Nakon gašenja Skype odlazi u povijest, a mnoge druge aplikacije mogu mu parirati. Osnovali su ga danski softverski programer Janus Friis i švedski programer Niklas Zennström. Ubrzo nakon predstavljanja postao je revolucionarni alat za besplatne glasovne i video pozive putem interneta te je značajno utjecao na način komunikacije diljem svijeta.

Prva alternativa svakako je Microsoftov Teams (podsjetimo se, Microsoft je kupio Skype 10. svibnja 2011. godine za 8,5 milijardi američkih dolara, što je tada bila najveća akvizicija u povijesti Microsofta). Mnoge funkcije Skypea mogu se koristiti u besplatnoj verziji Microsoft Teamsa poput 'jedan na jedan' s opcijom zamućene pozadine i grupnih poziva (do 300 sudionika dok je Skype nudio do 100), razmjene poruka i dijeljenja datoteka (Skype je nudio do 300 MB, Teams nudi do 1 TB).

Teams donosi i dodatne mogućnosti kao što su hostanje sastanaka, upravljanje kalendarima i izgradnja zajednica, čime proširuje funkcionalnosti u odnosu na Skype. Prilikom prelaska iz Skypea vaši kontakti i povijest razgovora automatski će se prenijeti u Teams pa možete nastavit komunikaciju bez prekida. Tijekom prijelaznog razdoblja omogućena je komunikacija između korisnika Skypea i Teamsa, što olakšava tranziciju. Za početnike ova aplikacija može biti kompleksna za korištenje.

skype
Foto: Shutterstock

Zoom je aplikacija popularizirana tijekom Corona lockdowna, a omogućuje besplatne online poslovne sastanke do 100 sudionika u trajanju do 40 minuta (do 1000 sudionika u naprednim planovima koji omogućuju sastanke do 30 sati), dijeljenje ekrana i sadržaja tijekom sastanka poput dokumenata, slika i videozapisa, zatim (lokalno, kod korisnika) snimanje sastanaka i automatsku pohranu u oblak ili lokalno s mogućnošću dijeljenja snimki (plaća se), AI alate poput automatskog sažetka sastanka i transkripcije.

Google Meet pruža privatne i poslovne pozive, besplatno se koristi uz Google račun, omogućuje do 100 sudionika tijekom video poziva, dijeljenje ekrana te integraciju s Google Workspace. U odnosu na Zoom i Teams nudi manje funkcija.

Webex je namijenjen velikim tvrtkama koje traže sigurnost prilikom online sastanaka, a pruža video s do 200 sudionika u HD kvaliteti, napredne sigurnosne opcije, ankete, webinare te do 1.000 sudionika (ovisno o planu). Koristi se za poslovnu komunikaciju, rad od kuće, online nastavu i timsku suradnju.

skype
Foto: Shutterstock

Platforma je dostupna na različitim uređajima putem web preglednika, desktop i mobilnih aplikacija i podržava integraciju s drugim poslovnim alatima. Discord će najviše cijeniti gaming zajednice, a pruža glasovni i video chat, imaju servere, značajku dijeljenja vlastitog ekrana s drugim sudionicima te chat sobe.

Iako smo Viber i WhatsApp naviknuli koristiti na pametnim telefonima već neko vrijeme se ove aplikacije mogu ugodno i praktično koristiti i na računalima. Generalno, Viber omogućuje privatne i međunarodne pozive, besplatne i povoljne međunarodne pozive, uz end-to-end enkripciju prilikom korištenja chata. WhatsApp je dobar za privatne razgovore i grupe, video i glasovni pozivi mogući su do 32 sudionika, što može biti nedostatak. FacebookMessenger podržava video pozive i dijeljenje dokumenata, ali nije idealan za poslovnu komunikaciju.