Za nešto više od 28.000 maturanata, koliko ih je ove godine prijavilo državnu maturu, od jeseni počinje novi život. Iako su mnogi već donijeli odluku o tome što žele studirati, praksa pokazuje da veliki broj studenata jednu drugu ključnu odluku – gdje studirati? – ostavlja za zadnji tren. Jednima je primamljivo ostati u roditeljskom domu, gdje im je više-manje sve "servirano“; drugi baš to ne žele i u odabiru drugog grada vide priliku da se osamostale i iskuse "pravi život“. Oni, pak, koji uz akademsku grade i, primjerice, sportsku karijeru također će dobro razmisliti o tome gdje studirati te odabrati fakultet koji im dozvoljava da "paralelno voze na dva kolosijeka“.
Da profesionalan sport i obrazovanje idu ruku pod ruku dobro zna Barbara Janičić, studentica treće godine prijediplomskog studija Primijenjeno/poslovno računarstvo Fakulteta za elektrotehniku i računarstvo Sveučilišta u Dubrovniku, koja uz redovno studiranje, trenira i natječe se u badmintonu, vodi treninge za djecu te je licencirani sudac na turnirima.
"Još od malih nogu učim kako pravilno organizirati vrijeme. Kroz osnovnu i srednju školu stalno sam išla na natjecanja, što me naučilo važnosti dobrog planiranja, odgovornosti i samodiscipline. Te vještine koristim i danas, uspješno balansirajući studij, sport i ostale obveze. U svemu tome, naravno, veliku ulogu ima i podrška koju dobivam od svojih profesora na Sveučilištu u Dubrovniku. Vrlo su pristupačni i uvijek spremni pomoći, pokazuju razumijevanje za moje sportske obaveze i često mi izlaze ususret oko nadoknade gradiva ili dogovora oko rokova, što mi omogućuje da paralelno napredujem u oba područja, na fakultetu i u sportu“, kaže Barbara Janičić.
I Mateo Čerjan, student treće godine Pomorskog fakulteta, prijediplomskog studija Brodostrojarstvo na Sveučilištu u Dubrovniku tevratar Nogometnog kluba GOŠK Dubrovnik, jako cijeni razumijevanje profesora za njegovu sportsku karijeru. Kad je potrebno, izlaze mu u susret, no presretan je, kaže, što u isto vrijeme može uzeti najbolje od oba svijeta: ima sjajne profesore od kojih je naučio jako puno i super kolege, a ni sport ne pati.
"Ključ uspjeha u paralelnom studiranju i redovnom bavljenju sportom leži u dobroj organizaciji i odlučnosti. Važno je kvalitetno organizirati dan, pronaći vrijeme za odmor i rad – i toga se držati. Takav pristup mi je donio jako dobre rezultate jer, uz bavljenje nogometom, uspješno izvršavam sve studentske obaveze te polažem ispite u roku. Svim sportašima koji se dvoume mogu li uskladiti fakultetske i sportske obaveze poručio bih da se svakako okušaju i upišu studij koji žele – jer sam ja, kao i mnogi drugi s našeg Sveučilišta, dokaz da se to može“, kaže Mateo.
Mogućnost uspješnog balansiranja akademskih i drugih obveza samo je jedan od razloga zašto studirati u Dubrovniku. Kad bi budućim studentima i njihovim roditeljima netko rekao da dubrovački studenti imaju najmoderniji studentski dom, kojeg plaćaju 113 eura mjesečno, što uključuje i vježbanje u modernoj teretani; da besplatno posjećuju mnoge zabavne sadržaje ili da Sveučilište u Dubrovniku svake godine obara rekorde po broju studenata na razmjeni, posebice kroz Erasmus+ program, zasigurno bi se pitali gdje je tu "kvaka“. No, nema "kvake“!
Dubrovnik jednostavno nema konkurenciju kad su u pitanju uvjeti studiranja: prekrasno vrijeme cijelu godinu, život na moru, dinamično međunarodno okruženje, već spomenuti najmoderniji studentski dom, brojne mogućnosti stručne prakse i kontakata s poslodavcima i, dakako, atraktivni studijski programi Sveučilišta u Dubrovniku, kreirani prema potrebama tržišta rada i lokalne zajednice, čine Dubrovnik najpoželjnijim studentskim gradom.
Pomorski fakultet, Ekonomski fakultet, Fakultet elektrotehnike i primijenjenog računarstva, Fakultet za medije i odnose s javnošću, Odjel za umjetnost i restauraciju, Odjel za primijenjenu ekologiju, Studij Sestrinstvo i Kliničko sestrinstvo, Studij Povijest Jadrana i Mediterana, čekaju studente za upis u novu akademsku godinu. Mogućnost praktične nastave ono je po čemu je dubrovačko Sveučilište izrazito napredno u odnosu na ostale.
