Kada su 60-ih godina prošlog stoljeća dr. Frank Gerow i Thomas Cronin izumili prve silikonske implantate za dojke te kad je 1962. Timmie Jean Lindsey postala prva žena koja ih je ugradila, nitko nije mogao ni slutiti da će korekcija grudi postati najpopularniji i najtraženiji estetski zahvat u svijetu. Grudi su uvijek bile simbol ženstvenosti, pa se tako danas na povećanje grudi, podizanje spuštenih grudi ili druge zahvate kojima se pripadnice nježnijeg spola podvrgavaju iz estetskih ili zdravstvenih razloga gleda gotovo kao na popravak zuba. Želimo biti zadovoljne u svojoj koži, a tu grudi imaju moćnu ulogu!
Iako nema službenih statistika, procjenjuje se kako gotovo svaka sedma žena u Hrvatskoj ima 'umjetne' grudi. Nije samo veličina važna; razlozi ugradnje implantata su različiti: neke žene nisu zadovoljne simetrijom, drugima smeta opuštena koža nakon trudnoće i dojenja, treće jednostavno žele ljepši oblik… Danas se, pojašnjavaju u Poliklinici Bagatin, kojoj je prestižna svjetska organizacija IMTJ – International Medical Travel Journal – dodijelila titulu najbolje klinike za estetsku kirurgiju na svijetu, koriste dvije vrste implantata – anatomski i okrugli.
'Glavna razlika je u naglasku na gornji ili donji pol grudi. Kod okruglih implantata je naglašeniji gornji pol i uglavnom se preporučuju mlađim klijenticama. Savršeno su sferični, tako da postoji manja mogućnost klizanja ili okretanja implantata u odnosu na implantate s konturama. Kod anatomskih implantata je naglasak na donjem polu i podizanju bradavica koje su se spustile tijekom godina i/ili nakon poroda. Pobliže imitiraju izgled prirodnih grudi sa svojim širim donjim dijelom koji se sužava prema vrhu u obliku suze', pojašnjava dr. sc. Dinko Bagatin, spec. opće i plastične kirurgije Poliklinike Bagatin i veliki stručnjak za korekciju grudi u Hrvatskoj. Snaga Poliklinike Bagatin upravo je u ljudima, vrsnim stručnjacima u timu. Uz dr. sc. Dinka Bagatina, tu je i dr. sc. Johann Nemrava, specijaliziran upravo za korekciju grudi.
Baš sve detaljne informacije o vrstama implantata te prednostima jednih i drugih, njihovoj trajnosti, kao i odabiru baš najboljeg implantata za vas, možete pročitati ovdje.
U javnosti se često komentiraju rezultati odlaska 'pod nož' i svatko, posebno kad je veličina u pitanju, ima što za reći. No nakon zahvata u Poliklinici Bagatin neće biti iznenađenja, jer oni imaju Vectra XT 3D fotosimulator.
Prije bilo kakvog zahvata uvijek najvažnije obaviti detaljne konzultacije s klijenticama, upoznati ih sa zahvatom i vrstama implantata i, dakako, dati im realnu projekciju zahvata
Uz pomoć ovog uređaja moguće je vizualizirati svaku korekciju (ne samo povećanje, podizanje i/ili smanjenje grudi, već i korekcije nosa, ušiju, abdominiplastiku…), tako da pacijent dobije najvjerodostojniji mogući prikaz zahvata, bez ikakvih naknadnih iznenađenja.
Kako funkcionira Vectra simulator, koje će vam sve informacije dati i zašto ćete nakon ovih jedinstvenih konzultacija znati kakav točno dekolte želite, saznajte ovdje.
Pomoću VECTRA 3D uređaja ćete moći, zajedno s vašim kirurgom, odlučiti koji vam implantati bolje odgovaraju. Naime, oni trebaju biti što sličniji tkivu samih dojki i na taj način dati prirodniji izgled i opip. Jedni od najkvalitetnijih su zasigurno Mentor implantati, svjetski poznatog proizvođača Johnson&Johnson, koji su izbor i stručnjaka Poliklinike Bagatin.
Jedan od najuspješnijih ishoda ugradnje implantata među slavnim damama svakako je onaj glumice Halle Berry.
Plastični kirurg s Beverly Hillsa dr. Rady Rahban smatra kako je Halle ogledan primjer 'umjetnih' grudi prirodnog izgleda. Grudi su joj razumne veličine, dekolte joj nije pretjeran, a gornji dijelovi nisu neprirodno okrugli. Za pacijentice koje traže raskošniju estetiku, navodi primjer Emily Ratajkowski. Njezin dekolte je šik, prirodnog izgleda, a opet pun i okrugao. Za konačan dojam važna je ravnoteža dojke i kukova, a u slučaju ove američke manekenke, nije došlo do pretjerivanja.
Kada govorimo o zahvatu povećanja grudi, gotovo pa najpoznatijem estetskom zahvatu na svijetu, potrebno je znati kako zahvat izgleda, što je sve potrebno za pripremu za operaciju, koliko traje oporavak, koje su mjere opreza, a sve odgovore i detaljne upute možete pronaći ovdje.
No među poznatima ima i puno primjera onoga što žene ne bi trebale tražiti u ordinaciji svog kirurga. Dr. Rahban navodi primjer Gwen Stefani kojoj su prema njegovom mišljenju grudi previše okrugle i previše naglašene u gornjem dijelu, pa izgledaju neprirodno. No to ne znači da ne izgledaju lijepo, samo manje prirodno.
Jedno od najčešćih pitanja kad je u pitanju estetska korekcija grudi je – što s dojenjem. Preporuka je, savjetuju u Poliklinici Bagatin, nakon zahvata povećanja grudi pričekati šest mjeseci prije trudnoće kako bi se tkivo dojke normalno oporavilo. Nakon toga može se uredno dojiti jer dojka ostaje funkcionalno aktivna bez obzira na implantate. Kako izgleda operacija i oporavak i što sve žene moraju znati prije operacije povećanja grudi, saznajte OVDJE.
*Sadržaj nastao u suradnji s Poliklinikom Bagatin.