Ukoliko se u pripremi pojedinih jela sve češće susrećete s pojomom ulja od avokada a do sada se niste susreli s ovim zdravim izvorom masnoća, vrijeme je da saznate više. Ulje avokada nije novost (kako u kuhinji tako i u proizvodnji kozmetike, ulja i ) i omiljeni je izvor zdravih masnoća, onih koje se mogu naći i u maslinovim ulju, ulju od kikirikija te u orašastim plodovima.

Za pripremu hrane se koristi nerafinirano ulje i zanimljivo je da se ovo ulje počinje dimiti tek oko temperature oko 270 stupnjeva što ga i čini odličnim odabirom za jela koja se pripremaju na visokim temperaturama, za pečenja, roštilje te jela iz woka. Važan dio ovog ulja je oleinska kiselina koja pozitivne utječe na zdravlje, ali i koja je razlog za otpornost ovog ulja na proces oksidacije što ga čini i odličnim za čuvanje. Ulje je prožeto orašastim i biljnim okusom i mirisom i jednostavno za korištenje, na sobnoj temepraturi je tekuće.

avokado
Profimedia 

Ovo ulje bogato mononezasićenim masnim kiselinama je i odličan izvor hranjivih tvari kao što su kalij (odličan regulator šećera u krvi), magnezij i folna kiselina, zahvaljujući visokoj antioksidativnoj vrijednosti od velike je pomoći u obrani organizmad štetnog djelovanja slobodnih radikala te tako djeluje preventivno u očuvanju zdravlja od teških bolesti.

Zbog svoje konzistencije i okusa odličan je odabir za pripremu domaće majoneze i drugih umaka, začinjavanje salata, te pripremu marinada za meso. Ulje avokada cjenovno možda i nije privlačno (2,5 dcl košta oko 80 kuna) ali svojom kvalitetom i okusom se svrstava na listu izuzteno dobrodošlih namirnica u svakoj kuhinji.