Stručna praksa organizirana u suradnji s brojnim tvrtkama; laboratorij za neuromarketing, prvi i jedini takav u Hrvatskoj; vrhunski opremljen UNIDU TV i radijski studio, simulator zapovjedničkog mosta i školski brod za buduće pomorce i kapetane, specijalizirane radionice za studente konzervacije i restauracije; laboratorij za inteligentne autonomne sustave (LARIAT) pri Fakultetu za elektrotehniku i primijenjeno računarstvo, gdje studenti istražuju robotiku i umjetnu inteligenciju…, toliko je opcija koje na najkvalitetniji način pripremaju studente za tržište rada.
Svakako treba spomenuti i Erasmus+ program koji nudi iskustvo putovanja u različite svjetske destinacije, studiranje na više od 200 partnerskih institucija na prestižnim europskim sveučilištima i, ne manje važno, stvaranje nezaboravnih iskustava i prijateljstava. Ako želiš dio studiranja provesti u inozemstvu i pritom steći i dodatnu diplomu, UNIDU i tu nudi rješenje sa svoja tri dvojna (double-degree) studija ekonomije, turizma i marketinga.
Sve to bili su dovoljni razlozi i Marijani Tadić, studentici druge godine diplomskog studija Odnosi s javnostima Fakulteta za medije i odnose s javnošću Sveučilišta u Dubrovniku, da jug Hrvatske bude njezin "place to be“.
"Vodim se s onim da u životu treba raditi ono što voliš, a tako i studirati. Mnogima je teško pronaći se negdje i smatram se sretnom jer sam uspjela upisati baš ono što me zanima. U slobodno vrijeme kreiram sadržaj za društvene mreže i ovaj fakultet mi je bio odlična podloga za komunikaciju s publikom, a tu su bili i neki kolegiji koji su mi pomogli da svladam osnove montaže što mi je također pomoglo u ovome što radim. Na petoj godini sam se zaposlila u struci, u novinarstvu, i često se sjetim brojnih savjeta svojih profesora. Uz dobru organizaciju i povezanost onoga čime se bavim i studija, nije mi bilo teško uskladiti sve obveze“, kaže Marijana koja svima preporučuje neka iskoriste praksu koja se nudi u sklopu studija, bilo to UNIDU radio, televizija ili časopis Punkt, jer tako najbolje mogu spoznati što ih čeka nakon završetka školovanja. I njoj je, kaže, praksa pomogla da se pronađe, a neke od uspomena koje najviše pamti upravo su druženja na UNIDU radiju i televiziji, što joj je i bila inspiracija za završni rad, kao i za videozapise koje kreira na TikTok-u.
Ivanica Siničić, studentica prve godine diplomskog studija Marikultura Odjela za primijenjenu ekologiju, presretna je jer joj studiranje na Sveučilištu u Dubrovniku omogućuje uspješno usklađivanje posla i studija.
"Studiranje i rad uspješno usklađujem zahvaljujući kolegama i profesorima koji su uvijek imali razumijevanja za moj raspored smjena. Tijekom studija počela sam se i rekreativno baviti sportom – ni to nije bio problem. Svakako treba spomenuti i brojne studentske povlastice koje imamo i koje čine studentski život ugodnijim, bilo da je riječ o menzi, teretani u domu ili povoljnijim ulaznicama. Dubrovnik zaista puno nudi svojim studentima i drago mi je što imam priliku živjeti i učiti ovdje“, kaže Ivanica.
Luka Šenjug, student treće godine prijediplomskog studija Konzervacija-restauracija, na studij u Dubrovnik došao je iz Zagreba.
"Za studij Konzervacija-restauracija odlučio sam se jer dolazim iz obitelji koja se bavi restauracijom namještaja, pa mi je to bio prirodan put. Djed mi je bio tapetar, radio je klasičnu tapetariju sa oprugama i ispunom, a otac je diplomirao drvnu tehnologiju na Šumarskom fakultetu u Zagrebu te naposljetku otvorio obrt. Tako sam odmalena u drvu i tapetariji. Završio sa srednju školu za drvodjelskog tehničara restauratora u Zagrebu, te mi je prvi izbor bio studija Konzervacija-restauracija Sveučilišta u Dubrovniku kako bi nastavio obiteljsku tradiciju. Iskustvo studiranja u Dubrovniku je izvrsno – profesori su susretljivi, kolegijalni i uvijek spremni pomoći. Svakodnevna šetnja od doma do fakulteta vodi kroz jedan od najljepših gradova na svijetu. Dubrovnik nudi jedinstvenu kombinaciju bogate povijesti, prirodnih ljepota i živopisnog studentskog života“, kaže Luka. Kako je smješten u studentskom domu, slobodno vrijeme provodi aktivno – u modernoj teretani studentskog doma – a redovit, kaže, igra i pikado te se bavi ribolovom i podvodnim ribolovom. Kontinentalac je, čini se, pronašao svoju "oazu“ na moru i ne bi to, kaže, mijenjao nizašto.
Više o upisima u prvu godinu prijediplomskih studija Sveučilišta u Dubrovniku, kao i svim studijskim programima i studentskom životu u Dubrovniku potražite na web stranicama Sveučilišta.
*Sadržaj nastao u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku.