Za one koji vole aktivan odmor, a uz to i ne podnose visoke ljetne temperature, planine su uvijek puno bolja opcija od mora. Na području Parka prirode Dinara, našeg najmlađeg parka prirode, koji je to proglašen 2021., postoji više od 10 planinarskih vrhova viših od 1500 metara nadmorske visine, što svakako privlači ljubitelje planinarenja. No popeti se na najviši vrh Hrvatske – Sinaj, 1831 metara – doista, može biti poseban doživljaj. Proglašenje Dinare Parkom prirode prije dvije godine obilježen je lansiranjem premium edicije prirodne izvorske vode Cetina od jedne litre, koja se puni upravo u srcu Parka prirode, pod okriljem veličanstvene planine Dinare. Sada je ovaj brend predstavio novo ruho Cetine od jedne litre, koja uz elegantnu liniju boce i profinjenu etiketu slavi netaknute ljepote ovog kraja. Ako razmišljate uskoro osvojiti Sinaj i odvažiti se na avanturu koja će primijeniti sve što ste mislili da znate o planinama, evo što možete očekivati!

S površinom od gotovo 631 kvadratnog kilometra, ovaj planinski masiv, osim Dinare, najviše planine u Hrvatskoj, obuhvaća i planine Troglav i Kamešnicu. To je ujedno i najslikovitiji dio dalmatinskog zaleđa s čijeg se vrha pruža pogled na predivan krajolik i veličanstveno Peručko jezero. Na Dinari se isprepleće sedam planinarskih staza. Najkraća, dugačka 5,7 kilometara, kreće iz mjesta Suho Polje preko planinarske kuće na Brezovcu do Sinjala. Za početnike bi idealno bilo prelomiti rutu na dva dijela i prvi dan odraditi uspon do planinarske kućice i tamo prespavati, a onda drugi dan, još otprilike dva i pol do tri sata, prohodati usponom do Sinaja. Naravno, oni u boljoj formi to će moći svladati i u jednom danu – trebat će vam otprilike pet sati u jednom smjeru.

Dinara
Aleksandar Gospić 

Usponi na vrh Dinare zahtijevaju dobru kondiciju jer su prilazi dugi, strmi i naporni. Dakle, dobra planinarska oprema je nužna, prije svega kvalitetne gojzerice, planinarski štapovi, kabanica (jer, nikad se ne zna kad će vas iznenaditi kiša), naglavna lampa. Švicarski nožić, papirnate maramice, nešto za grickanje i energiju te dovoljne količine vode. To znači minimalno dvije litre po osobi. Zaštićena duboko ispod površine Parka prirode Dinara, prirodna izvorska voda Cetina savršen je 'suputnik'. Puni se u srcu ove netaknute prirode, pritom ne prolazi niti jedan postupak dorade i tako pitka, prirodna i jedinstvena iz Parka prirode stiže u naše domove. I, dakako, naše ruksake, kako bi nas osvježila i olakšala nam uspon na vrh.
Svježa i hladna izvorska Cetina dostupna je i u premium izdanju od 1 litre, koje je inspirirano upravo Parkom prirode Dinara. Svojim elegantnim izgledom, Premium Cetina idealan je 'dekor' svih naših proslava, poslovnih sastanaka ili jednostavno druženja na kojima ćete jedva čekati ispričati dojmove s Dinare. Uz najčišći dar dinarskog kraja, jedinstvenu izvorsku vodu iz Parka prirode, svako je druženje još ljepše.

voda Cetina
Domagoj Kunić 

Preko 1.000 biljnih vrsta, od čega 75 nacionalnih endema i preko 20 endemskih vrsta životinja, trenutačno obitava na Dinari. No i već i sam pogled na ovaj predivan krajolik djelovat će terapeutski, pa ako k tome ne volite gužve ni vrućine, izlet na Dinaru neka bude vaš ovoljetni plan.

*Sadržaj nastao u suradnji s brendom Cetina.