Uskrs nam je pred vratima, a mnogi od nas su u zadnji tren počeli razmišljati o tome kako ćemo dekorirati svoj dom. Uskrs je neodvojiv od proljeća, perioda kad se priroda ponovno budi, a dašak tog duha želimo unijeti u svoje domove. Nema boljeg načina da to napravite nego jednostavnim uskršnjim dekoracijama, a za ideje smo se obratili poznatom osječkom cvjećar u Slavenu Pavloviću.
'Za manji stol, idealan je jedan središnji, niži aranžman – npr. staklena vaza s kombinacijom tulipana, zumbula i nekoliko pisanica oko baze. Manje je više, posebno kada se hrana servira na istom stolu. Za veći stol, možete napraviti tzv. 'cvjetni runner' – izduženi aranžman koji se proteže kroz sredinu stola. Kombinirajte proljetno cvijeće, zelenilo (eukaliptus ili maslinove grančice) i rasporedite nekoliko manjih vaza ili svijeća u nizu. Time stol izgleda svečano i bogato, ali ne opterećuje prostor', otkrio je čitateljima Storyja.
Kad je riječ o cvijeću koje bi preporučio za ukrašavanje doma uoči ovog najvećeg kršćanskog blagdana, vlasnik osječke cvjećarnice Florista kaže da Uskrs traži proljetnice, svježe, mirisne i vedre.
'Savršeno bi se uklopili tulipani u nježnim ili živim bojama, narcisi kao simbol proljeća i novog početka, zumbuli zbog njihovog intenzivnog mirisa, ljiljani - posebno bijeli za eleganciju i simboliku uskrsnuća te grančice trešnje, forzicije ili cica-mace za visinu i strukturu aranžmana. Odlične su i teglice s lukovicama koje se kasnije mogu presaditi, što je praktično i dugotrajno rješenje', nabraja.
Dodaje da cvijeće odlično izgleda u kombinaciji s uskrsnim jajima, bez obzira na to jesu li prirodno bojana, šarena ili zlatna, svijećama u pastelnim tonovima, koje stvaraju toplu atmosferu te pletenim košarama, rustikalnim podlošcima i drvenim daskama. Bilo koju od ovih opcija savršeno bi bilo uklopiti s dodacima poput mahovine, rafije, suhog bilja ili čak nekoliko pera koja će aranžmanu dati prirodnu i razigranu notu.
S obzirom na sve troškove koje imamo uoči Uskrsa, jasno je da je moguće da nam za dekoracije ostane manji budžet. Slaven ima rješenje i za to.
'Ključ je u kreativnosti, iskoristite ono što već imate. Berite poljsko cvijeće ili grančice i aranžirajte ih u običnim čašama ili staklenkama. Napravite uradi-sam dekoracije s djecom – bojajte jaja prirodnim bojama (luk, cikla, špinat). Koristite tekstilne ostatke kao salvete ili trake za vaze. Nabavite jednu teglicu s lukovicama i ukrasite je mašnom, grančicama i jajima. Često su najšarmantnije upravo one dekoracije koje su jednostavne i osobne', naglašava.
Slaven nam je otkrio da i što bi nam preporučio ako želimo nešto hrabrije za Uskrs.
'Za odvažan Uskrs predlažem jarke boje (ciklama, koralj, zelena) u kombinaciji s neutralnom bazom, metalik detalje kao što su zlatne pisanice, svijećnjaci ili pribor, egzotično cvijeće – poput protea, orhideja ili monstera lišća uz proljetnice, kontraste – bijele cvjetove na tamnom stolnjaku, geometrijske oblike uz rustikalne elemente te tematski pristup – boho Uskrs s makrame ukrasima i suhim biljem, ili minimalistički monokromatski stil s fokusom na jednu boju', kaže.
Kad je riječ o cvijeću koje će biti popularno ove godine,Slaven ističe da ćemo posvuda viđati ranunkule (žabnjake) s nježnim, slojevitim laticama, tulipane u toplim nijansama poput marelice, koralja i žute, bijele anemone s tamnim središtem, koje unose dramatičnost, pastelne orhideje za moderniji, luksuzniji izgled te kombinaciju svježeg i suhog bilja, kao što su pampas, suhi eukaliptus i konzervirano cvijeće.
'Trend ide prema spoju prirodnog izgleda i elegancije', zaključuje.