Jesen je, i prve kiše dolaze, pjevao je prije 30 i koju godinu Massimo Savić kao gost na, moram se pohvaliti, ploči grupe Getto u kojoj sam svirao. Prošle su prve jesenske kiše, svakim ih danom ima sve više, ali zato imamo i posebna vina koja dobro prate vrijeme koje je obilježeno kestenima, kiselim kupusom i masnijom hranom.
U bregovitom hrvatskom sjeverozapadu to je svakako portugizac, sorta za koju se dugo vjerovalo kako s Portugalom veze nema, a objašnjavali su da su je tako nazvali zbog Portugalca koji je u Beču prodavao sadnice vinove loze. Prije nekoliko godina ipak su u Portugalu, zemlji s vjerojatno najviše autohtonih sorata po četvornom kilometru, otkrili trsove čiji su geni identični navodno 'miteleuropskom' portugiscu. Sorta je kod nas postala popularna prvenstveno zato što su vinari vrlo mogli utržiti vino već mjesec dana nakon berbe. Štoviše, i berače kasnih sorata krijepili su mladim portugiscem.
Ocjenjujući vina na natjecanju Portugieser du Monde u mađarskom Pečuhu imao sam prilike kušati odlične, mahom njemačke portugisce, stare, ljepše je reći zrele, dvadesetak godina. Njih valja piti uz poprilično ozbiljna mesna jela, masnoća tu i nije pretjerano važna, ali i mladi portugizac ima važno mjesto na stolu. Teško je zamisliti bolje vino uz kuhani buncek, kako u okolici Zagreba tepaju svinjskoj koljenici, s restanim krumpirom i kiselim kupusom.
Ovogodišnje mlado plešivičko crno vino predstavilo je početkom listopada u Zagrebu devet vinarija s Plešivice: Drago Ciban, Branko Puščak, Željko Vukoder, Zdenko Vučinić, Robert Braje, Josip Braje, OPG Majcenović Nadica, Željko Gregorić i Plešivica PZ. Svaka je izabrala najkvalitetnije grožđe i u Poljoprivrednoj zadruzi Plešivica napravili su 1000 litara mladog vina Portugizac Selection. Butelja stoji 35 kuna, a dobar portugizec na Plešivici se može naći i po pet ili više kuna nižoj cijeni.
Ako je restani krumpir dulje dinstan, neki bi rekli pirjan, na puno luka, a kupus iliti zelje nisu jako kiseli, buncek će biti dobar i uz izvrstan ružićasti pjenušac koji za Lidl porečka Laguna puni pod etiketom „Winemakers of Croatia“. Riječ je u stvari o pjenušavom vinu Perla Rosé brut, koje izvrsna Lagunina ekipa predvođena Milanom Budinskim radi od terana charmat metodom, što znači da druga fermentacija nije u boci nego u tanku. U nekim godinama dodaju mu i malo borgonje, kako u Istri zovu frankovku. Butelja Lagunine Perle inače u Vrutku stoji 45 kuna, neki je trgovački lanci prodaju po prevaranstkih 70 kuna, a redovita cijena ovog vina u Lidlu je 49,99 kuna. Do 1. studenog je na akciji za 39,99 pa sam u prodavaonici na Knežiji pokupio sve što sam našao i krenuo u obilazak drugih tražeći to jesensko pjenušavo vino.
Da imam više novca, tako bih obilazio vinoteke i slične prodavaonice u potrazi za vinom Cuvée Superior Damira Josića, podjednako dobrog, štoviše odličnog restoratera i vinara iz Zmajevca u Baranji. Upoznao sam ga nakon mirne reintegracije Podunavlja, odveo me k njemu osječki fotograf Marin Topić, i zaljubio sam se u mekani i dopadljivi Cuvée od cabernet franca, cabernet sauvignona i crnog pinota. Zvao ga je Ciconia nigra, što je latinski naziv za crnu rodu čija slika i danas krasi etiketu. Cuvée Superior unaprijeđena je verzija tog, već više od 20 godina „starog“ vina proizvedenog u gatoru, kako tamo zovu jedinstvene vinske podrume ukopane vodoravno u pješčane brežuljke. S originalnim Cuvéeom Josić je među prvima ukazao kakav potencijal imaju crna baranjska vina. Sa Superiorom je podigao ljestvicu. Odlično pristaje jelima od divljači, tamnog mesa poput ramsteka ili bifteka, ali i jesenskim favoritima, pečenjima od patke ili guske. S kupusom, naravno. Osim u vinariji, dostupno je u biranim specijaliziranim prodavaonicama, a butelja je između 140 i 145 kuna.