osim što pomaže u regeneraciji tkiva i djeluje protiv starenja kože, navodno učinkovito uklanja hematome. Još neki od popularnih sastojaka u kozmetičkoj industriji su i neven, čajevac, kamilica, geranija, bosiljak i ružmarin. Iako su takvi egzotični sastojci, poput cvijeća, ulja, sjemenki voća i slično, koji se koriste u proizvodnji prirodne kozmetike skuplji od sintetičkih, ti su proizvodi danas ipak dostupni svima i nisu više rezervirani samo za bogatije slojeve društva.