S ciljem osvještavanje javnosti o važnosti sadnje dugovječnih vrsta i uz naglasak na borbu protiv klimatskih promjena, na nekoliko lokacija u sklopu Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje posađeno je čak 80 sadnica tise. Tisa je reliktna vrsta koja je opstala još od vremena dinosaura, a najstariji primjerci mogu doživjeti i do 5000 godina. Stoga ne čudi što je upravo ova biljka glavna zvijezda projekta "Od školaraca učimo – povratak tisućljetnih ljepotica" Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje. Taj je projekt podržala INA u sklopu Zelenog pojasa.
Direktorica Korporativnih komunikacija i marketinga u Ini Tamara Karagity izrazila je zadovoljstvo što su dio ove lijepe priče.
"U Ini vjerujemo u vraćanje zajednici i zato podržavamo inicijative koje promiču održivost. Ovaj se projekt savršeno uklapa u naše vrijednosti i zato s toliko entuzijazma sudjelujemo u stvaranju pozitivnih promjena. Ponosni smo što smo dio ovog zajedničkog napora u očuvanju prirodnih ljepota”, poručila je Karagity.
INA ima ključnu ulogu u financiranju ovakvih i sličnih inicijativa, a do sada je u sklopu projekta INA Zeleni pojas sufinancirano čak 149 projekata za što je INA izdvojila gotovo pola milijuna eura. U brojkama to izgleda ovako: INA je s partnerima dosad posadila 23.918 sadnica drveća, cvijeća i raslinja te su zazelenili prostor od preko 240.000 četvornih metara. Ta brojka odgovara površini četiri grada Zagreba. 

INA već 11 godina za redom u sklopu Zelenog pojasa poziva organizacije civilnog društva, javne i obrazovne ustanove, dobrovoljna vatrogasna društva te parkove prirode da prijave svoje projekte iz područja zaštite okoliša, prirode i klime. Ove godine odabrali su 15 sjajnih ideja.
"Pobjednički su došli u naš fokus zbog njihova značaja za lokalnu zajednicu, ali i bolju, zeleniju i održiviju budućnost društva u cjelini“, naglašava Karagity.

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje i Ina
promo 

"Projekt 'Od školaraca učimo – povratak tisućljetnih ljepotica' ima za cilj ne samo povećati fond stabala tise, već i educirati djecu i širu zajednicu o važnosti očuvanja ove dugovječne vrste. Kroz edukativne radionice i praktičnu sadnju, projekt osnažuje učenike da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode, potičući ih da razumiju ekološke i estetske koristi stabala. Dugoročni je cilj podizanje svijesti o održivom gospodarenju prirodnim resursima i očuvanju prirodne i kulturne baštine“, kaže Andrea Blažević, dipl. ing. urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša iz JU Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje.

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje i Ina
promo 
Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje i Ina
promo 

U akciji sadnje tisa, koja se održala 21. listopada na nekoliko lokacija Samoborskog gorja (Poljanica Plešivička, Rude, Manja Vas i Braslovje), sudjelovali su učenici iz škola u Rudama i Manjoj Vasi, djelatnici škola, volonteri INA Kluba volontera, djelatnici Parka prirode "Žumberak – Samoborsko gorje" te umirovljeni inženjer šumarstva Želimir Štahan, koji ih je, kaže Andrea, i potaknuo na odabir vrste te je i sam donirao sedam sadnica tise iz vlastitog uzgoja.

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje i Ina
promo 

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje i Ina
promo 

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje i Ina
promo 

"Tisa je odabrana zbog svoje izuzetne dugovječnosti i otpornosti na klimatske promjene. Kao vrsta koja pohranjuje ugljikov dioksid kroz stoljeća i tijekom svih godišnjih doba, tisa igra ključnu ulogu u ublažavanju učinaka globalnog zatopljenja. Povijesno gledano, tisa je bila eksploatirana zbog svoje vrijednosti, a danas, kroz ovaj projekt, želimo pridonijeti njezinoj obnovi i očuvanju te ispraviti povijesne nepravde prema ovoj dragocjenoj vrsti“, kaže Andrea Blažević, napominjući kako je u planu i postavljanje tri edukativne table. Dvije će izraditi učenici i postaviti ih u okviru svojih škola, dok će treću postaviti Park prirode na lokaciji Poljanica Plešivička.

Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje i Ina
promo 

Do sada su provedene i tri edukativne radionice u Osnovnoj školi Rude i Područnoj školi Manja Vas. Učenici su učili o vegetativnom razmnožavanju tise, zaštićene vrste koja je kroz povijest doživjela značajan pad populacije zbog neodrživog gospodarenja. Radionice su učenicima pružile uvid u važnost očuvanja tise te ih povezale s konceptom održivosti i dugoročne zaštite okoliša. Djeca su sama razmnožila tisine reznice, koje su sada ostavljene na njegu i brigu u školama. Za godinu dana, učenici će imati priliku presaditi te sadnice u prirodu i tako aktivno pridonijeti ozelenjivanju svojih zajednica.

*Sadržaj nastao u suradnji s Inom.