Dobro ohladi bocu, pripremi dvije čaše, izaberi dobar otvarač, otvori je brzo pa potoči i uživaj. To je uputstvo s Googlea njemačkog vinara Matthiasa Meirera iz glasovite regije Mosel za otvaranje pet nata, mutnog pjenušca proizvedenog metodom predaka, Francuzi je zovu méthode ancestrale. Koristili su je prije nego što su pjenušce počeli raditi klasičnom metodom koja znači prvu fermentaciju za bazno mirno vino u velikim posudama pa drugu u boci kako bi dobili mjehuriće.

Erupcije iz boca prije uživanja u svježini
StoryGourmet Press 

Kod pet nata, a to je kratica za pétillant naturel i znači prirodna pjenušavost, se, pojednostavljeno, vino kojem nije završila fermentacija u velikoj posudi prebacuje s kvascima u bocu i zatvara krunskim čepom, kakav je obično na pivu. U toj boci fermentira dalje. Ne bistri se i ne taloži nego poslužuje mutno. Štoviše, neki i okrenu bocu prije otvaranja kako bi se podigao fini talog i pet natu dao malo bogatiji okus. Otvaranje kao da naljuti kvasce pa je reakcija poprilično burna, ponekad i urnebesna. Otvaraš li polako, postepeno, malo po malo, mjehurići se počnu burno dizati u boci i, koliko god strpljiv bio, vino iz nje iscuri. Promućkaš li dvaput bocu prije otvaranja, sve je četiri puta burnije. Otvoriš li naglo, ne možeš dovoljno brzo "gađati" čaše da ti ti ne bi iscurilo po stolu. Zato Meirer i preporučuje da se pripreme dvije čaše, kako bi bilo mjesta za pjenu. Dobro je njegovim savjetima dati i dva praktična: sa stola treba maknuti fini stolnjak, a uzeti i širu posudu u koju se stavi boca prije otvaranja, za slućaj da nešto krene po zlu.

Erupcije iz boca prije uživanja u svježini
StoryGourmet Press 

Prikupili smo osam hrvatskih pet nata iz plešivičkih vinarija Tomac (od graševine), Kolarić (chardonnaya 50 posto, sivi pinot 30 posto i mješavina starih sorata plavec žuti, šipelj, štajerska belina i kraljevina), Kurtalj (rizling), Braje (bijeli od crvenog veltlinca, ružičasti od crnog pinota i crveni od portugisca), Šember (ružičasti od portugisca) te ružičasti od terana umaške Veralde. Dva od portugisca više su se iskazala grubošću nego finoćom, a preostalih šest je baš bilo ugodno popiti.

Tomčev je jedini bio iz 2019. i najbistriji od kušanih, može se reći i najprecizniji. Voćnost se osjećala više nego kvaščane note, a pokazao se i dobrim poslovnim potezom. U vinariji ga više nema, a može se još pronaći u ponekoj vinoteci. Cat Nat Franje Kolarića također je jako fin. Grožđe je obrano u top formi, a najviše je muke, priča Franjo, bilo s određivanjem trenutka kad će u bocu.

"Taj smo dan svakih pola sata mjerili smo sladore u vinu i u 19 sati imao je 13 grama, koliko smo i htjeli kako bsmo u boci postigli tlak od tri bara", prisjetio se Kolarić i dodao kako je naš poznati sommelier Mario Meštrović razmnožio kvasce iz njegova pet nata pa od njih peče kruh u svom restoranu Kaiser na zagrebačkoj Kajzerici.

Erupcije iz boca prije uživanja u svježini
StoryGourmet Press 

Pet nat Drage Kurtalja od rizlinga bio je najpunijeg okusa i vrlo kompleksan, a i Robert Braje je na tom tragu s pet natom od crvenog veltlinca, rijetke i zahtjevne austrijske bijele sorte od koje posljednjih godina jedini u Hrvatskoj radi mirno vino. U Robertovu ružičastom pet natu od crnog pinota lako je prepoznati sortu, a arome i osvajaju na prvu. On nam je i savjetovao da jako ohladimo pet nat prije otvaranja, u običnom hladnjaku, ne u vinskom, pa i nakratko stavimo u zamrzivač ako treba. Tako će se kvasci malo umiriti pa ćemo izbjeći vulkane po sobi. Bilo je jako lijepo piti i teran koji je na ovaj prastari način vinificirao Luciano Visintin, ali jedva smo ga sačuvali za tri čaše kako svaki od kušača mogao popiti barem dva sitna gutljaja.

Erupcije iz boca prije uživanja u svježini
StoryGourmet Press 

Šemberi kažu da više neće raditi pet nat, probali su i nisu oduševljeni, a ostali su, čini se, zadovoljni proizvodom,kao i reakcijom kupaca. Tomci za sljedeću godinu pripremaju ružičasti pet nat, a radi ga i Krunoslav Sontaki iz Kutjeva i to od cabernet franca i graševine. Njegov će u boci dočekati proljeće. Toplo vrijeme pravo je za uživanje u pet natu zbog njegove voćnosti i svježine. Volio bih svaki lijepi ljetni dan imati bocu na raspolaganju. Samo da konačno naučim kako sav sadržaj boce istočiti u čašu, a ne po stolu i podu. Šteta je vina, a i ljepše je pijuckati ga nego gubiti vrijeme na čišćenje i brisanje onoga što se prolije.