Slobodno vrijeme provodimo ondje gdje se osjećamo najugodnije, a kada je dom uređen promišljeno, vanjski prostori postaju prirodni produžetak interijera. U urbanim stanovima, vikendicama ili apartmanima za najam svaki četvorni metar može se optimizirati kako bi se stvorio ugođaj prilagođen relaksaciji. Kroz dizajnersku prizmu donosimo smjernice kako vanjske prostore učiniti funkcionalnima, estetski privlačnima i ugodnima za cjelogodišnje korištenje.

Materijali za vanjske prostore

Odabir materijala ključan je za dugotrajnost i vizualni dojam prostora. Za podne obloge najčešće se koriste decking ploče od egzotičnog drva (tikovina, cumaru) ili kompozitni decking koji pruža otpornost na vlagu i jednostavno održavanje. Alternativno, porculanske pločice velikog formata stvaraju dojam luksuza i lako se čiste. Namještaj za vanjske prostore najbolje je birati od aluminija, tikovine ili oplemenjenog ratana jer su ti materijali dugotrajni i otporni na vremenske uvjete.

Tkanine su također važan element dizajna, a preporučuju se one otporne na vlagu i UV zrake, poput akrilnih ili poliesterskih tkanina s vodoodbojnim premazom. Neutralne boje poput bež, sive i zemljanih tonova lako se uklapaju, dok akcentni jastuci u toplim ili hladnim nijansama unose dinamiku.

uređenje-eksterijera.jpg
Shutterrstock 

Mali balkon, velika oaza

Tipični gradski balkon od pet kvadrata može postati odličan kutak za opuštanje, a ključ je u pametnom korištenju prostora. Klizne ili sklopive garniture osiguravaju fleksibilnost, a ugrađene klupe s prostorom za odlaganje povećavaju iskoristivost. Podna obloga poput drvenih decking ploča od kompozitnog materijala u svijetlim tonovima unosi toplinu, dok su keramičke pločice otporne na vremenske uvjete i jednostavne za održavanje.

Roštiljanje na malom balkonu može biti izazov, a rješenje su kompaktni električni ili plinski roštilji kod kojih se na stvara dim. Modeli s keramičkim pločama i integriranim ventilatorima smanjuju mirise i omogućuju sigurnu pripremu hrane čak i na malim površinama. 

Stilski pristup

• Moderni minimalizam - namještaj od aluminija i tikovine u neutralnim tonovima poput sive, bež i crne. Preporučujem decking u svijetlim nijansama hrasta ili sivog betona za urbani izgled. Vertikalni vrtovi s travama i sukulentima ne zauzimaju mnogo prostora, ali unose zelenilo i sklad.
• Klasično i romantično - kovano željezo, pastelne boje i mekane tkanine. Lavanda, jasmin i mirisno bilje u rustikalnim posudama stvaraju mirisnu kulisu. Pod može biti svijetli kompozitni decking ili keramičke pločice s cvjetnim uzorkom.
• Japandi - drvene klupe s jastucima u zemljanim tonovima, bonsai drvce i ukrasne trave. Svjetiljke s toplim difuznim svjetlom dodatno pojačavaju ugodnu atmosferu. Decking u svijetlim tonovima prirodnog drva stvara lagan i prozračan dojam.

Onima koji na balkonu žele uživati cijele godine, ostakljivanje kliznim staklenim panelima omogućuje zaštitu od vremenskih uvjeta bez gubitka vizualne povezanosti s eksterijerom.

uređenje-balkona.jpg
Shutterstock 

Terasa kao produženi dnevni boravak

Terase u gradskim stanovima često su veće od balkona, ali njihova funkcionalnost ovisi o zaštiti od vremenskih uvjeta. Pergole s kliznim platnom ili aluminijske pergole s integriranim LED osvjetljenjem pružaju zaklon, a vanjske zavjese dodaju privatnost. Podne obloge poput porculanskih pločica velikog formata unose eleganciju, a decking od egzotičnog drva ili kompozitnog materijala u sivim ili bež tonovima osigurava suvremen izgled uz minimalno održavanje.

Za roštiljanje na terasi izvrsno su rješenje plinski modeli s integriranim kamenim pločama jer omogućuju brzo zagrijavanje i ravnomjernu toplinu. Alternativno, kompaktni stolni roštilji s infracrvenom tehnologijom osiguravaju savršenu termičku obradu hrane bez dima.

Stilski pristup

• Moderan minimalizam - modularni lounge namještaj u antracit tonovima s betonskim detaljima. Bambus u velikim posudama donosi prirodnost. Preporučujem decking u tamnosivim tonovima koji naglašavaju suvremeni izgled.
• Klasično i romantično - pletene fotelje s mekanim jastucima, rustikalni stol i fenjeri. Mediteransko bilje poput ružmarina i agruma unosi svježinu. Decking u toplim smeđim nijansama ili svijetli kamen za autentičan dojam.
• Japandi - niski drveni stolovi, papirnati lampioni i japanski javor. Preporučujem decking u svijetlim tonovima prirodnog drva kako bi prostor ostao svijetao i prozračan.

uređenje-terase.jpg
Shutterrstock 

Vrt u vikendici: Oaza opuštanja u prirodi

Vrtove vikendica važno je urediti materijalima koji zahtijevaju minimalno održavanje, ali pružaju maksimalan estetski dojam. Korištenjem prirodnih materijala poput kamena i drva postiže se sklad s okolišem. Podloge od lomljenog kamena, šljunka ili drvenih dasaka osiguravaju drenažu i vizualno definiraju zone za sjedenje, blagovanje i roštiljanje.

Stilski pristup

• Rustikalni šarm - masivni drveni stolovi, pletene stolice i tekstil u toplim zemljanim tonovima. Hortenzije, masline i začinsko bilje poput bosiljka i origana upotpunjuju dojam. Roštilj od opeke ili kamena s krušnom peći idealan je dodatak.
• Suvremena elegancija - minimalistički betonski elementi kombinirani s metalnim detaljima. Suhe travnate vrste i visoke ukrasne trave stvaraju sofisticiran izgled. Plinski roštilj ugradbenog tipa s dodatnim radnim površinama čini pripremu jela praktičnom.
• Japandi vrt - drvena platforma s jednostavnim linijama, bonsai drvca, kamenčići i mini jezerce. Roštilj u stilu hibachi grilla omogućuje suptilnu pripremu hrane uz meditativni ambijent.

uređenje-vrta.jpg
Unsplash 

Svi vanjski prostori, bez obzira na dimenzije, mogu postati savršena zona za opuštanje ako su pažljivo planirani. Ključ je u funkcionalnim rješenjima, odabiru kvalitetnih materijala i osmišljavanju ambijenta koji odražava osobni stil, a istodobno omogućuje maksimalno uživanje u slobodnom vremenu.

Katarina Kavain.jpg
privatna arhiva Katarina Kavain, vlasnica KK Design studija

Dodatnu dozu inspiracije za uređenje interijera, kao i sve detalje o KK Design studiju pronađite na kkdesign.hr.