Bolest i hospitalizacija velik su stres u djetinjstvu, kako zbog osnovne bolesti, tako i zbog separacije od roditelja i sigurnosti doma. Na žalost, potres koji je prije mjesec dana pogodio Zagreb, ozbiljno je oštetio i Klaićevu bolnicu te tu situaciju učinio još težom. Donosimo priču iz Klaićeve koju smo obradili u magazinu Storybook i apeliramo na sve koji mogu pomoći da doniraju za bolju skrb najmlađih pacijenta.

Stres povezan s hospitalizacijom kod djece može rezultirati negativnim fiziološkim i psihološkim posljedicama. U novije vrijeme sve su češće studije koje pokazuju pozitivne psihološke učinke interakcije ljudi i životinja. Sama prisutnost nekih životinja umanjuje osjećaj ugroženosti, čini situaciju manje stresnom, smanjuje osjećaj straha, usamljenosti, izolacije te olakšava nošenje s teškim situacijama. Štoviše, istraživanja pokazuju da životinje mogu umanjiti negativni psihološki učinak hospitalizacije, unaprijediti zdravlje bolesnog djeteta, kao i promijeniti percepciju situacije čineći je manje prijetećom i stresnom. To ujedno omogućuje djeci da mirno reagiraju na brojne situacije, ne samo na boravak u bolnici, što može pridonijeti psihološkoj dobrobiti. U kontaktu sa životinjama djeca se uče ostvarivanju socijalne interakcije, odgovornosti, vještinama empatije i prema životinjama i prema ljudima, poglavito onim slabijima, te poštovanju granica u komunikaciji. Istraživanja su pokazala kako djeca smatraju da se odnosi sa životinjama ubrajaju među njihove najvažnije društvene odnose.

DONIRAJTE ZA DJEČJU BOLNICU U KLAIĆEVOJ
Foto: Dražen Kokorić

U svijetu postoje brojni primjeri prakse korištenja intervencija u kojima pomažu životinje, a samo neki od njih su program Mayo Clinic’s Caring Canines i Phoenix Children’s Hospital u SAD-u, Spessart-Klinik Bad Orb i Klinika za djecu i mlade Brauncshweig u Europi, a od nama najbližih Pedijatrijska klinika UKC Ljubljana. U većini nabrojenih institucija koriste se smjernice Society for Healthcare Epidemiology America (SHEA) iz 2015.  Terapijske životinje u užem smislu u našoj zemlji koriste se u Specijalnoj bolnici za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama Zagreb i Psihijatrijskoj bolnici Rab.

U Klaićevoj bolnici pokrenut je prvi projekt “Djeca prijatelji životinja” čija je namjena, stjecanjem znanja o životinjama i komunikacijom s njima, pomoći pravilnom psihološkom razvoju djeteta i olakšati njegov boravak u bolnici upotrebljavajući u svijetu odavno poznate, znanstveno utvrđene dobrobiti životinja u liječenju djece.

KAKO DONIRATI

Ukoliko želite donirati novčani iznos Klinici za dječje bolesti Zagreb, a taj iznos ne prelazi 1.000,00 kn, iznos može uplatiti izravno na račun Klinike:

Za pravne osobe: IBAN HR1210010051863000160, poziv na broj: HR65 7099-035-47893-6631
Za fizičke osobe: IBAN HR1210010051863000160, poziv na broj: HR65 7099-019-47893-6631

Za uplate iz inozemstva SWIFT:NBHRHR2X (obavezno navesti poziv na broj prethodno naveden)

Ukoliko se radi o iznosu od 1.000,00 kn i više, potrebno je uputiti Pismo namjere u kojem će biti navedeno:

Ime i Prezime /naziv fizičke ili pravne osobe/
Adresa/Sjedište
OIB
Iznos donacije
Ovlaštena osoba za zastupanje koja će ujedno biti i potpisnik Ugovora

Pismo namjere potrebno je dostaviti na adresu Klinika za dječje bolesti Zagreb, Klaićeva 16, Zagreb ili predati na urudžbeni zapisnik koji se nalazi na V. katu upravne zgrade ili na email: nikolina.pintar@kdb.hr.