Subota je bila tužan dan za Italiju i cijeli slastičarski svijet - preminuo je 93-godišnji 'otac tiramisua' Ado Campeol. Campeol je bio vlasnik restorana Le Beccherie iz kojeg se svijetom proširila ova neodoljiva slastica od piškota, kave, mascarponea, šećera, kakao praha i jaja. Obitelj Campeol tiramisu je stavila na jelovnik 1972. godine, ali nikada ga nisu patentirali. Ubrzo, ovaj je desert postao perjanica talijanskog slastičarstva i postao dio tradicije. Recept, uz dodavanje vlastitih varijacija, prihvatili su chefovi slastičari diljem svijeta.

"Ado Campeol dao je temeljni doprinos povijesti restorana Le Beccherie i tiramisùa, podržavajući Albin projekt da naš slatki simbol postane poznat svijetu. Njegovom smrću zatvara se važno poglavlje u povijesti Trevisa", stoji na instagramu restorana Le Beccherie.

ado
Instagram 

Restoran Le Beccherie Campeolova je obitelj preuzela 1939. godine, a on ga je počeo voditi na kraju Drugog svjetskog rata. Kako tvrdi chef Roberto Linguanotto, koji je također sudjelovao u smišljanju recepta, tiramisu je nastao posve slučajno, nakon nezgode dok su radili sladoled od vanilije. On je greškom stavio malo sira mascarponea u zdjelu sa žumanjcima i šećerom i, nakon što je shvatio kako ja smjesa ima izuzetno fin okus, rekao je to Adovoj supruzi Albi. Bračni par Campeolo potom je receot usavršio dodavši mu piškote namočene u kavu, i pospisvši ga kakao prahom, nazvavši ga "tiramisu" (pokupi me), podsjećajući na uzvike iz kuhinje. Recept za tiramisu 1981. godine objavljen je u publikaciji koja promiče gastronomiju i vina pokraijne Veneto i od tada je jedan od najpoznatijih talijanskih deserata na svijetu. U nekim varijantama slastičari u tiramisu dodaju alkohol poput ruma ili vina marsala, no originalan recept, koji je 2010. potvrdila Talijanska kulinarska akademija, ne sadrži alkohol jer ga moraju moći kušati i djeca.

shutterstock_1965311944
Shutterstock 

"Tiramisu se na našem jelovniku pojavio 1972. godine, no njegova geneza seže nekoliko godina ranije, kada je tadašnja vlasnica restorana Alba Campeol čekala sina Carla. Bilo je to 1955. godine. Kako bi pomogla mladoj snahi i povratila snagu, Albina je svekrva pripremala obilan doručak od jaja i kave. Nakon porođaja i povratka u kuhinju restorana, Alba je odlučila predložiti novi desert inspiriran tim ukusnim doručkom te je zajedno s domaćim slastičarom Robertom Lolìjem Linguanottom započela dugo razdoblje eksperimentiranja koje je završilo upravo između 1971. i 1972. godine kada su za kremu, nakon nebrojenih pokušaja s ricottom i ostalim namirnicama, Alba i Linguanotto odlučili koristiti svježi mascarpone. Iste godine restoran Le Beccherie je sudjelovao na sajmu u Milanu (sada Expo), predstavljajući jelovnik koji je završio s tiramisùom", dio je priče (malo drugačije od one koju priča Linguanotto) koja se može pročitati na sweb stranici restorana Le Beccherie, a mi vam donosimo originalni recept za tiramisu, onako kako ga spravljaju na mjestu odakle je taj recept krenuo u osvajanje svijeta.

shutterstock_1406155181
Shutterstock 

TIRAMISU 

12 žumanjaka

1/2 kg šećera

1 kg mascarpone sira

60 piškota

kava, koliko je potrebno

kakao prah

Skuhajte kavu i ostavite da se ohladi. Žumanjke pjenasto umutite sa šećerom. Dodajte mascarpone - trebate dobiti mekanu kremu. Namočite 30 piškota u kavu, pazeći da ih ne namočite previše. Poredajte ih na dno posude. Polovicu kreme namazati na piškote. Preko toga složiti ostatak piškota namočenih u kavu i zatim premazati preostalom kremom. Pospite kakao prahom i stavite u hladnjak do posluživanja.