Uskrs kuca na vrata, a s njim i želja da svoj dom pretvorimo u čudesnu oazu topline kako bismo stvorili savršenu kulisu za ono što nam je za blagdane najvažnije- okupljanje s najmilijima i uživanje u zajedništvu. Na ruku nam ide i činjenica da nam u proljeće priroda izlazi u susret u svom najblistavijem izdanju, donoseći raskoš boja i mirisa, pa smo tako dobili najbolji mogući ukras- cvijeće, koje će nam, uz malo truda, omogućiti da u dom unesemo dozu svježine, profinjenosti i elegancije.
Kako da cvijeće pretvorite u čaroban ukras pred kojim nitko neće ostati ravnodušan upitali smo, koga drugog nego vrhunskog stručnjaka za dekoracije, koji se cvijećem profesionalno bavi već duže od 14 godina, a dolazi iz obitelji koja se generacijama bavi floralnim dekorom, zagrebačkog dizajnera Marka Pollaka.
Marko se spremno odazvao i otkrio nam male tajne savršenog uskršnjeg dekora posebnu pažnju posvećujući detaljima koji zaista čine razliku.
Kakve cvjetne dekoracije biste predložili za uskršnji stol? Kako urediti manji, a kako veći stol?
Za uskršnji stol predlažem dekoracije koje kombiniraju sezonsko cvijeće s prirodnim teksturama. Proljetne lukovice posađene u gnijezda od mahovine stvaraju ugođaj buđenja i jednostavne elegancije. Manji stol traži jednostavnije rješenje – nižu dekoraciju koja ne ometa pogled među gostima. Dovoljno je malo gnijezdo, nekoliko cvjetova i grančica masline. Na većem stolu možemo se poigrati visinom, koristiti grane lijeske ili veće posude s nojevim jajima kao središnjim dekorom.
Koje vrste cvijeća preporučujete za ukrašavanje doma za Uskrs?
Za Uskrs biram cvijeće koje vizualno i simbolički govori o novom početku – anemone, ranunkule, narcise, zumbule i tulipane. Svaki od tih cvjetova donosi boju i lakoću u prostor, dok maslina, koja je i simbol mira, daje dekoraciji dublji ton i svečaniji osjećaj.
Kakve dodatke možemo uklopiti uz cvijeće za uskršnje dekoracije?
Uz cvijeće lijepo se slažu prirodni elementi i materijali s naglašenom teksturom – mahovina, grane, gnijezda i ukrasna jaja. Nojeva jaja posebno su zanimljiva zbog veličine i neobičnosti. Dodaci poput svijeća u neutralnim tonovima mogu unijeti toplinu, a detalji poput wax cvijeta ili maslinove grančice na tanjuru stvaraju ugođaj pažnje i promišljenosti.
Na što je bitno misliti prije nego počnemo s dekoriranjem?
Prvo je važno dobro pogledati prostor – koliki je, koliko je osvijetljen i kakav je stil namještaja. Dekoracija mora pratiti prostor, a ne se s njim boriti. Previše elemenata, prešarene boje ili dekoracije koje su previsoke u malom prostoru lako naruše ravnotežu.
Bolje je imati jedan fokus nego puno sitnih detalja.
Kako uklopiti cvijeće u manji prostor, a da ne izgleda prenatrpano?
U manjim prostorima uvijek predlažem jednostavnost – jedan aranžman u prozračnoj vazi, grančica u staklu, par lukovica u zdjelici s mahovinom. Maslina je odlična jer izgleda nježno i nenametljivo, a donosi karakter. Ključno je ostaviti prostor da "diše".
Kako da cvijeće duže ostane svježe?
Čista voda, redovito rezanje stabljika i izbjegavanje direktnog sunca. Rez pod kutem i svježa voda svakih par dana čine veliku razliku. Kod lukovičastog cvijeća vrijedi pravilo – neka prvo odstoje zasebno, osobito zumbuli i narcisi, jer mogu utjecati na trajnost ostalog cvijeća.
Na što se fokusirati ako imamo manji budžet?
S ograničenim budžetom, fokus bih stavio na elemente koji traju i mogu se višekratno koristiti – poput lukovica, mahovine, grana i zelenila. Maslina je dugotrajna, a gnijezdo s lukovicom izgleda bogato, iako je vrlo jednostavno. Uvijek se može dodati nešto simbolično – poput jaja – i dobiti lijepa priča bez velikog troška.
Postoje li neke vrste cvijeća koje su osobito popularne ove godine?
Ove godine u fokusu su ranunkule i anemone – nježne, razigrane, ali izražajne. Također, sve više se koriste tradicionalne lukovice u novom kontekstu. Povratak zaboravljenih proljetnica u suvremenim kombinacijama daje dekoraciji i dozu nostalgije i svježine.
Imate li prijedlog za jednostavne dekoracije koje možemo izraditi sami?
Jedna od najjednostavnijih, a vrlo efektnijih ideja je napraviti proljetno gnijezdo. Malo mahovine, lukovica, grančica i dekorativno jaje – sve se može složiti u posudicu koju već imate kod kuće. Ključ je ne tražiti simetriju, nego dopustiti prirodnoj nesavršenosti da bude glavni estetski alat.
Ako želimo nešto hrabrije za Uskrs, što predlažete?
Ako želite izbjeći pastelnu klasiku, predlažem kontrast – tamnija jaja, rustikalne posude, grane i prirodni materijali u kombinaciji s nježnim cvijećem. Taj kontrast daje ozbiljniji, dublji dojam i čini dekoraciju dojmljivijom.
Kakvo cvijeće preporučujete za svakodnevno uređenje doma ovog proljeća?
Za svakodnevni ugođaj, tulipani su bezvremenski izbor – pristupačni, a efektni. Anemone i ranunkule unose mekoću i razigranost. Grančica masline ili voskovca u jednostavnoj vazi može trajati dugo i uvijek izgleda svježe.