Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, prošle je godine zabilježeno 3858 provala u stanove i kuće. No, od materijalne štete nastale pri provali još je gori osjećaj nesigurnosti i oskvrnjenosti doma koji nakon provale ostaje, govori gospođa Jasna Sekulić.
Njoj je ranije ove godine provaljeno u stan u kvartu Viškovo u Rijeci, koji inače iznajmljuje podstanarima, a u provali su oštećeni prozori i lajsne te otuđene stvari.
"Slučaj još nije riješen, još se ne zna kolika je ukupna šteta, ali osjećaj je strašan. Sama spoznaja da je netko bio u tvojem stanu bez dopuštenja, da je netko kopao po tvojim stvarima... Čovjek se nakon toga jednostavno više ne osjeća sigurno nigdje. Nikakva protuprovalna vrata u tome ne mogu pomoći", prepričava gospođa Sekulić.
Slične će vam osjećaje opisati svatko tko je doživio provalu u dom; govorit će o nesigurnosti, o tome kako si ne mogu pomoći a da im se čini kako je netko još u stanu, kako se teško riješiti straha. Teško se pripremiti na emocionalne posljedice provale, ali se, barem, možemo zaštititi od onih materijalnih.
Osim što imaju ogromnu emocionalnu vrijednost, naši su domovi materijalno vredniji nego ikada. Primjerice, prije pedesetak godina oko 31,5 posto kućanstava imalo je televizor, a danas ga ima njih bitno više od 90 posto. Od 1,52 milijuna kućanstava, 839.791 ima i osobno računalo.
Prema nekim procjenama, prosječno zapadno kućanstvo danas sadrži 300.000 različitih predmeta. Na meti provalnika, osim, naravno, novca i nakita, često su i predmeti koje isprva ne bismo tamo smjestili. Primjerice, na listama predmeta koji se najčešće kradu u provalama su dizajnerski komadi odjeće, poglavito torbice i modni dodaci. Zatim, često se kradu sitna elektronika poput tableta te televizori i igraće konzole. Možda iznenađuje, ali na meti provalnika su i alati, a kradu se i dokumenti te boce skupih alkoholnih pića.
Osim otuđenih predmeta i novca, u provalama obično nastaje nezanemariva šteta na imovini, na obijenim vratim i prozorima. Gospođa Sekulić nije morala puno brinuti jer je imala policu Croatia Imovine. "Mnogo sam toga osigurala u Croatiji, uvijek su bili korektni pri naknadi štete", govori.
Imovinu u Croatia osiguranju moguće je osigurati od provalne krađe i 15 drugih rizika, među kojima su i oluje i elementarne nepogode. Dom gospođe Sekulić prije nekoliko godina ozbiljno je oštećen u strašnoj oluji. "Teško je opisati taj osjećaj izloženosti. Dogodilo se to oko četiri sata ujutro i nikada neću zaboraviti taj zvuk vjetra kako uništava krov. Šteta je bila oko sedam, osam tisuća kuna, ali i to smo riješili s Croatia osiguranjem", prepričava gospođa Sekulić.
Policom je moguće osigurati građevinski dio i stvari u kućanstvu. Ugovaranjem kompleta, osim što stječete potpunu zaštitu, ostvarujete i pravo na dodatni popust na premiju osiguranja. Sve informacije o polici osiguranja Croatia Imovina možete saznati na besplatnom telefonu 0800 1884 te ovdje.