Mnogima je teško zamisliti obrok koji ne uključuje baš nimalo mesa, ali neko meso i njegove prerađevine bismo ipak trebali rjeđe konzumirati jer, ako ih jedemo svakodnevno, to može ostaviti loše posljedice po naše zdravlje.
Poznato je da meso obiluje proteinima koji su neophodni za naš organizam pa je primjerice piletina popularan izbor čak i kad pokušavamo skinuti kilograme, a mnogi liječnici preporučuju da smanjimo unos crvenog mesa, ali i onog prerađenog.
Koje meso je najbolji izbor?
Gastroenterolog Vojislav Perišić je tijekom ranijeg gostovanja u programu Prve televizije odgovorio na ovo pitanje.
‘Svakog dana bi trebali pojesti komad mesa za ručak, može i soja, ali ja soju ne volim. Najkvalitetnije meso, evo da vam kažem, kada uđete u američku mesnicu, najviše se jede govedina. A ne teleće, ne juneće meso. Zašto? Veoma je crveno, to govori o sadržaju željeza, a gdje ima željeza ima i cinka’, rekao je on.
‘Kad uzmete komad govedine, često tu imate i bjeličastu masnoću, ona je zdrava, ima vitamin D. Govedina je i jeftina, i daleko bolja od svinjetine. Od svinje samo but uzimajte, a kad je sušeno, jedite samo crveni dio’, dodao je liječnik.