U današnjem nastavku naše redovne rubrike u kojoj se bavimo rceptima i zanimljivostima iz “Dalmatinske kuhinje” Dike Marjanović-Radice, bavimo se domaćom tjesteninom i to ne bilo kojom. Na repertoaru su nam makaruni, vrsta tjestenine koja se pripremala samo za posebne prilike. Vezuje se uz dubrovačko područje, točnije uz Korčulu, odnosno, najpreciznije uz korčulansko mjesto Žrnovo. Ova se tjestenina radila svega par puta godišnje, uglavnom od jednog tipa brašna a kod pripreme se koristilo - vreteno. Od umaka, makaroni su se uglavnom služili uz goveđi gulaš, pašticadu, tingulet (pirjani pilići) pa čak i uz kobasice te neizostavnu šalšu.

profimedia-0494654946.jpg
Profimedia 

Izrada ove tjestenine zahtjevala je određenu vještinu, pravi omjer sastojaka da tijesto bude podantno i spremno za oblikovanje te poseban rad ruku koji se prenosio s generacije na generaciju.
I danas se u kućanstvima zna izrađivati ručno, često se pritom koriste, primjerice, pletaće igle, a koriste se i razni dodatni umaci među kojima su i oni od morskih plodova ili pesto.

profimedia-0329063315.jpg
Profimedia 

U nastavku doznajte kako su se makaruni radili po starinskoj, tradicionalnoj metodi koja se prenosila s koljena na koljeno.

Sastojci:
1 kg prosijanog glatkog brašna
4 jaja
6 dkg maslaca
sol
prošek

Priprema:
Od sastojaka se zamijesi tijesto, dobro se izradi te se ostavi odmarati najmanje pola sata. Nakon toga se opet zamijesi, raspodijeli u više komada te se svaki komad prekrije vlažnom krpom da se ne osuši. Nakon toga se svaki komad tijesta posebno razvalja u ‘kobasice’ koje se potom režu na male komadiće, primjerice kao što se radi kad se pripremaju domaći njoki. Potom se uzme svaki taj dobiveni komadić, prvo se malo protrlja između palca i kažiprsta te se omota oko vretena. Ono se pak vrti prstima da bi se dobio potrebni oblik te se potom spretno izvuće iz tjestenine tako da ona ostane šuplja. Svaki dobiveni komad tjestenine se pažljivo poslaže na drvenu dasku i ostavi da se malo posuši prije nego je se krene kuhati. Makaruni se kuhaju u slanoj vreloj vodi 15 minuta, nakon kuhanja procijede i spremni su za spajanje sa umakom.