Kašalj može biti akutan, može trajati do tri tjedna i najčešće se javlja tijekom respiratorne infekcije ili postinfektivno, ili kroničan, koji traje duže od tri tjedna.
Također, može biti biti suh (iritirajući) ili produktivan (vlažan). Nije moguće samostalno utvrditi uzrok kašlja pa je preporuka da se posjet liječniku ne odgađa. Razumljivo, postoje situacije kada to nije moguće i možete pokušati ublažiti ovo stanje.
Кašalj je obrambeni mehanizam koji pomaže da se oslobodimo sluzi i patogena, ali ponekad može biti veoma bolan i neugodan. Suh kašalj izaziva dosta neugodnosti pa je preporučljivo da usta i nos uvijek budu vlažni. Također, preporuka je da masirate grudni koš, udišete paru i probate s inhalacijama koje treba prakticirati pažljivo.
Često se preporučuje i 'trik' s krumpirom. Skuhate krumpir u ljusci i procijedite vodu. Nagnite se nad posudu, prekrijte glavu ručnikom i udišite vrelu paru što je moguće brže.
Ovo su neki napitci koji slove za djelotvorne kod kašlja.
Napitak od suncokretovog ulja
Sastojci:
150 ml kipuće vode
2 žlice suncokretovog ulja
Možete dodate i malo soli. Sve pomiješajte i pijte u malim gutljajima.
Žumanjak i mlijeko
Sastojci:
1 žumanjak
1 žlica meda
1 žlica maslaca
1 čaša mlijeka
Prvo umutite žumanjak, a potom ga dodajte u vruće mlijeko. Ubacite maslac i med i pijte dok je vruće.
Med s đumbirom
Naribajte komad korijena đumbira, a onda to pomiješajte sa žlicom meda.
Кorisno je i ispirati nos slanom vodom, a također se preporučuje da pijete dosta toplih čajeva ili mlijeko s medom. Ako je zrak u prostoriji suh, to često izaziva bol u grlu i kašalj. Ako nije moguće postaviti ovlaživač zraka, potrebno je objesiti mokre ručnike na radijatore za grijanje.