Toyota Motor Corporation (Toyota), kao globalni partner Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, želi pružiti rješenje mobilnosti koje se ne zaustavlja na ustupanju službenih vozila za Olimpijske i Paraolimpijske igre u Tokiju 2020. Jedan od načina na koji Toyota to čini je sudjelovanjem u „Robotskom projektu Tokio 2020.“, projektu kojem je na čelu Organizacijski odbor Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Tokiju koji okuplja vladu, tokijsku gradsku upravu, kao i partnere Igara te stručnjake iz područja robotike. Na Igrama u Tokiju 2020., roboti koje će Toyota predstaviti će se koristiti za pomoć mobilnosti ljudi na raznim lokacijama i događajima. Pomažući ljudima da osjete i iskuse svoje nade i snove, Toyota vjeruje da će dodatno pripomoći uzbuđenju i uspjehu Igara u Tokiju 2020.

Nobuhiko Koga, glavni direktor Toyotinog pionirskog istraživačkog centra je rekao: 'Mi u Toyoti koristimo tehnologiju industrijskih robota za razne namjene, temeljeći se na našoj posvećenosti „Podršci ljudskim životnim aktivnostima i životu u skladu s ljudima. Na primjer, od 2004. godine, razvijamo partnerske robote čija je uloga pomagati ljudima koji se ne mogu samostalno kretati, uključujući stariju populaciju. Sada, kako se pretvaramo u tvrtku za mobilnost, širimo naše napore u robote kako bismo omogućili svim ljudima slobodu kretanja. 'Mobilnost za sve' nije samo 'fizičko' kretanje neke osobe ili predmeta od jednog do drugog položaja, nego uključuje i 'virtualnu' mobilnost neke osobe. To otvara daljnje mogućnosti iskušavanja novih stvari, upoznavanja i interakcije s drugima, ili sposobnost da vas nešto 'emotivno' pokrene. U Tokiju 2020. želimo probuditi zanimanje gledatelja ustupanjem robota za podršku, dajući tako svoj obol uspješnosti Igara'. 

Pojedinosti o robotima 
*Roboti koji će se koristiti u Tokiju 2020. možda će se izgledom razlikovati

Robot maskota Tokija 2020. Miraitowa / Someity (Robot maskota)

Kako bi ovo bile najinovativnije i tehnološki najnaprednije Igre u povijesti, Organizacijski odbor Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Tokiju i Toyota rade na razvoju 'robota maskote'. Povrh dočekivanja sportaša i gostiju na službenim borilištima i drugim lokacijama, Toyota trenutno razmatra planove za novi način na koji djeca mogu uživati u Igrama, putem robota maskote. Robot maskota će moći pomicati ruke uz pomoć daljinskog robota, kao i davati force-feedback kroz interakciju. Putem kamere postavljene na glavi robot može prepoznati ljude u blizini, a nakon što ih prepozna može reagirati/prikazati niz izraza. Zahvaljujući ugradnji minijaturnih zglobova po cijelom tijelu, robot nudi fleksibilnost kroz daljinsko upravljanje, a korisnici mogu upravljati robotom sigurno i kroz veliki broj funkcionalnosti. 

T-HR3 (Humanoidni robot)

Toyota će osigurati jedinstveni način za druge goste na udaljenim lokacijama, koji ne mogu fizički prisustvovati, da sreću sportaše putem robota T-HR3 i Robota maskote. Konkretno, roboti T-HR3 će na službenim prostorima moći reproducirati pokrete robota maskote na udaljenoj lokaciji, gotovo u stvarnom vremenu. Povrh slanja slike i zvukova s udaljenih lokacija, ovi korisnici robota će moći iskusiti sposobnost kretanja i force-feedbacka, omogućavajući im razgovor i high-five sa sportašima i drugima, uz osjećaj kao da su doista fizički tamo prisutni. 

Toyotini roboti pomažu posjetiteljima da iskuse svoj san o posjetu Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Tokiju 2020.
Foto: Story

T-TR1 (Robot za komunikaciju s udaljene lokacije)

T-TR1 robot za virtualnu mobilnost/daljinsko prisustvo koji je razvio Toyotin istraživački institut (Toyota Research Institute) u Sjedinjenim Državama. Opremljen je kamerom na vrhu velikog zaslona gotovo prirodne veličine. Prikazom slike korisnika s udaljene lokacije, robot pomaže toj osobi da sjeti nešto nalik fizičkom prisustvu na mjestu na kojem se nalazi robot, kao što je sportsko borilište. Korištenjem robota T-TR1 Toyota će omogućiti ljudima koji fizički ne mogu prisustvovati događajima kao što su Igre, priliku virtualnog prisustva, kroz prisustvo na zaslonu i mogućnost razgovora između te dvije lokacije. 

Toyotini roboti pomažu posjetiteljima da iskuse svoj san o posjetu Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Tokiju 2020.
Foto: Story

HSR: Human Support Robot (robot za ljudsku podršku) / 
DSR: Delivery Support Robot (robot za podršku u dostavi)

Za dio mjesta za invalidska kolica na Olimpijskom stadionu, Toyota Human Support Robot HSR će voditi goste do njihovih sjedala i nositi za njih manje obroke i druge predmete, pomažući im tako da slobodnije uživaju u natjecanjima. Isto tako, Toyota Deliver Support Robot DSR, razvijen posebno za Tokio 2020., će izravno gledateljima dostavljati pića i drugo što naruče putem posebnog tableta. Na atletskim natjecanjima, otprilike 500 sjedala tijekom Olimpijskih igara i još 500 na Paralimpijskim igrama, roboti će, predviđa se, posluživati preko 1.000 gledatelja u invalidskim kolicima. (Vjeruje se da će svaki sektor imati 16 redova s po 32 sjedala). 

Toyotini roboti pomažu posjetiteljima da iskuse svoj san o posjetu Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Tokiju 2020.
Foto: Story

FSR: Field Support Robot (Field Event Support Robot) (robot za bacačka natjecanja)

Roboti za posebnu namjenu opremljeni autonomnim funkcijama kao dio vođenja bacačkih natjecanja (na primjer bacanje koplja) na Olimpijskom stadionu. Utvrđujući optimalnu putanju kretanja, FSR će pratiti osoblje na toj putanji izbjegavajući prepreke dok obavlja svoj zadatak prenošenja i vraćanja sprava. Cilj korištenja FSR-a je skraćenje vremena potrebnog za vraćanje sprava, kao i smanjenje ljudskog rada na tim natjecanjima. 

Toyotini roboti pomažu posjetiteljima da iskuse svoj san o posjetu Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama u Tokiju 2020.
Foto: Story